Zápasy s Duklou pohledem archivu a řečí čísel

18. kolo / Neděle 26. 2. 2012, 17:00

1:1

(1:0)

FK Dukla Praha

Branky: 31. Horváth z penalty - 51. Malý ČK: 62. Sklenář ŽK: Ševinský, Ďuriš - Podrazký, Malý, Sklenář, Švejdík, Gedeon Rozhodčí: TomᚠKocourek - Ladislav Gallo, Emanuel Marek Diváci: 6 441

Vzájemné zápasy se datují již více jak šedesát let. Oba týmy se především potkávaly především v první lize. Například v roce 1948 připravili Pražané, hrající tehdy pod hlavičkou ATK, plzeňskou Viktorii o titul. V roce 1980 zase Viktoria zásluhou Pavle Krejčíka vyřadila Duklu z poháru.

Po čtvrteční dvouhodinové bitvě na stadionu v Gelsenkirchenu čekalo na viktoriány nedělní ligové utkání ve Štruncových sadech. Soupeřem jim byla pražská Dukla, celek se slavnou minulostí, který se v letošním ročníku po dlouhých letech do nejvyšší české soutěže vrátil. A jako nováček si vede velmi dobře. Po sedmnácti odehraných zápasech totiž svěřencům trenéra Luboše Kozla patří osmá příčka.

Kouč Viktorky Pavel Vrba se pro dnešní duel rozhodl po náročném programu, který Plzeňany potkal v úvodních dvou týdnech sezóny, udělat několik změn v základní sestavě. Místo Františka Rajtorala se na pravý kraj obrany postavil Radim Řezník a v základní jedenáctce se objevil také Michal Ďuriš, který nahradil Daniela Koláře. V sestavě také nechyběl Pavel Horváth, jenž nemohl kvůli žlutým kartám nastoupit do odvety se Schalke. Ani na lavičce náhradníků nebyl připraven Václav Procházka, který se zranil ve čtvrtečním klání.

V Doosan Aréně panovala úžasná atmosféra už před zahájením zápasu. Plzeňští fanoušci přivítali hráče Viktorky ohlušujícím potleskem již ve chvíli, kdy se šli rozcvičovat. A měli pro ně přichystané překvapení i do úvodu zápasu, když rozbalili své parádní choreo. To samé si zopakovali i v prvních minutách druhé půle, kdy ukázali světu nápis: „Jsou věci, které si za peníze koupíte. Na všechny ostatní tu je Pavel Vrba.“ Během celého utkání se pak z kotle Viktorky ozýval pokřik: „Kluci, děkujeme!“

Západočeši byli už od prvních minut hry aktivnějším týmem a do dukelského vápna létal jeden nebezpečný centr za druhým. Bohužel bez gólového efektu. Ve 12. minutě přišla první přímá střela na bránu. Jejím autorem byl Michal Ďuriš, ale zamířil přesně do míst, kde stál připravený Filip Rada. Vzápětí si připsal další úspěšný zákrok Rada, když vyboxoval na rohový kop střílený centr Milana Petržely. Ve 20. minutě zahrozil po standardní situaci Pavla Horvátha Marek Bakoš. Jeho střela mířila mimo tři tyče. Tři minuty nato se k prvnímu ohrožení čistého konta Marka Čecha dostali hráči Dukly. Miroslav Podrazký pálil z pětadvaceti metrů, ale zacílil vedle levé tyče. Po necelé půlhodině utkání běžel na Filipa Radu po brilantní přihrávce od Milana Petržely kanonýr Bakoš, jenž zakončil tuto útočnou akci střelou. Gólman Dukly předvedl úspěšný zásah. Tlak Viktorii nepolevoval. Po rohovém kopu byl ve vápně přidržen za dres František Ševinský, a tak obdrželi viktoriáni výhodu pokutového kopu. Míč si na značku desítky postavil Pavel Horváth, vypálil přesně k levé tyči a poslal Viktorii do jednobrankového vedení. Tři minuty před koncem poločasu se opřel před plzeňskou šestnáctkou do míče Petr Malý. Pálil vysoko nad.

Druhou půli odstartovali šancí viktoriáni. Zpětná nahrávka na malé vápno našla přesně kopačku Marka Bakoše. Jeho zakončení však bylo zablokováno. V 51. minutě bylo vyrovnáno. Po špatném výkopu Marka Čecha získala Dukla míč a zakončila svůj protiútok střelou. Petr Malý vypálil ze dvaceti metrů a plzeňskému brankáři se nepodařilo jeho střelu vyrazit, a tak míč zapadl do sítě Viktorky. 1:1. Autor branky Dukly byl při chuti a střelecký pokus si o čtyři minuty později zopakoval. Marek Čech tentokrát schoval míč do své náruče. Ta samá situace se opakoval i o chvíli později. Malý znovu zakončoval, Čech byl opět připraven. V 58. minutě odpověděla závarem před Radovou brankou Viktorka. Ďurišova střela byla zablokována. To ale neplatilo o ráně Václava Pilaře z deseti metrů, která skončila těsně nad břevnem. Viktorka byla blízko vstřelení vedoucího gólu i o minutu později, kdy z pravé strany hřiště z pětadvaceti metrů rozehrával přímý kop Pavel Horváth. Plzeňský kapitán poslal do šestnáctky Dukly střílený centr a Filip Rada jen sledoval, kam míč poletí. Skončil vedle pravé tyče. Z další akce vytěžila Viktorka akrobatické zakončení Mariána Čišovského. Nůžky plzeňského stopera však také brankou neskončily. V 70. minutě vyzkoušel své střelecké štěstí Vladimír Darida, který vypálil z hranice vápna. Filip Rada si s jeho střelou poradil. Dvě minuty nato měl na noze branku Milan Petržela, ale z bezprostřední blízkosti napálil balón do ochozů. Deset minut před koncem utkání centroval do vápna hostů František Rajtoral a našel Michala Ďuriše. Plzeňský talent hlavičkoval mimo. Gólem neskočila ani sražená střela Pavla Horvátha a ani zakončení Marka Bakoše z malého vápna. Tlak Viktorky byl obrovský. Horváth se pokusil ohrozit branku Dukly přímo z rohového kopu, ale Rada si s jeho kulišárnou poradil. Těsně před koncem základní hrací doby se ale musel do hry zapojit i plzeňský gólman Marek Čech, který opustil vápno, aby včas zasáhl před rozběhnutým Vojtěchem Engelmannem. To byla však naprosto ojedinělá akce Dukly. V posledních minutách jasně kralovali hrací ploše viktoriáni. Už se hrál nastavený čas, když znovu střílel Pavel Horváth. Rada opět zasáhl úspěšně. Stejně tak si vedl proti technické střele Františka Ševinského, která přišla o pár vteřin později. Zakončení Michala Ďuriše se už mezi tři tyče nevešlo. To byla nakonec poslední šance Viktorky v utkání.

Západočeši si tak s pražskou Duklou po remíze 1:1 body rozdělili.

FC Viktoria Plzeň - FK Dukla Praha 1:1