Puma banner vlevoNabídni své místo
FCVP Jablonec sky
Smolař Bohumil Vojta slaví šedesátiny
03.05.2014
redakce
Novinky

Smolař Bohumil Vojta slaví šedesátiny

Do tehdejší Škody Plzeň přestoupil v roce 1974 a vydržel v ní s roční přestávkou až do roku 1981, ale kariéru defenzivního záložníka či obránce provázela častá zranění, která brzdila jeho výkonnostní růst. V sobotu 3. května slaví Bohumil Vojta šedesáté narozeniny.

Do tehdejší Škody Plzeň přestoupil v roce 1974 a vydržel v ní s roční přestávkou až do roku 1981, ale kariéru defenzivního záložníka či obránce provázela častá zranění, která brzdila jeho výkonnostní růst. V sobotu 3. května slaví Bohumil Vojta šedesáté narozeniny.

Když přišel v létě roku 1974 do Štruncových sadů z Igly České Budějovice, hrála se v Plzni první liga, jemu bylo dvacet let a byl velice perspektivním borcem. Trenér Jiří Rubáš mu dal poprvé příležitost v devátém kole 5. října v Brně. Škodovka v sestavě J. Čaloun - Forman, Plass, Brusnický, Michálek - Kašpar, Vojta, Fojtík (46. Uličný), Bican - St. Štrunc (87. Süss), Vojáček prohrála 1:2, ale nováček v jejím dresu rozhodně nezklamal. Navíc o jeho debutu mohl druhý den Československý sport napsat: "V 55. minutě založil útok Plass, prohodil míč Vojtovi a ten snížil na 1:2." První start v první lize a hned první gól.

Debut snů se ale postupně měnil v další šedou realitu, provázenou vynucenými absencemi. Ze zálohy se Bohumil Vojta přesunul do obranné čtveřice, ta například na jaře 1975 nastupovala většinou ve složení Sudík - Kořínek (Brusnický) - Vojta - Michálek. V posledním kole své první sezony ve Škodovce v Jablonci nastoupil Bohumil Vojta dokonce na beku. Předností vytáhlého hráče byla především hra hlavou a způsob, jakým chodil do soubojů. Rozhodně nebyl vyznavačem tvrdé hry a možná i proto byl často zraněn. Když však byl na trávníku, bylo na něj spolehnutí. V další sezoně nastupoval ve stoperské dvojici s Formanem, na krajích bránili opět Sudík s Michálkem, jeho kariéru však začaly stále více limitovat zranění.

V sezoně 1976 - 1977 nastupoval opět v záloze, ta hrála ve složení Karafiát - Vojta - Bican nebo Berger - Vojta - Karafiát, ale přišlo jedenácté kolo a utkání s Trnavou, ve kterém sice Škodovka zvítězila gólem Michala Jelínka 1:0, ale Bohumil Vojta musel být po půlhodině vystřídán, už poněkolikáté se mu totiž obnovilo zranění. Po skončení sezony o něm lékař týmu MUDr. Luboš Slavík prohlásil: "Vojta má chronický zánět Achillovy šlachy. Je to u fotbalistů dost častá a vleklá potíž. Léčení probíhá svízelně, je dlouhé. Podrobil se dvěma operacím. V červenci pojede také do Piešťan. Potom by měl začít trénovat. Nejsou pravdivé domněnky, že skončil s fotbalem. K léčení je však třeba velké trpělivosti."

V zájmu postupného doléčování a následného rozehrání byl uvolněn na roční hostování do divizního ČSAD Plzeň, odkud se do Škodovky vrátil v létě roku 1978. Do sestavy se dostával častěji až na jaře 1979, obrana hrála ve složení Sudík - Forman - Pupp - Vojta, ale ve dvacátém kole se opět zranil. A tak to šlo neustále, jedno nahoře a podruhé dole. V další sezoně 1979 - 1980 obrana Turianik - Forman - Vojta - Kopřiva vydržela několik zápasů na podzim, poté se Bohumil Vojta přestěhoval opět na marodku. A tak sestup plzeňského týmu po osmi letech z první ligy sledoval jen z hlediště. V kádru byl i další sezonu 1980 - 1981, kdy Škodovka hrála druhou ligu. Kvůli zdravotním potížím se však v mistrovských zápasech prakticky na hřiště nepodíval. V roce 1981 přestoupil do Liberce. Dnes žije ve Velešíně nedaleko Českých Budějovic.

Na Bohumila Vojtu vzpomíná a spolu s bývalými spoluhráči mu blahopřeje k šedesátinám Vincent Vislai "Čámrs."  "V sedmdesátých letech jsem byl v kádru béčka Škodovky a bydlel jsem na podnikové ubytovně v Zahradní ulici na Slovanech. A Bohouš Vojta tam bydlel také, kamarádili jsme spolu a vedl jsem mu kroniku. Fotbalista to byl rozhodně výborný, ale měl velkou smůlu na zranění. Měl jsem ho rád i jako člověka, s bývalými spoluhráči mu všichni přejeme do Velešína k šedesátce všechno nejlepší a hlavně pevné zdraví."

Autor: PAVEL HOCHMAN

Škoda Plzeň na podzim 1976. Nahoře zleva Zdeněk Handrejch, Milan Forman, František Brusnický, Stanislav Štrunc, Jiří Sloup, Bohumil Vojta, Ivan Bican, uprostřed zleva Josef Čaloun, Jaroslav Hřebík, Michal Jelínek, Jan Berger, Pavel Karafiát, Ladislav Fojtík, Zdeněk Michálek, Jiří Chvojka, Václav Lavička, masér Vacík, dole zleva Karel Süss, Petr Uličný, trenér Tomáš Pospíchal, asistent František Plass, František Sudík, Lubomír Rejda. Foto archiv autora.

 
© FC VIKTORIA Plzeň & eSports.cz, s.r.o. & Beneš & Michl
facebook |  twitter |  Google+ |  YouTube |  RSS kanál