Nedělní zápas Viktorie se Sigmou nabídne fotbalovému fanouškovi v Doosan areně skutečnou fotbalovou lahůdku. Nejenže jsou oba týmy pevně uchycené na špici tabulky, oba také preferují ofenzivní pojetí hry, kdy nebývá nouze o gólové příležitosti. Bilance posledních deseti vzájemných ligových zápasů vyznívá o něco málo lépe ve prospěch Viktorie, která dokázala v pěti případech vyhrát, přičemž vítězství 4:0 na podzim roku 2008 patří mezi nejvyšší výhry.

Nedělní zápas Viktorie se Sigmou nabídne fotbalovému fanouškovi v Doosan areně skutečnou fotbalovou lahůdku. Nejenže jsou oba týmy pevně uchycené na špici tabulky, oba také preferují ofenzivní pojetí hry, kdy nebývá nouze o gólové příležitosti. Bilance posledních deseti vzájemných ligových zápasů vyznívá o něco málo lépe ve prospěch Viktorie, která dokázala v pěti případech vyhrát, přičemž vítězství 4:0 na podzim roku 2008 patří mezi nejvyšší výhry.

Zapomenout nelze ani na jarní utkání mistrovské sezony, Viktoria sice v Olomouci prohrála, přesto se po závěrečném hvizdu rozhodčího mohla radovat a oslavovat mistrovský titul. V živé paměti mají jistě fanoušci i letošní březnový duel. Sigma tehdy Plzeň šokovala výhrou 4:0. Sigmě letos plzeňský trávník natolik zachutnal, že si výhru zopakovala i ve finále České pošty, ve kterém porazila Spartu.

V současném týmu Sigmy střelecky „řádí“ Michal Ordoš, který si svými dvanácti brankami řekl trenéru Bílkovi o premiérovou pozvánku do národního týmu. Další stálicí je Michal Hubník, který se na Hanou vrátil z Legie Varšava. V řadě záložní pak najdeme hráče, o jejichž kvalitách nemůže být sporu. Například Daniel Rossi, který v klubu působí od roku 2007. V současném kádru však nenalezneme ani jednoho hráče, který by v minulosti oblékal plzeňský dres. Podobná situace i ve viktoriánském týmu.

Poslední vzájemné utkání
FC Viktoria Plzeň - SK Sigma Olomouc 0:4 (0:0)
Branky: 53. Navrátil, 60. Schulmeister, 73. Varadi, 89. Podaný
ŽK: Ďuriš, Wágner - Vepřek, Škerle, Ordoš, Varadi
Rozhodčí: Jaroslav Bílek - Dušan Pospíšil, Josef Košec
Diváci: 7 566
Viktoria Plzeň: Pavlík - Rajtoral, Čišovský, Ševinský, Limberský - Horváth, Darida (63. Wágner) - Petržela (83. Hora), Ďuriš (59. Berger), Pilař - Bakoš. Trenér Pavel Vrba.
Sigma Olomouc: Zlámal - Janotka, Kučera, Škerle, Vepřek - Rossi, Navrátil (75. Heinz), Pospíšil - Varadi (88. Podaný), Ordoš (90. Jirouš), Schulmeister. Trenér Petr Uličný.

