Viktoria si poradila s podnebím i soupeřem, Maccabi porazila 2:1

3. předkolo / Úterý 28. 7. 2015, 19:30 / Bloomfield

17. Mahmutović
21. Petržela

Juan Pablo – Špungin, García, Ben Haim, Ziv – Igiebor, Alberman – Miha (46. Vermouth), Zahavi, Ben Haim (64. Itzhaki) – Ben Basat (46. Rikan)

Kozáčik – Rajtoral, Hubník, Procházka, Limberský – Vaněk, Hořava – Petržela (86. Kopic), Kolář (70. Hrošovský), Kovařík – Mahmutovič (75. Holenda)

Branky: 79. Itzhaki – 17. Mahmutović, 21. Petržela, ŽK: 3. Ben Haim, 81. García – 73. Hrošovský. Rozhodčí: Kulbakov – Zhuk, Maslyanko (všichni Bělorusko)

Diváci: 13 500

V teplém úterním večeru vstoupili hráči Viktorie Plzeň do třetího předkola Ligy mistrů. Na půdě Maccabi Tel-Aviv čekaly na plzeňský tým zaplněné tribuny více než čtrnáctitisícového Bloomfield Stadium.

Zápas nezačal dobře pro Aidina Mahmutoviče. V souboji o míč inkasoval ve čtvrté minutě tvrdý direkt od Ben Haima, když chtěl hrát míč hlavou. Izraelský hráč ovšem chtěl zasáhnout vysoký míč nohou, z čehož resultovala pouze bolestivá grimasa ve tváři útočníka Viktorie. Za své počínání viděl Ben Haim žlutou kartu. V úvodních minutách vkládal více do hry domácí celek, který se snažil rychlým a důrazným fotbalem zaskočit plzeňské hráče. Z první vstřelené branky se ale radovali Západočeši. Standardní situace Jana Kovaříka zahraná na Václava Procházku ještě kýžený efekt nepřinesla, následný nákop Limberského na Procházku si už plzeňský stoper naběhnutý na pravém křídle zpracoval a ideálně předložil míč Mahmutovičovi, jenž po skluzu otevřel v 17. minutě skóre utkání – 0:1. Za tři minuty bylo pro Plzeň ještě veseleji a znovu u toho byl stoper Procházka. Blonďatý stoper dokázal přes půl hřiště krásně vysunout Milana Petrželu, který si míč ukázkově zpracoval a po kličce brankáři mu nedělalo sebemenší problém zamířit do odkryté branky –0:2! Viktoria na úvodní nápor Maccabi odpověděla, jak nejlépe mohla, a následně svému soupeři nejen že dovolila máloco, ale rovněž ho svou produktivitou mentálně nahlodala. V projevu domácích se začala objevovat zbrklost, nepřesnost i podrážděnost jednotlivých hráčů, kteří dávali často průchod svým emocím. Ve 36. minutě ale prokázal soustředění Ben Haim, který se dokázal protáhnout kolem Hubníka a po střele zazvonilo za Matúšem Kozáčikem břevno. Další minuty se už ovšem nesly v plzeňské režii, Západočeši už svého soupeře k ohrožení branky nepustili.

Trenér izraelského celku se o poločase rozhodl hned pro dvojí střídání, šance ovšem týmu ve žlutém nepřicházely. A když už se dostali Izraelci na dostřel, jako například v 54. minutě, poslal Zahavi míč vysoko nad břevno. Západočeši se ke střele odhodlali v 59. minutě. TomᚠHořava potáhl balón středem hřiště a na hranici velkého vápna vypálil. Naneštěstí pro Plzeň nepřesně. Hráči Maccabi začali pod tíhou dvougólového manka spěchat dopředu, viktoriáni ovšem zůstali v obraně pozorní. Naopak náznak šance přineslo Hořavovo přenesení hry na Petrželu, jehož pobídka pouze proletěla rovnoběžně s brankovou čarou. První střídání provedl trenér Miroslav Koubek v 71. minutě zápasu, kdy Koláře nahradil Hrošovským, o tři minuty později přišel čas na další zásah do sestavy. Místo střelce první branky Aidina Mahmutoviče přišel Jan Holenda, který se hned prezentoval tvrdou avšak značně nepřesnou střelou. Čtvrt hodin před koncem zápasu ovšem přišly dvě chyby Viktorie, nejdřív si až před Kozáčika doběhl Igiebor a nedlouho poté také Itzhaki. Zatímco první z dvojice hráčů izraelského týmu svou akci nezakončil přesně, Itzhakiho únik ze 79. minuty už znamenal snížení na 1:2. V 86. minutě přišel na hřiště Jan Kopic, jenž vystřídal Milana Petrželu. Závěrečné minuty zápasu přinesly nápor domácích, kteří se cítili ve vzduchu možnost vyrovnání. Aktivní byl především jediný střelec domácích Itzhaki, jenž jeden míč nasměroval přesně do náruče Matúše Kozáčika, druhý, mířící do prázdné brány, blokoval František Rajtoral. Jako blesk z čistého nebe přišlo na druhé straně břevno Jana Kovaříka, jenž si skvěle přebral míč a z levé strany nedokázal svůj pokus vtěsnat mezi tři tyče. Dramatický závěr utkání ale další branku nenabídl, a tak si Viktoria přiváží ze hřiště soupeře do odvety nadějný výsledek.