Viktorka otočila utkání s Coimbrou a po skvělém výkonu slaví tři body

1. kolo / Čtvrtek 20. 9. 2012, 19:00 / Doosan Arena

Académica de Coimbra

19. Wilson Eduardo

Kozáčik – Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský – Horváth, Darida – Rajtoral (90.+1 Malakjan), Hanousek, Hora (61. Zeman) – Ďuriš (75. Fillo)

Ricardo – Rodrigo Galo, Halliche (46. Bruno China), Ferreira, Nivaldo – Makelele (73. Edinho), Flávio, Keita (64. Ogu) – Marinho, Cissé, Wilson Eduardo

Branky: 46. Horváth, 58. Ďuriš, 80. Rajtoral – 19. Wilson Eduardo, ŽK: Horváth, Kozáčik – Halliche, Cissé, Ogu, Rozhodčí: Kaasik - Mutli, Vinogradov (všichni Estonsko)

Diváci: 10845

Ve čtvrtek večer přivítala zaplněná Doosan Aréna úvodní zápas základní skupiny Evropské ligy. V něm se střetli domácí viktoriáni s týmem z portugalské Coimbry. Vrásky na čele udělaly Pavlu Vrbovi před výkopem duelu evropských pohárů zranění. Nemohl totiž počítat s Markem Bakošem a Danielem Kolářem. Nejistý byl také start Pavla Horvátha, ale kapitán Viktorie nakonec v základní jedenáctce nechyběl.

Do první gólové příležitosti se protlačili Západočeši. Pavel Horváth našel geniální uličkou na malém vápně volného Michala Ďuriše, navrátilce do sestavy po zdravotních problémech, které si přivezl ze srazu slovenské reprezentace. Jeho střelecký pokus však stihl jeden z hostujících beků zablokovat. O čtyři minuty později se objevil v podobné pozici Jakub Hora, ale také jeho rána byla sražena mimo tři tyče. V osmé minutě si nakonec viktoriáni už připsali první střelu, která směřovala na bránu. Jejím autorem byl František Rajtoral, ale Ricardo ránu plzeňského záložníka z patnácti metrů vyrazil na roh. Střelecké štěstí následně vyzkoušel z přímého kopu z pětadvaceti metrů Pavel Horváth. Gólman Coimbry byl však připraven a bez problému míč schoval ve své náruči. V 19. minutě zápasu se poprvé do šance dostali hráči Coimbry. Rychlý brejk vítěze Portugalského poháru začal u Salima Cissého, který zatáhl míč k plzeňské šestnáctce, odkud nahrával na malé vápno nabíhajícímu Wilsonu Eduardovi. Ten poté z první překonal bezmocného Matúše Kozáčika a poslal Coimbru do jednobrankového vedení. O odpověď se vzápětí pokusil Václav Procházka, jenž zakončoval hlavou po Daridově  rohovém kopu. O gólovou radost ho připravilo břevno branky Coimbry. V následných minutách hry byla Viktorka lepším týmem, ale výraznější příležitost si vypracovala až ve 35. minutě. Michal Ďuriš v ní po Horváthově pasu předložil balón Marku Hanouskovi do mlýnice na malé vápno, ale mladému středopolaři se v pádu hradbu těl propálit nepodařilo. V poslední minutě první půle se ke střele proháčkoval ještě Marinho, ale pálil vysoko nad.

Začátek druhého poločasu vyšel Viktorce na jedničku s hvězdičkou! Pavel Horváth po rohovém kopu hlavičkoval z velké vzdálenosti do středu brány. Před Ricardem ale úřadoval Jakub Hora a portugalský gólman sledoval spíše než balón právě útočníka Viktorky. Míč sice brankář Coimbry zasáhl, ale nedokázal ho zkrotit ve svých rukavicích, a tak skončil v síti. 1:1. Po vyrovnání patřilo hřiště jen jednomu mužstvu. Tím byla Viktorka, jejíž útoky se prakticky neustále valily na polovinu Coimbry. V 58. minutě tento tlak kulminoval. Aktivní Hora si vyměnil na levé straně šestnáctky míč s Davidem Limberským, který ho následně poslal přesným centrem před bránu portugalského celku. V těchto místech číhal Michal Ďuriš a potvrdil svůj instinkt fotbalového zabijáka. Ricardo neměl jedinou šanci zasáhnout, a tak Viktoria otočila skóre ve svůj prospěch. Čtyři minuty nato se mohl slovenský střelec radovat podruhé. To by však za již překonaného Ricarda nesměl zaskočit na brankové čáře Flávio Ferreira. V 70. minutě zahrozili hosté. Wilson Eduardo se uvolnil před plzeňským vápnem a tvrdě vystřelil. Matúš Kozáčik měl vše pod kontrolou a připsal si úspěšný zásah. Štěstěna stála při Pavlu Horváthovi u úvodního gólu Viktorie, a tak se rozhodl vyzkoušet její náklonnost podruhé v 72. minutě. Ricarda zkusil překvapit střelou z poloviny hřiště, ale gólmana Coimbry nenachytal. O osm minut později znovu úřadovala útočná vozba Plzeňanů. Centr Marka Hanouska přetavil ve třetí zásah Viktorky přesnou hlavou František Rajtoral. 3:1. Následné minuty již skvěle fandícím příznivcům ve Štruncových sadech žádnou další gólovou radost nepřipravily. Nicméně to je nemuselo vůbec mrzet.

Viktorka totiž ve čtvrtek večer vstoupila do základní skupiny Evropské ligy tím nejlepším možným způsobem, když porazila portugalskou Coimbru v poměru 3:1. Připsala si tak po parádním výkonu své první tři body v soutěži.