Sezona 2011/2012
Sigma Olomouc – Viktoria Plzeň 2:3 (1:2, Heinz 2 - Bakoš 2, Kolář)
Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 0:4 (0:0, Navrátil, Schulmeister, Varadi, Podaný)
Sezona 2010/11
Viktoria Plzeň – Sigma Olomouc 2:2 (1:0, Horváth z PK, vlastní Janotka - Šultés, Janotka)
Sigma Olomouc – Viktoria Plzeň 2:1 (0:1, Petr 2 - vlastní Kučera)
Sezona 2009/10
Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 1:0 (0:0, Bakoš)
Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 1:0 (1:0, Hubník)
Sezona 2008/09
Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 2:1 (0:1, Schulmeister, Kazár - Tatanašvilli)
Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 4:0 (1:0, Rezek, Trapp, Petržela, Kolář)
Sezona 2007/08
Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 2:0 (0:0, vlastní Randa, Jarolím)
Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 1:0 (1:0, Onofrej z PK)
Sezona 2006/07
Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 2:0 (0:0, Rezek 2 z PK)
Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 1:3 (0:1, Schulmeister - Fillo, T. Krbeček, Psohlavec)
Sezona 2005/06
Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 1:0 (0:0, Vágner)
Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 1:1 (1:1, R. Hubník - Procházka)
Sezona 2004/2005 (II. liga)
Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc B 1:1 (0:0, P. Šíma - Rýdl)
Sigma Olomouc B - Viktoria Plzeň 0:0
Sezona 2003/2004
Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 1:3 (0:1, Edno - Reiter 2, Babnič)
Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 1:0 (1:0, Hudec)
Sezona 2002 - 2003 (II. liga)
Sigma Olomouc B - Viktoria Plzeň 3:1 (2:1, Krtec, vlastní Nohavica, Vyskočil - Smíšek)
Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc B 2:1 (1:1, Zapoměl, Barteska - Vyskočil)
Sezona 2001 - 2002 (II. liga)
Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc B 3:0 (0:0, Fořt, Pleško z PK, Šedivec)
Sigma Olomouc B - Viktoria Plzeň 0:4 (0:2, Kašák 2, Fořt 2)
Sezona 2000/2001
Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 4:0 (2:0, Hapal, Kučera, Urbánek, Vlček)
Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 1:1 (1:0, Šedivec - Kovář z PK)
Sezona 1998/1999
Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 1:0 (1:0, T. Došek)
Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 1:1 (0:0, Heinz - T. Došek)
Sezona 1997/1998
Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 2:0 (1:0, vlastní Kotůlek, Smetana)
Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 0:1 (0:1, Mika)
Sezona 1996/1997
Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 1:0 (0:0, Hřídel z PK)
Sigma - Viktoria 3:0 (1:0, Balcárek, Rada z PK, Baranek)
Sezona 1995/1996
Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 3:0 (3:0, Kerbr, Balcárek, Barbořík)
Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 2:0 (1:0, Vlček, Mika)
Sezona 1994/1995
Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 3:0 (0:0, Kerbr 2, Vaďura)
Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 2:0 (1:0, Vágner, Slabý)
Sezona 1993/1994
Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 1:0 (1:0, Maroši z PK)
Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 2:0 (1:0, Diepold 2)
Sezona 1988/1989
Sigma Olomouc - Škoda Plzeň 1:0 (0:0, Drulák)
Škoda Plzeň - Sigma Olomouc 1:2 (1:0, Sokol - Sedláček, Drulák)
Sezona 1986/1987
Škoda Plzeň - Sigma Olomouc 0:0
Sigma Olomouc - Škoda Plzeň 2:2 (1:0, Šišma, Příložný - Čermák, Homola)
Sezona 1983/1984 (I. ČNL)
Sigma Olomouc - Škoda Plzeň 3:1 (1:0, Kalvoda 2, Lauda - Paul)
Škoda Plzeň - Sigma Olmouc 1:0 (0:0, Homola)
Sezona 1981/1982 (I. ČNL)
Škoda Plzeň - Sigma Olomouc 1:1 (0:0, Dvořák - Čížek)
Sigma Olomouc - Škoda Plzeň 3:0 (2:0, Kučerňák, Machala, Kudyn)

Listopad 1941: První start Olomouce v Luční ulici

V létě roku 1941 tehdejší SK ASO Olomouc zvítězil v Moravskoslezské divizi, vybojoval bez ztráty bodu i prvenství v kvalifikačním turnaji a poprvé v historii se probojoval do první ligy. V roli nováčka se poprvé představil i v plzeňské Luční ulici. Úlohu favorita na sebe musela vzít domácí Viktoria a také utkání podle toho zvládla. Sestava Lacina - Bešák, Berka, Fail, Bouček, Bína, Kraus, Perk, R. Sloup, Simon, Štekl se do svého soupeře zakousla a dostávala se do šancí. První gól však padl až ve 27. minutě, kdy po rohovém kopu Štekla skóroval kanonýr Perk. Po obrátce tlak Viktorie ještě narůstal a v 56. minutě Perk pěkně uvolnil Krause, který přidal druhý gól. Stav 2:0 se už nezměnil, Viktoria před šesti tisícovkami fanoušků získala dva body, ale v jarních odvetách bylo všechno jinak. Viktoria i Olomouc zápolily o ligovou záchranu a v neprospěch plzeňského celku rozhodla právě odveta v Olomouci. Domácí zvítězili 2:1, v první lize se udrželi a jediný bod právě před Viktorií, která společně s posledním Polabanem Nymburk sestoupila do divize.

