30. kolo / Sobota 12. 5. 2012, 17:30 /

30. kolo / Sobota 12. 5. 2012, 17:30

FC Slovan Liberec

0:0

Žluté karty: 22. Darida, 34. Limberský, 61. Fleišman, 63. Breznaník, 68. Štajner, Rozhodčí: Královec – Wilczek, Košec

Zápas, který bezpochyby vstoupil do dějin českého fotbalu. Atraktivní fotbal, vysoká produktivita i velmi dobrá obrana – to vše je ozdobou týmů, které jejich výkony dovedly až k branám dnešního „finále,“ ve kterém se mezi sebou mohly utkat o ligový titul. Pro fanoušky Liberce, Viktorky, ale i dobrého fotbalu bezpochyby ta nejatraktivnější varianta závěru sezóny a nejlepší pozvánka k jeho sledování.

Zápas, který bezpochyby vstoupil do dějin českého fotbalu. Atraktivní fotbal, vysoká produktivita i velmi dobrá obrana – to vše je ozdobou týmů, které jejich výkony dovedly až k branám dnešního „finále,“ ve kterém se mezi sebou mohly utkat o ligový titul. Pro fanoušky Liberce, Viktorky, ale i dobrého fotbalu bezpochyby ta nejatraktivnější varianta závěru sezóny a nejlepší pozvánka k jeho sledování.

Zápas začal ve velkém tempu, přesně tak, jak se má hrát o titul. První minuty patřily zejména Viktoriánům, kdy se po nepřesné střele Daniela Koláře do dobré pozice dostával Marek Bakoš, ale domácí obrana si s ním poradila. Hned vzápětí na druhé straně hřiště nebezpečně hlavičkoval Jan Nezmar, ale jeho pokus mířil mimo branku. První vážnější šanci tak měl na svědomí Liberec, kdy se po menším nedorozumění mezi hráči Viktorky k míči dostal Gebre Salessie, který s míčem pronikl až do vápna, ale střelu Michala Breznaníka dokázali hráči Viktorky zblokovat. Na druhé straně si do střelecké pozice, po přihrávce Vladimíra Daridy, výborně naběhl znovu Marek Bakoš, ale jeho dobře mířenou střelu vychytal domácí brankář Bičík. Ve čtrnácté minutě se do samostatného úniku dostal útočník domácích Michael Rabušic, ale David Limberský mu přesně načasovaným skluzem dokázal míč odebrat. Od té doby byla zejména obrana Viktorky v plné permanenci. Po rohovém kopu libereckého kapitána se znovu dostal k míči Michael Rabušic, který však nabídnuté příležitosti ke skórování nevyužil. V další šanci, po střele Tomáše Janů, se už poněkolikáté vyznamenal brankář Čech. Viktorka kontrovala v osmadvacáté minutě, kdy se nádhernou střelou z dobrých třiceti metrů prezentoval Vladimír Darida, bohužel k dokonalosti chybělo jen několik centimetrů. Navrch však postupem času začala vyplouvat zkušenost obou obran, kdy výborné napadání a z něj plynoucí nepřesnosti zabránili několika slibným akcím na obou stranách. Marek Čech si tak na míč sáhl až ve čtyřicáté minutě po střele Bosančiče z přímého kopu. S jeho nebezpečným pokusem si ale i přes menší potíže poradil. A tak i přes několik zajímavých šancí a napínavých momentů, šli hráči obou týmů do kabin za nerozhodného stavu 0:0, který, pokud by tomu tak bylo i na konci, by znamenal titul pro Liberec.

V úvodu druhého poločasu mohli fanoušci obou týmů, kteří dokázali na stadionu U Nisy vytvořit výbornou fotbalovou atmosféru, sledovat poměrně opatrný začátek. První pokus na libereckou branku vyslal z poměrně velké dálky až v padesáté druhé minutě Marián Čišovský. Do výborné pozice se po špatném odkopu domácí obrany a centru Františka Rajtorala dostal Václav Pilař, ale domácí obránci jeho nadějný pokus dokázala zblokovat. Hned vzápětí se asi do největší příležitosti zápasu dostal Marek Bakoš , ke kterému se po centru Pavla Horvátha a přiuknutí Jana Nezmara dostal míč, ale reflexivním zákrokem dokázal domácí brankář zabránit slovenskému útočníkovi ve skórování. Hned vzápětí pálil Vladimír Darida z hranice velkého vápna do tyče a hráči Viktorky začínali mít v zápase výrazně navrch. Viktoriáni dokázali domácím poměrně snadno odebírat míč, čímž je dostávali pod velký tlak. Domácí se bránili jen za cenu faulů, z čehož rezultovalo i několik žlutých karet, pro které byl nucen sáhnout domažlický sudí Královec. Nicméně čas hrál v tuto chvíli pro Liberec, kterému jak již bylo řečeno, nerozhodný stav vyhovoval. Dech se všem plzeňským fanouškům zatajil v sedmdesáté sedmé minutě, kdy se míč po špatném odskoku dostal k Michaelu Breznaníkovi, ale brankář Čech udržel šance Viktorky na titul nad vodou. Viktoriáni za vydatné podpory svých fanoušků tlačili soupeře před jeho brankou, ale domácí stále odolávali jejich tlaku. Drama pokračovalo v osmdesáté páté minutě, když chytré přiuknutí Tomáše Wágnera vytáhl brankář Bičík na tyč. S postupujícím časem se však začala na nohy Viktoriánů vkrádat nervozita a čas nemilosrdně plynul. A protože další šance si už hráči Viktorky vytvořit nedokázali, zápas skončil za stavu 0:0, což přineslo titul Liberci.

Za svůj výkon, nejen v dnešním zápase, ale i celé letošní sezóně se však Viktoriáni rozhodně stydět nemusejí. Jejich bojovnost a atraktivní fotbal dokázali ocenit i fanoušci, kteří jim ještě dlouho po zápase tleskali ve stoje.

FC Slovan Liberec – FC Viktoria Plzeň 0:0  (0:0)

Branky:

Žluté karty: 22. Darida, 34. Limberský, 61. Fleišman, 63. Breznaník, 68. Štajner,

Rozhodčí: Královec – Wilczek, Košec

FC Slovan Liberec:  Bičík – Gebre Selassie, Nezmar, Kelič, Fleišman – Bosančič (67. Šural), Janů "C", Štajner (92. Musiol), Vácha, Breznaník – Rabušic (59. Hadaščok) – trenér Jaroslav Šilhavý

FC Viktoria Plzeň: Čech – Limberský, Rajtoral, Ševinský, Čišovský – Pilař (82. Wágner), Darida, Horváth "C", Kolář (75. Procházka), Petržela – Bakoš (70. Ďuriš) – trenér Pavel Vrba