Puma banner vlevoNabídni své místo
Permice volný prodej 2
Ludvík Ivan odešel do fotbalového nebe
18.02.2019
P. Hochman
Novinky

Ludvík Ivan odešel do fotbalového nebe

Do Plzně dorazila smutná zpráva z Košic. V neděli 17. února zemřel Ludvík Ivan, do fotbalového nebe odešel ve věku 82 let. Za tehdejší Spartak hrál na začátku šedesátých let a byl součástí týmu, který v roce 1961 vybojoval po devíti letech první ligu.

Ludvík Ivan se narodil 18. ledna 1937 v Mrákově u Domažlic, ale po druhé světové válce se s rodiči přestěhoval do Košic. Jeho fotbalová kariéra začala právě v Košicích. Hrál v jednom mužstvu s pozdějším reprezentantem a sparťanem Andrejem Kvašňákem, ale také třeba s Františkem Sohanem, který rovněž v šedesátých letech v Plzni hrál. V roce 1955 získal s Košicemi dorostenecký titul mistra republiky.

Z Košic narukoval na dva roky na základní vojenskou službu do Dukly Pardubice a po dvou letech se vrátil zpět na východ Slovenska. Absolvent průmyslovky nastoupil do právě budovaných Východoslovenských železáren. V dalším období ale vedla jeho cesta do Plzně. Poslali ho pracovat do ETD v Doudlevcích, kde se měl zaškolit pro novou fabriku VSŽ. V Plzni začal hrát fotbal za RPZ, což je dnešní SK Petřín, odkud dravý útočník odešel do Spartaku Plzeň. Zde hrál v letech 1960 – 1962, první sezona byla druholigová a ta druhá prvoligová. Za spoluhráče měl například Františka Čalouna, Františka Hlavatého, Václava Bíbu, Jiřího Lopatu, Stanislava Štrunce, Zdeňka Böhma, Josefa Strejčka, Karla Sloupa a další borce.

Mezitím si zahrál i na mistrovství Evropy železničářů. Plzeň byla jednoznačně nejlepší fotbalovou štací Ludvíka Ivana v jeho kariéře. Po dvou letech ve Spartaku se vrátil domů do Košic a na další dva roky fotbalovou kariéru přerušil. Podílel se totiž na finišující výstavbě VSŽ. Až pak se stal součástí týmu košické Lokomotivy, které pomohl k postupu do první ligy. Postoupil tak mezi fotbalovou elitu Československa dvakrát v životě: v Plzni a v Košicích. Po postupu mezi nejlepší však v osmadvaceti letech s fotbalem kvůli zaměstnání skončil. Na Plzeň však stále vzpomínal, fotbalem žil a úspěchů Viktorie v posledních letech si velmi vážil. Je součástí historie klubu. 

Čest jeho památce.

FOTO: Spartak Plzeň v roce 1962. Ludvík Ivan sedí třetí zprava.

 
© FC VIKTORIA Plzeň & eSports.cz, s.r.o. & Beneš & Michl
facebook |  twitter |  Google+ |  YouTube |  RSS kanál
×
Dnes v 15:00 | Muži
FC Viktoria Plzeň
FC Baník Ostrava