Bojovný výkon nestačil, AS Řím – FC Viktoria Plzeň 4:1

(1:1)

AS Řím

Alisson – Peres, Rüdiger, Fazio, Emerson Palmieri – Paredes, Strootman (89. Gerson) – Salah (83. De Rossi), Nainggolan (C), Iturbe (63. Perotti) – Džeko

Kozáčik – Matějů, Hejda, Limberský (C), J. Kovařík – Hrošovský, Hromada – Petržela, Kopic (63. Ďuriš), Zeman – Krmenčík (75. Bakoš)

Branky: 11. Džeko, 61. Džeko, 82. Perotti, 88. Džeko – 18. Zeman ŽK: Nainggolan – Matějů, Zeman, Petržela Rozhodčí: Stieler – Foltyn, Schiffner (všichni Německo)

Diváci: 13789

FC Viktoria Plzeň prohrála na hřišti slavného AS Řím 4:1. Po první půli byl stav vyrovnaný 1:1, když branku Západočechů vstřelil Zeman. Po změně stran se ale italský tým dostal do vedení a v závěru dvakrát udeřil do otevřené obrany. Hattrick zkompletoval útočník Edin Džeko.

Viktoria musela na poslední chvíli řešit jednu velkou nepříjemnost. Zranil se totiž kapitán Roman Hubník a trenér Pivarník se nakonec rozhodl pro netradiční řešení základní sestavy. David Limberský se přesunul na střed obrany, navíc s kapitánskou páskou a jeho místo na kraji zaujal Jan Kovařík.

Plzeň se do svého soupeře po úvodním oukávání zakousla a po pár minutách hry ho zamkla v pokutovém území. Nebezpečné centry Kovaříka, Zemana ani Petržely v rychlém sledu ale nikoho v bílých dresech nenašly. Na druhé straně posílal domácí tým za obranu jeden balon za druhým, ale beci Plzně byli vždy na místě. Na první gól se ale na Stadio Olimpico moc dlouho nečekalo. Útočník AS Řím Edin Džeko si v 10. minutě ve vápně povodil Kovaříka a z hranice malého vápna skvěle zakroutil míč do vzdálenějšího rohu branky, Kozáčik se za balonem pouze ohlédl – 1:0.

O tři minuty později mohl Džeko přidat další trefu, ale střela z otočky mu nevyšla. Viktoria se na dostřel domácí branky dostala znovu v 18. minutě a byl z toho gól. Kovařík napravil svoji chybu a krásným centrem našel hlavu Martina Zemana, který vyrovnal na 1:1!

Hra se následně vyrovnala a oba týmy se marně snažily navzájem přelstít obranu. S postupem času se ale AS Řím opět stále více dostával do tlaku a posledních pět minut měl několik velkých šancí na vstřelení branky. Střelu Palmieriho do odkryté branky dokázal zblokovat Matějů, Džeko o pár chvil později po krásné zpětné přihrávce v jasné tutovce přestřelil a ve 44. minutě Salah překonal Kozáčika, ale orazítkoval pouze tyč. Do šaten se tak šlo za nerozhodného stavu a viktoriánům přestávka určitě přišla vhod.

Druhá půle začala podobně, jako skončila ta první. Už po třech minutách hry orazítkoval Paredes z přímého kopu břevno branky Kozáčika, který marně plachtil vzduchem. Po pár vteřinách hry navíc propadl balon v plzeňském vápně až k Salahovi, který ještě stačil uknout do balonu, ale brankář Viktorie dokázal na změnu směru míče zareagovat a vykopnul ho. Italský tým byl určitě lepší než ten český, ale i Viktoria byla v útoku nebezpečná. Zeman se v 53. minutě uvolnil u postranní čáry a poslal do pokutového území prudký centr, na který ale Krmenčík bohužel nedosáhl. V 61. minutě obránci Plzně opět neuhlídali Edina Džeka, který se po centru prosadil hlavou – 2:1.

Po dvou minutách hry trenér Pivarník poprvé v utkání vystřídal, místo Kopice naskočil druhý útočník Michal Ďuriš a hned se zapojil do útoku. Před velkým vápnem si vzal balon a velmi nebezpečně vypálil, jeho prudká rána mířila kousek nad branku Říma. Český tým vrhnul všechny síly do útoku a dokázal domácí zatlačit. Velmi aktivní Zeman poslal další dobrý centr před bránu a hned několik viktoriánů se ho snažilo postupně zasáhnout, bohužel neúspěšně. V 75. minutě došlo k dalšímu střídání na straně Viktorie, Krmenčíka nahradil Marek Bakoš a slovenský útočník mohl po šesti minutách pobytu na hřišti vyrovnat. Po centru z levé strany se dostal ke střele v malém vápně a brankář Alisson ho s velkým štěstím vychytal. Hned z protiútoku přišel trest, ale nutno uznat, že nádherný. Perotti totiž ve vápně místo centru zvolil netradiční zakončení a nachytal Kozáčika – 3:1. Dvě minuty před koncem se znovu prosadil Edin Džeko, který tak zkompletoval hattrick. Viktoria Plzeň tak prohrála s AS Řím 4:1 a vzhledem k tomu, že Astra Giurgiu porazila Austri Vídeň už český mistr nemá šanci na postup do jarní vyřazovací fáze Evropské ligy.