Září 1981: Plzeňská remiza a jarní postup Moravanů

K dalšímu mistrovskému klání Viktorie s Olomoucí došlo až o čtyřicet let později, kdy oba celky hrály druhou ligu. Ta se hrála ve dvou skupinách, českomoravské a slovenské. V té naší, která nesla název I. národní fotbalová liga, bojovala o postup mezi elitu právě tehdejší plzeňská Škoda s MŽ Olomouc. K prvnímu vzájemnému klání došlo v Luční ulici, nebo trávník ve Štruncových sadech procházel právě rekonstrukcí. Před duelem 7. kola byla Plzeň v tabulce první a na druhou Olomouc měla jeden bod k dobru. Souboj o první příčku byl poznamenán nervozitou, z které se rodila řada nepřesností. Domácí kouč František Plass vyslal do boje sestavu J. Čaloun - Kubata, Ruš, J. Sloup, Forman - Rejda, Lavička (69. Kohout), Mužík (46. Kroupa) - Homola, Sokol, Dvořák. Góly vidělo přes 3 000 diváků až po přestávce. Nejdřív rychlý brejk domácích zakončil střelou Rejda a brankářem vyražený míč umístil Dvořák do sítě. Vzápětí však Čížek srovnal na konečných 1:1. Před jarní odvetou byla Plzeň opět v čele, ale velice důležité utkání nezvládla a prohrála 0:3. Hanáci ji vystřídali na první příčce a stejné pořadí bylo i po posledním kole. První Olomouc vyhrála soutěž s jednobodovým náskokem před Plzní a postoupila do první ligy.

Duben 1987: Homola vyrovnal v poslední minutě

Sezona 1986 - 1987 byla pro plzeňskou Škodu po šesti letech opět prvoligová. Svěřenci trenéra Václava Ryse byli po podzimu sice poslední, ale v jarní části se hodně zlepšili a rvali se o záchranu. Body získávali hlavně doma, ale sem tam nějaký přivezli i z venku. V jedenadvacátém kole v Olomouci se plzeňská sestava Štícha - Kamiš, J. Sloup, Kalabus, Kopřiva - Paul, Vr. Chaloupka, Kovačič - Čermák (77. Rosa), Vašák, Homola rovněž snažila o výhru, ale získala jen bod. Gólem do šatny poslal před přestávkou Moravany do vedení Šišma, ale brzo po přestávce Čermák vyrovnal na 1:0 a na trávníku se začal odehrávat tuhý boj o vedení. Nejdřív se přiklonilo štěstí na stranu domácích a Příložný vstřelil vedoucí gól. Když se už zdálo, že Olomouc zvítězí, přišla poslední minuta a s ní pro domácí šok. Na dlouhý nákop dosáhl nejvýše hlavou Sloup, přizvedl ho a míč dopadl přesně na nohu Homoly, který si už věděl rady a poslal ho nezadržitelně do branky - 2:2. Dělba bodů byla spravedlivým vyjádřením dění na hřišti. V konečném účtování však bod Škodovce nepomohl, protože skončila předposlední a sestoupila. Olomouc byla s dvoubodovým odstupem těsně nad Plzní a zachránila se.

Červen 1989: Hanáci poslali Plzeň opět do druhé ligy

Škodovka se za rok mezi naši fotbalovou elitu vrátila, ale tradičně sváděla i v sezoně 1988 - 1989 tuhé boje o záchranu. V předposledním kole Plzeň ještě žila a pokud by doma zvítězila dan Olomoucí, která se pohybovala v klidném středu tabulky a o nic ji nešlo, záchrana by byla reálná. První poločas nasvědčoval tomu, že se to podaří. Mužstvo ve složení Lavička - Mejdr, J. Sloup, Kalabus, Kopřiva - Paul, Mrázek (49. Krs), Šmejkal (64. Kovačič) - Homola Vašák, Sokol šlapalo dobře a zatlačilo Hanáky do defenzivy. Pohotový Sokol vstřelil vedoucí gól domácích, kteří si vytvářeli další šance, ale pojistka v podobě druhé branky stále nepřicházela. Přišla až po přestávce, když po rohu Sokola centroval Homola a Vašák hlavou dopravil míč do sítě. Diváci i hráči jásali, ale pomezní sudí viděl ofsajd a gól neplatil. Tento okamžik dokonale zmrazil hru Škodovky, hosté začali po trávníku doslova jezdit, Sedláček vyrovnal a dvanáct minut před koncem vstřelil Drulák vítězný gól. Olomouc skóre otočila a vyhrála 2:1. V posledním kole Škodovka padla v Praze na Slavii 0:1 a opět po roce sestoupila. Kdyby bývala Olomouc porazila, zachránila by se...

