11. kolo / Sobota 19. 10. 2013, 20:15 / Doosan Aréna

(0:1)

SK Slavia Praha

Kozáčik – Rajtoral, Procházka, Čišovský, Řezník – Ďuriš (68. Kovařík), Hořava, Kolář, Horváth (C), Pospíšil (46. Petržela) – Bakoš (83. Wágner)

Rakovan – Dostál, Dobrotka (C), Škoda, Neves – Prošek (68. Štěpán), Zmrhal (87. Škutka), Lička, Petrák, Nitrianský (79. Koreš) – Juhar

Branky: 60. Rajtoral (Horváth) – 30. Juhar ŽK: 41. Horváth, 68. Bakoš, 90+1. Petržela – 90+1. Neves Rozhodčí: J. Jílek - A. Kordula, P. Peřina (P. Ardeleánu)

Diváci: 10834

Po pauze, kterou si Gambrinus liga vybrala v předchozích týdnech, znovu hlásí svůj návrat. V jedenáctém kole přivítali viktoriáni pražskou Slavii. Sešívaní mají v této sezóně o poznání jiné starosti, než které řešili před několika lety, kdy bojovali o ligový primát a evropské poháry. V probíhajícím ročníku jim totiž náleží po odehrání třetiny ligových zápasů sestupová příčka.

Do úvodní šance duelu se dostali slávisté. Po přihrávce Ondřeje Petráka pelášil na Matúše Kozáčika Martin Juhar. Ze souboje slovenských krajanů vyšel jako vítěz gólman Viktorie, jenž včasně vyběhl. Pokus útočníka Slavie o lob následně skončil nad břevnem. Do stejných míst o pár chvil později doputovala také střela Jaromíra Zmrhala. Viktoria poprvé ohrozila branku soupeře v 18. minutě, kdy hlavičkoval z penalty Marek Bakoš. Zacílil vysoko nad. Z podobné pozice zakončoval hlavou o sedm minut později po centru Františka Rajtorala Daniel Kolář. Plzeňský záložník mířil sice lépe, ale i tentokrát Matej Rakovan nemusel zasahovat. Ve 27. minutě vlétl z pravé strany hřiště do vápna Slavie Pavel Horváth a z takřka nulového úhlu zkusil ohrozit Rakovanovo čisté konto. Sí se sice rozvlnila, ale pouze z boční strany. Po další akci Viktorky znovu zakončoval Pavel Horváth, jenž pálil z hranice šestnáctky. Tentokrát již slávistický brankář musel předvést vydařenou robinsonádu. Ač viktoriáni Slavii zatlačili, po půlhodině hry se z vedoucího gólu radovali hosté. Václavu Procházkovi se nepovedla malá domů a míče se zmocnil Martin Juhar. Tváří v tvář Kozáčikovi se tentokrát nemýlil a poslal pražský celek do vedení. Ve 38. minutě mohli slávisté po rychlém brejku svůj náskok navýšit. Střelec úvodního gólu Juhar předložil nezištnou nahrávkou míč do vyložené gólové šance Václavu Proškovi. Ten naštěstí pro Viktorku z rohu malého vápna netrefil odkrytou svatyni Západočechů. Už v nastaveném čase první půle musel ukázat svůj brankářský um Matúš Kozáčik, jehož po dalším bleskurychlém kontru Pražanů nechal vyniknout po střele z pravé strany Ondřej Petrák. Po následném rohovém kopu sudí Jan Jílek ukončil úvodních pětačtyřicet minut střetnutí.

Ihned po návratu z kabin se pokusil napravit chybu při neproměněné gólové příležitosti slávistický Václav Prošek. Matúš Kozáčik byl proti a talentovaného záložníka soupeře vychytal. Odpovědí Plzeňanů bylo zakončení Michala Ďuriše. Rakovanovo čisté konto ohroženo nebylo, balón z Ďurišovy kopačky doputoval mimo tři tyče. V 56. minutě znovu Doosan Aréna skandovala jméno Matúše Kozáčika. Brankář Viktorie totiž vynikajícím reflexem zneškodnil hlavičku pod břevno z bezprostřední blízkosti. Jejím autorem byl aktivní Martin Juhar. Výborný zásah si posléze připsal na druhé polovině hrací plochy také Matej Rakovan, jenž vyrazil na roh dělovku Tomáše Hořavy z pětadvaceti metrů. Po hodině hry se Viktorka dočkala. Pavel Horváth přihrál ideálním způsobem Františku Rajtoralovi, jenž si míč posunul a poté z penalty levačkou propálil vše, co mu stálo v cestě. Míč zapadl pod břevno slávistické brány! 1:1. Dvě minuty nato mohlo být ještě veseleji. Hlavičkující Milan Petržela, který nastoupil do druhé poloviny místo Martina Pospíšila, ale nemířil přesně. V 73. minutě se snažil přidat druhý zásah viktoriánů hlavičkující Daniel Kolář. Marně, Matej Rakovan schoval balón ve svých rukavicích. V 79. minutě chyběl kousek k tomu, aby Viktorka strhla zápas na svou stranu. Po standardní situaci, kterou rozehrával Pavel Horváth, nejvýše v šestnáctce hostů vyrostl Václav Procházka a míč z jeho hlavy skončil těsně vedle levé tyčky. O dvě minuty později odpověděl za Slavii Mario Lička, jehož tečovaná střela putovala mimo branku Západočechů. To Štěpán Koreš zakončoval přesněji, ale na připraveného Kozáčika si nepřišel. V poslední desetiminutovce utkání přitlačila Viktorka svého soka na jeho polovinu, ale k výraznější příležitosti se nemohla dlouho propracovat. Až v 87. minutě vlétl do vápna Slavie rychlonohý Jan Kovařík a po nedovoleném zákroku jednoho z bránících slávistů skončil na zemi. Rozhodčí Jílek neváhal a ukázal na značku pokutového kopu. Jeho exekutorem byl Pavel Horváth, poslal míč na levou stranu, ale Matej Rakovan si ji vybral také a vytěsnil balón na roh. Stav byl i po této příležitosti nerozhodný. V nastaveném čase ještě hlavičkoval střídající TomᚠWágner, ale bohužel nasměroval balón přesně do míst, kde stál připravený Matej Rakovan. To byla však opravdu poslední šance Západočechů k tomu, aby přidali svůj druhý zásah v duelu, který by měl přízvisko vítězný.

Z utkání jedenáctého ligového kola si tak slávisté odvážejí z plzeňské Doosan Arény jeden bod za remízový výsledek. Viktorii nyní náleží s pětadvaceti body druhá příčka.