Zápas Viktorky s Baníkem skončil dělbou bodů

9. kolo / Neděle 2. 10. 2011, 17:00

1:1

(1:1)

FC Baník Ostrava

Branky: 17. Jiráček - 35. Svěrkoš ŽK: Cverna, Pietrzkiewicz, Lukeš Rozhodčí: Pavel Franěk - Martin Wilczek, Petr Vysloužil Diváci: 6 085

V devátém ligovém kole se ve Štruncových sadech představil Baník Ostrava, který se před dnešním duelem krčil s jedním jediným bodem na posledním místě tabulky Gambrinus ligy. Kouč Viktorky Pavel Vrba se rozhodl oproti středečnímu utkání Ligy mistrů na San Siru udělat dvě změny v základní jedenáctce. Františka Rajtorala nahradil Radim Řezník, jenž poprvé v kariéře nastoupil proti klubu, ve kterém fotbalově vyrůstal. Na lavičce zůstal i Daniel Kolář, místo něj hrál od první minuty Michal Ďuriš.

V devátém ligovém kole se ve Štruncových sadech představil Baník Ostrava, který se před dnešním duelem krčil s jedním jediným bodem na posledním místě tabulky Gambrinus ligy. Kouč Viktorky Pavel Vrba se rozhodl oproti středečnímu utkání Ligy mistrů na San Siru udělat dvě změny v základní jedenáctce. Františka Rajtorala nahradil Radim Řezník, jenž poprvé v kariéře nastoupil proti klubu, ve kterém fotbalově vyrůstal. Na lavičce zůstal i Daniel Kolář, místo něj hrál od první minuty Michal Ďuriš.

Hned v první minutě zápasu se dostal do zakončení bývalý ostravský fotbalista Radim Řezník. Střela plzeňského beka z hranice vápna skončila vedle levé tyče. To Václav Pilař mířil minutu nato o poznání lépe a přinutil Dawida Pietrzkiewicze zasáhnout. Gólman Baníku míč srazil na roh. Po pěti minutách se zaskvěl také Marek Čech, který vynikajícím reflexivním zákrokem vyrazil tečovaný střelecký pokus Pavla Malcharka zpoza šestnáctky. V deváté minutě zkusil zakončit Milan Petržela, jeho dělový projektil skončil mimo tři tyče. To samé platilo pro střelu Václava Svěrkoše, plzeňský brankář nemusel zakročit. O čtyři minuty později si Petržela své zakončení zopakoval. Tentokrát pálil z dvaceti metrů o poznání přesněji, ale polská jednička v brance Ostravy se blýskla ukázkovou robinsonádou. V klidu mohly naopak Pietrzkiewicze nechat střely slovenských útočníků Plzeňanů. Marek Bakoš ani Michal Ďuriš nemířili přesně. V 17. minutě rozehrávala Viktorka po faulu na Milana Petrželu přímý kop ze třiceti metrů. Pavel Horváth našel přesným centrem na penaltě Petr Jiráčka. Český reprezentant zakončil hlavou pod břevno, gólman Baníku byl bezmocný a Viktoria vedla 1:0. O pět minut později mohlo být vyrovnáno. Pavel Malcharek, který dříve také působil ve Štruncových sadech, sice překonal Marka Čecha, ale v tu chvíli už měl asistent sudího Fraňka nad hlavou praporek, který signalizoval ofsajd. Po půlhodině hry se pokusil o vyrovnání jedenadvacetiletý bek Baníku Ondřej Cverna. Plzeňský brankář si s jeho střeleckým pokusem z dvaceti metrů poradil a schoval ho ve svých rukavicích. Ve 33. minutě toužil opět Milan Petržela po tom, aby jeho jméno bylo po utkání zaneseno do kolonky střelců. Tentokrát se opřel do odraženého míče patnáct metrů daleko od Pietrzkiewiczovy brány. Jeho dělovka prošla klubkem hráčů ve vápně, ale bohužel skončila vedle pravé tyče. Do stejných míst putovala o minutu později také střela Radima Řezníka. Po pětatřiceti minutách bylo vyrovnáno. Marián Čišovský sklepával balon na Marka Čech, ale nevěděl, že má za sebou Václava Svěrkoše. Ostravský útočník byl u míče stejně rychle jako Čech, byl důraznější a podařilo se mu dostat balon z bezprostřední blízkosti do plzeňské sítě. Dvě minuty před koncem první poloviny zakončoval z vápna Václav Pilař. Jeho tvrdá střela skončila ve středu branky, Dawid Pietrzkiewicz bez problémů zasáhl.

Během prvních dvou minut druhého poločasu dvakrát zahrozil Marek Bakoš. Nejprve vypálil z dvaceti metrů technický pokus, který Pietrzkiewicz taktak vyškrábl mimo branku, o pár vteřin později zakončoval slovenský kanonýr hlavou. I tentokrát byl gólman hostů na místě. A byl to znovu aktivní „Baky“, kdo po rohovém kopu Pavla Horvátha zkoušel ohrozit branku Baníku. Tentokrát zacílil nepřesně. O minutu později hlavičkoval ostravský útočník Václav Svěrkoš. Letní posila dnešního soupeře Viktorie zakončila nad břevno. O vstřelení vedoucího gólu Viktorky se pokusil také David Limberský, ani on však branku netrefil. To se podařilo vzápětí Václavu Pilařovi, zamířil však přesně do míst, kde stál připravený Pietrzkiewicz. V 63. minutě pálil po přiuknutí Pilaře střelec úvodního gólu zápasu, Petr Jiráček. Tentokrát však branku přestřelil. Pět minut nato odcentroval do vápna Baníku v posledních minutách velmi aktivní Václav Pilař a do vzduchu vyrostl nejvýše Marián Čišovský. Hlavička slovenského stopera skončila na tyčce. Vzápětí poslal přízemní centr před ostravského brankáře Milan Petržela. Marek Bakoš, před kterým míč stačil přizvednout Benjamin Vomáčka, vystřelil vedle levé tyče. Vedení se pokusil strhnout na stranu Viktorky také její kapitán. Ránu Pavla Horvátha z hranice šestnáctky vyboxoval Dawid Pietrzkiewicz mimo tři tyče. Osm minut před koncem utkání pálil z penalty po přiklepnutí Mariána Čišovského Daniel Kolář. Ostravský gólman byl u své levé tyče včas, a tak Kolářova střela gólem neskončila. O několik vteřin později zkoušel technicky zakončit Pavel Horváth. Jen centimetry ho dělily od toho, aby mohl zvedat ruce nad hlavu. V 86. minutě hry opět nestálo štěstí na straně Viktorky, střele Václava Pilaře totiž vystavilo stopku břevno ostravské branky.

V branku se viktoriánům bohužel nepodařilo přetavit ani závěrečný nápor, a tak se v utkání s ostravským Baníkem body dělily.

FC Viktoria Plzeň - FC Baník Ostrava 1:1