Květen 1994: Diepold pokořil Olomouc

Už v samostatné českomoravské první lize byla Viktoria Plzeň nováčkem a pod vedením Zdeňka Michálka si vedla v sezoně 1993 -1994 velmi dobře. Když ve 28. kole přivítala ve Štruncových sadech evropskými poháry ostřílenou Olomouc, měla šanci na konečné pěkné umístění. Znamenalo to ale s Hanáky bodovat. Domácí ve složení M. Čaloun - Slabý - Bečka, Janota, Skála - Drahorád, Diepold, Mika, Šmejkal (84. Vlček) - Vágner, Heřman (71. Švejdík) předvedli velice zodpovědný výkon. Pozorná defenziva nepouštěla hosty příliš do šancí a naopak každý útok Viktorie hrozil nebezpečím. Už po devíti minutách hry sebral Vágner míč Vaďurovi, zatáhl ho do velkého vápna a předložil nabíhajícímu Diepoldovi, který nezaváhal a poprvé se zapsal mezi prvoligové střelce. Potom se Plzeň v koncovce dlouho nedokázala prosadit, až opět zaúřadoval tandem Vágner - Diepold. Stejně jako před prvním gólem vybojoval Vágner míč, naservíroval ho Diepoldovi a domácí tým vedl 2:0. Stav se už nezměnil, v předposledním kole uhrála Viktoria v Praze na Dukle bezbrankovou remizu, v epilogu celé sezony zvítězila ve Štruncových sadech 2:0 nad Vátkovicemi a knečná vynikající pátá příčka byla na světě. Olomouc skončila v tabulce sedmá.

Září 2006: Nejlepším byl střelec Rezek

Začátek prvoligového ročníku 2006 - 2007 zastihl Viktorii v dobré formě a když v šestém kole do Plzně přijela Olomouc, byli domácí v roli favorita, nebo okupovali šestou příčku a Hanáci se krčili na samém konci ligového peletonu s jediným bodem. Byla to premiéra kouče Stanislava Levého na plzeňské lavičce, protože jeho předchůdce Michal Bílek podlehl vábení pražské Sparty. Nový trenér poslal Viktorii na trávník ve složení Daněk - M. Knakal, Müller, Zakopal, Smola - Fillo (90. Procházka), Jarolím, Pilař, Limberský - Rezek (88. Šíma), Smejkal. O vítězství Plzně 2:0 rozhodly dvě penalty. Po bezbrankovém prvním poločase byl v 50. minutě v šestnáctce faulován pronikající Fillo a Rezek nařízenou penaltu bezpečně proměnil. Čtvrt hodiny před koncem Flachbart zastavil faulem unikajícího Pilaře a kopala se další penalta. Rezek opět nezaváhal - 2:0 a hostující borec byl navíc vyloučen. Plzeň brala zaslouženě tři body a Jan Rezek následoval trenéra Bílka do Sparty. Na jaře Viktoria dokázala vyhrát i v Olomouci 3:1, nakonec obsadila šesté místo a Olomouc skončila čtrnáctá, těsně nad sestupovými příčkami.

Listopad 2008: Sigma si odvezla čtyřku

Poslední zápas roku sehrála Viktoria před domácími diváky v samém závěru listopadu. Bylo to jarní předehrávané utkání 16. kola a do Štruncových sadů zavítala Sigma. Svěřenci trenéra Pavla Vrby připravili svému soupeři pořádnou nadílku a vyprovodili jej porážkou 4:0. Do utkání mohli již nastoupit Pavel Horváth a Petr Trapp, kteří v předchozím utkání odpykávali disciplinární trest, naopak pro čtyři žluté chyběl Jakub Navrátil. V první části se dokázal  prosadit pouze Rezek, ale druhá část přinesla ještě branky Petra Trappa, Milana Petržely a Daniela Koláře. Výhra 4:0 znamenala přepsání dějin, nebo se jednalo o nejvyšší výhru Viktoria nad Olomoucí.

Září 2011: Vítězná generálka před Ligou mistrů

Loňské podzimní utkání v Olomouci je ještě v živé paměti. Generálku před startem do Ligy mistrů zvládla Viktoria na jedničku, přestože více než polovinu utkání dohrávala o deseti bez vyloučeného Bakoše. Trenér Pavel Vrba dal důvěru mužstvu Čech - Rajtoral, Čišovský, Bystroň, Limberský - Horváth, Jiráček - Petržela (61. Ďuriš), Kolář (90. Trapp), Pilař (81. Fillo) - Bakoš. Začátek ovládla střelba jako u Verdunu. Po čtyřech minutách hry Bakoš z dvaceti metrů ze standartní situace trefil tyč, od které se míč odrazil do sítě. Za chvíli však internacionál Heinz podobnou střelou přes zeď vyrovnal na 1:1. A v deváté minutě padl už třetí gól výborného utkání: Pilař potáhl míč, nahrál uličku Bakošovi, ten udělal kličku brankáři, jenž proti němu vyběhl a zasunul míč do prázdné branky. Druhou půli se domácí snažili vyrovnat, ale nepomohla jim ani početní převaha o jednoho hráče. Naopak jedenáct minut před koncem nacentroval Pilař před branku, střelu Ďuriše brankář jen vyrazil a Kolář byl ve správnou chvíli na správném místě. V nastaveném čase ještě Heinz korigoval na konečných 3:2 pro Viktorii. Z horké moravské půdy přivezl plzeňský tým velice cenné tři body.