Plzni k vítězství nad Slavií stačila jedna branka

SK Slavia Praha

Kozáčik – Rajtoral, Procházka, Hubník, Limberský – Vaněk, Hrošovský – Petržela (61. Pilař), Kolář (90. Hořava), Kovařík – Mahmutovič (60. Holenda)

Berkovec – Mikula, Bílek (C), Fialka, Tamás – Baéz (86. Piták), Deli – V. Vukadinovič (80. Prošek), Kenia (71. Hrubý), Zmrhal – Škoda

Branka: 72. Holenda ŽK: 29. Hrošovský Rozhodčí: Kocourek – Nádvorník, Fišer

Netradičně ve středu 28. března se v Doosan Areně šlo na fotbal. Úvodní hvizd odloženého utkání mezi Viktorií Plzeň a Slavií Praha padl ve chvíli, kdy na protilehlou tribunu stadionu ve Štruncových sadech dopadaly zbytky paprsků teplého středečního odpoledne. Oproti základní sestavě ze zápasu s Duklou Praha udělal trenér Miroslav Koubek v úvodní jedenáctce jednu změnu, místo Jana Baránka dostal od úvodního hvizdu příležitost Roman Hubník.

Utkání bylo zahájeno tichou vzpomínkou na Josefa „Javy“ Javorského, který po třech měsících bohužel prohrál svůj boj se zákeřnou chorobou. První šance utkání přišla hned ve druhé minutě, ale Václav Procházka nedokázal ve změti těl nasměrovat mimo dosah brankáře Berkovce. Slávisté dostali vzápětí možnost zahrávat dva rohové kopy, ovšem Matúš Kozáčik mohl zůstat klidný. Po devíti minutách vystihnul chybu v rozehrávce soupeře Aidin Mahmutovič, tváří v tvář Berkovcovi ale neuspěl. O čtyři minuty dokonce hlavičkující útočník trefil tyč hostující branky, s dorážkami následně neuspěli Vaněk ani Petržela. Viktoria v první dvacetiminutovce ukazovala, že v zápase chce být aktivnějším týmem, který chce soupeři vnutit svůj způsob hry. V pětadvacáté minutě už Doosan Arena bouřila nadšením, když Aidin Mahmutovič dostal míč do branky, rozhodčí Kocourek ale branku neuznal pro ofsajd. Ve 28. minutě si vysloužil Patrik Hrošovský žlutou kartu utkání, když skluzem poslal na trávník Simona Deliho. Míč se nadále dotýkal především plzeňských kopaček, a když už měli „sešívaní“ možnost dostat se před Kozáčika, nemělo to dlouhého trvání. Ke střele ze zajímavého prostoru na hranici velkého vápna se v 37. minutě dostal Daniel Kolář, přes blokujícího Deliho ovšem míč neproletěl. O minutu později už gólman hostí proti Petrželově střele zasahovat musel a nutno dodat, že se notně proletěl vzduchem. Na konci 39. minuty založil pohotový Kozáčik dlouhým výhozem rychlý protiútok Viktorie, který přes Petrželu a Rajtoralovu efektní zadovku mohl vyvrcholit zakončením Koláře, který se ovšem až příliš potýkal se nepřesností při trefení balónu. V nastaveném čase prví půle měl dostatek času na zakončení Hrošovský, ale jeho střelu zblokoval obětavý obránce soupeře. I přes řadu příležitostí především na straně Viktorie Plzeň se skóre ve Štruncových sadech do poločasové přestávky nezměnilo.

Druhý poločas nakrojila pro ofsajd opět neuznaná branka Aidina Mahmutoviče. V postavení mimo hru se ocitl Jan Kovařík. Podobná situace se opakovala po čtyřech minutách hry i před Kozáčikem. Tentokrát se v ofsajdové pozici objevil hlavou zakončující Zmrhal. Slavia v úvodu druhé půle zvýšila svou aktivitu, což dokládala i akce Zmrhala se Škodou, se kterou měl Kozáčik ve spolupráci s dobíhajícími obránci plné ruce a nohy práce. V 56. minutě utkání se kolem obránce skvěle prosmýkl Aidin Mahmutovič, z úhlu ale nedokázal míč patřičně usměrnit. O minutu později se ocitl bosenský útočník v ještě výhodnější pozici. To když se po Kovaříkově centru dostal v malém vápně k hlavičce. Míč ale putoval pouze nad břevno. V 60. minutě se trenér Miroslav Koubek rozhodl oživit ofenzivu svého týmu čerstvými silami. Aidina Mahmutoviče nahradil Jan Holenda. Téměř vzápětí odešel ze hřiště také Milan Petržela, na jehož místo přišel Václav Pilař. Na konci 62. minuty se k prudké střele odhodlal Ondřej Vaněk, ale stejně jako jeho následnou hlavičku zneškodnil i tento pokus Berkovec, který svůj tým už poněkolikáté skvěle podržel. S odehranou sedmdesátou minutou se k hlavičce dostal Jan Holenda. To se ovšem jen zastřeloval, nebo o dvě minuty později se dočkal první branky v dresu Viktorie Plzeň v české nejvyšší soutěži. Po centru do šestnáctky skvěle načasoval hlavičku a rozburácel zaplněné tribuny Doosan Areny – 1:0. O minutu později prokázal Holenda své fyzické dispozice, když míč doslova protlačil přes dva obránce soupeře a ztroskotal až na vyběhnuvším Berkovcovi. Po vstřelené brance ukolébali viktoriáni svého soupeře hrou plnou přihrávek. Do konce utkání nepůjčili viktoriáni svému soupeři míč pod kontrolu na delší časový úsek a zkušeně si tak pohlídali vítězství 1:0.

Viktoria Plzeň dál drží domácí stoprocentní bilanci a tříbodovým ziskem si zajistila náskok 5 bodů na první příčce Synot ligy.