Zápasy s Jabloncem pohledem archivu a řečí čísel

4:2

(1:2)

FK Jablonec

FK Jablonec

Branky: 9. a 80. Ďuřiš, 65. Horváth z penalty, 90. Kolář - 32. Lafata, 45. Kopic ŽK: Hora - Lafata Rozhodčí: Jan Jílek - Dušan Pospíšil, Michal Urban Diváci: 5 810

Vzájemné prvoligové zápasy obou soupeřů se datují od ročníku 1974/1975. Premiérová sezona vyšla v obou případech lépe týmu ze severu Čech. Naopak bilance posledních deseti zápasů je nakloněna na stranu plzeňských fotbalistů.

Po úterním klání v Lize mistrů s Borisovem se viktoriáni střetli v ligové soutěži na domácí půdě s Jabloncem. Do Štruncových sadů tak přijel soupeř, kterému před sedmým kolem Gambrinus ligy patřila druhá pozice a ve svých řadách má nejlepšího ligového kanonýra, Davida Lafatu. Naopak Plzeňané se bez svého střelce číslo jedna museli obejít. Marek Bakoš si totiž odpykával trest za červenou kartu, kterou uviděl v utkání v Olomouci.

O první střely zápasu se postarali Jablonečtí. Ve čtvrté minutě zakončoval kapitán hostů Petr Pavlík. Branku přestřelil. Pavlíkův spoluhráč Luboš Loučka si vedl o minutu později o trochu lépe, jeho zakončení z hranice šestnáctky skončilo těsně vedle tyče. Po devíti minutách hry se do šance dostali viktoriáni. Pavel Horváth poslal ze středu hřiště nádhernou uličku na rozběhnutého Milana Petrželu. Rychlonohý záložník míč zatáhl do vápna hostů, odkud našel geniální přihrávkou před brankou zcela osamoceného Michala Ďuriše. Slovenský útočník se nemýlil a z bezprostřední blízkosti dopravil míč za záda jabloneckého brankáře. Viktorka se tak ujala vedení. Deset minut nato se málem zapsal Milan Petržela opět do statistik utkání. Jeho brilantní nahrávka na Daniela Koláře, který vzápětí pálil z malého vápna, ale přídavek gólová nedostala. Jablonec odpověděl střelou Jana Kopice zpoza vápna. Marek Čech však ukázal fanouškům ve Štruncových sadech efektní i efektivní robinsonádu a míč vyrazil. Ve 25. minutě postupoval poté, co vybojoval balon v souboji s Markem Jarolímem, sám na jabloneckého gólmana Michal Ďuriš. Z tohoto souboje vyšel jako vítěz Michal Špit, Ďurišovi se mu ho nepodařilo přehodit. O čtyři minuty později hlavičkoval na druhé straně hřiště Vít Beneš. Zakončení beka Jablonce skončilo tři metry vedle pravé tyče. Ve 31. minutě bylo vyrovnáno. Mladík Kopic poslal centr do plzeňské šestnáctky na Davida Lafatu, který se dostal k zakončení hlavou a bohužel potvrdil svou pověst kanonýra. Lafatova hlavička skončila přesně na zadní tyči, Marek Čech nemohl zasáhnout. Dvě minuty nato zkusil strhnout vedení na stranu Viktorie Daniel Kolář, který pálil z hranice šestnáctky. Vystřelil ale přesně do míst, kde stál připravený Špit. To technický pokus Karla Pitáka ze 35. minuty na druhé polovině hrací plochy se takřka otřel o levou tyč plzeňské brány. V nastaveném čase prvního poločasu strhl vedení na stranu Jablonce Jan Kopic. Jablonecký středopolař střelou ze dvaceti metrů na zadní tyč propálil vše, co mu stálo v cestě. Do kabin se tak šlo za pro viktoriány nepříznivého stavu 1:2.

Po pěti minutách hry ve druhém poločase se proháčkoval do vápna hostů František Rajtoral, nahrál míč na penaltu, kde už číhal Daniel Kolář. Střela plzeňského středopolaře skončila vysoko nad brankou. V 58. minutě zakončoval netypicky pravou nohou Petr Jiráček. Branku hostů přestřelil. Stejně se vedlo také Pavlovi Horváthovi o minutu později i jabloneckému Karlovi Pitákovi. Ani jeden nezacílil přesně. V 64. minutě poslal ve vápně Jablonce nedovoleným způsobem Jan Kopic k zemi Radima Řezníka. Sudí Jílek neváhal a ukázal na značku desítky. Na penaltu si míč postavil osvědčený exekutor Pavel Horváth a střelou do šibenice nedal Špitovi žádnou šanci. Bylo vyrovnáno. V 80. minutě vystihla Viktorka špatnou rozehru Jabloneckých, míče se zmocnil Petr Jiráček, který ho vzápětí přihrál na Michala Ďuriše. Plzeňský útočník tentokrát tváří tvář jabloneckému brankáři nezaváhal a dopravil balon do sítě. Viktoria se ujala vedení 3:2. A vzápětí mohl Ďuriš zkompletovat hattrick. To by však nemohl v jablonecké brance čarovat Michal Špit, jenž zneškodnil dvě střely slovenského mladíka z malého vápna. Jablonec nechtěl dát svou kůži lacino. Potvrdili to Karel Piták a Jan Kovařík, s jejichž střelami si však Marek Čech poradil. Pět minut před koncem utkání spálil stoprocentní šanci střídající LukᚠTrešňák, který hlavičkoval z bezprostřední blízkosti nad břevno. V nastaveném čase, kdy měl vrcholit tlak Jablonce, našel Vladimír Darida volného Daniela Koláře, který dělovkou na zadní tyč upravil skóre na konečných 4:2 pro Viktorii.

Po vynikajícím výkonu porazila Viktorka na domácí půdě Jablonec a připsala si do tabulky Gambrinus ligy další tři body, které ji minimálně do zítřejšího dne posunuly na čtvrtou pozici.

FC Viktoria Plzeň - FK Baumit Jablonec 4:2

Poločas: 1:2
Branky: 9. a 80. Ďuřiš, 65. Horváth z penalty, 90. Kolář - 32. Lafata, 45. Kopic
ŽK: Hora - Lafata
Rozhodčí: Jan Jílek - Dušan Pospíšil, Michal Urban
Diváci: 5 810
Viktoria Plzeň: Čech - Řezník, Čišovský, Bystroň, Rajtoral - Petržela (78. Hora), Horváth, Trapp (62. Darida), Kolář, Jiráček - Ďuriš (87. Ševinský). Trenér Pavel Vrba.
Jablonec: Špit - Eliáš, Beneš, Pavlík, Jablonský (74. Novák) - Kopic (72. Vošahlík), Jarolím (81. Trešňák), Loučka, Piták, Kovařík - Lafata. Trenér František Komňacký.