Zápasy s Brnem řečí čísel a pohledem archivu

3. kolo / Neděle 12. 8. 2012, 17:00 / Doosan Aréna

(1:1)

FC Zbrojovka Brno

Bolek - Rajtoral, Ševinský, Procházka, Limberský - Fillo (77. Hora), Horváth, Kolář (80. Hanousek), Darida, Ďuriš - Bakoš (68. Štípek)

Doležal I. - Pašek, Kaufman, Pernica, Husár - Mezlík, Šoljić, Zavadil, Lutonský (64. Buchta), Fall (59. Halaška) - Švancara (84. Jurdík)

Branky: 9.Procházka, 51. Rajtoral - 19. Pernica, 73. Mezlík, 75. Halaška Rozhodčí: J. Jílek - D. Pospíšil, V. Štěrba ŽK: 39. Zavadil

Diváci: 10513

Zbrojovka Brno se po roční přestávce vrátila na prvoligovou scénu. Brno, které v minulosti bývalo fotbalovou baštou, tak v letošní sezoně působí společně s Jihlavou v roli nováčka. Vzájemné zápasy s plzeňskými fotbalisty se v posledních letech vyznačovaly poměrně bohatou brankovou úrodou, a tak se fanoušek může těšit, že i tentokrát nebudou střelci skoupí na svůj um.

Ve třetím ligovém kole přivítala plzeňská Doosan Arena Zbrojovku Brno. Po čtvrtečním vysokém vítězství v předkole Evropské ligy nad Ruchem Chorzów v poměru 5:0 neměl trenér Viktorky Pavel Vrba jediný důvod k tomu, aby zasahoval do základní jedenáctky Plzeňanů. Do hry tak proti prvoligovému nováčkovi nastoupila stejná sestava, která v týdnu rozstřílela polského soupeře.

Ve třetí minutě utkání se do velké šance dostal po centru Pavla Horvátha Marek Bakoš, jenž hlavičkoval z malého vápna. Skvělým reflexem se však blýsknul brněnský gólman Martin Doležal, který slovenskému reprezentantovi skórovat nedovolil.  O šest minut později byla již jednička Zbrojovky překonána. Opět měli v útočné akci Viktorie prsty kapitán Horváth a útočník Bakoš. Po centru plzeňského špílmachra se dostal k hlavičce „Baky“, který míč vracel před brněnskou bránu, kde ho nikým neatakovaný Václav Procházka dorazil do odkryté svatyně. Stoper Viktorky tak zaznamenal svůj první gól po návratu do Štruncových sadů a poslal Viktorku do jednobrankového vedení. V 19. minutě utkání vytěžilo Brno z ojedinělé útočné akce v první půli vyrovnávající gól. Po centru Pavla Mezlíka z pravé strany hřiště doputoval míč na malé vápno k Luďku Pernicovi, který ho nasměroval hlavou k pravé tyči. Petr Bolek byl proti jeho přesnému zakončení bezmocný. Vzápětí odpověděli Západočeši střelou z deseti metrů, jejímž autorem byl Daniel Kolář. Z první bohužel mířil vedle levé tyčky. Po půlhodině hry pálil z hranice šestnáctky po nahrávce od Martina Filla Vladimír Darida. Technický pokus talentovaného středopolař skončil mimo tři tyče. Pět minut nato se tlačil do zakončení hlavou tříbrankový střelec z klání s Chorzówem, Michal Ďuriš. Ani on bránu hostů netrefil. Ve 40. minutě vyzkoušel Doležalovu pozornost dalekonosnou střelou Daniel Kolář. Brněnský brankář ji vyrazil. Tlak Viktorky kulminoval ke konci první půle. Své střelecké štěstí zkoušel také Martin Fillo, ale minutu před odchodem do kabin se svým pokusem hlavou neuspěl.

V 51. minutě utkání Marek Bakoš uvolnil patičkou Františka Rajtorala. Plzeňský bek vlétl do vápna Brna, vypálil přesně k pravé tyči a strhnul vedení znovu na stranu Viktorie. O minutu později ho mohl po rohovém kopu navýšit hlavičkující František Ševinský. Zacílil nad břevno. Nicméně útočné choutky měla i Zbrojovka. V jasné gólové šanci se objevil osamocený Petr Švancara, ale Petr Bolek proti brněnskému útočníkovi vyběhl a jeho dělovku zneškodnil. O deset minut později vystřelil ze dvaceti metrů Vladimír Darida. Bohužel pálil do středu Doležalovy svatyně, a tak gólman Zbrojovky bez problémů schoval balón ve své náruči. Vzápětí se Darida opět dostal do centra dění, když vyslal střílený centr do vápna Brna. Doležal míč vyrazil před sebe, k dorážce se probojoval Daniel Kolář, ale brněnská jednička vyškrábla i jeho zakončení mimo tři tyče. V 73. minutě narazil Švancara Pavlu Mezlíkovi, který z deseti metrů tvrdě vystřelil na přední tyč. Plzeňskému brankáři prošel míč pod tělem, a tak bylo vyrovnáno. Dvě minuty nato Brno vstřelilo třetí gól utkání. Po špatné rozehrávce Viktorky získala míč Zbrojovka. Následně přišla přihrávka z pravé strany hřiště, prolétla pokutovým územím Viktorie a doputovala až na zadní tyč k osamocenému Martinu Halaškovi, který nemohl odkrytou branku minout. 2:3. V 80. minutě po akci střídajících Davida Štípka a Jakuba Hory zakončoval hlavou druhý jmenovaný. Branku netrefil. Vzápětí pálil z bezprostřední blízkosti po Štípkově centru Michal Ďuriš. Ani on neuspěl. A mezi tři tyče nemířil ani v 87. minutě na druhé polovině hrací plochy po rychlém kontru Brněnských Martin Husár. Poslední možnost k vyrovnání měla Viktoria v nastaveném čase, když David Štípek našel přesnou nahrávkou vzduchem úplně volného Michala Ďuriše. Slovenský talent však nedokázal na malém vápně hlavou nasměrovat balón do brněnské sítě a poslal ho nad břevno. Poté již sudí Jílek ukončil utkání.

Viktorka tak ve třetím kole Gambrinus ligy na domácím hřišti prohrála s brněnskou Zbrojovkou 2:3.

FC Viktoria Plzeň - FC Zbrojovka Brno 2:3