Už v sezoně 1942/43 se do historie zapsaly první vzájemné kontakty obou klubů. Zajímavostí je, že v té době Budějovice na čas ztratily ze svého názvu krásné slovo České, důvodem byla válka. Viktoria vládla soutěží bez velkých problémů, usadila se v čele tabulky a za celou sezonu ztratila remízami pouhé dva body.

Už v sezoně 1942/43 se do historie zapsaly první vzájemné kontakty obou klubů. Zajímavostí je, že v té době Budějovice na čas ztratily ze svého názvu krásné slovo České, důvodem byla  válka. Viktoria vládla soutěží bez velkých problémů, usadila se v čele tabulky a za celou sezonu ztratila remízami pouhé dva body.

Duben 1943: Letitá vzpomínka na divizi

Už je to téměř sedmdesát let. V roce 1942 plzeňská Viktoria sestoupila z první ligy a protože tehdy neexistovala druholigová soutěž, zahrála si v sezoně 1942 - 1943 divizi českého venkova. Ve východní skupině měla zajímavé soupeře: Strakonice, Rokycany, Hořovice, Slavoj Osek, Petřín Plzeň, Meteor Budějovice, Český Lev Beroun, Tábor, plzeňskou Olympii, Ivo Žebrák, ale také SK Budějovice, předchůdce dnešního Dynama. Byla válka, proto Budějovice na čas ztratily ze svého názvu krásné slovo České. Viktoria vládla soutěží bez velkých problémů, usadila se v čele tabulky a za celou sezonu ztratila remízami pouhé dva body. A oba právě s SK Budějovice. Už doma na podzim v Luční ulici hrála s Jihočechy nerozhodně a sestavě Havelka - Bešák, Berka, Fail, Bouček, Bína, Rudert, Perk, Svoboda, Sloup, Šamberger se příliš dobře nevedlo ani v jarní odvetě. V Budějovicích u plynárny po bezbrankovém poločase skóroval nejdřív domácí John hlavou a za Viktorii vyrovnal z penalty Perk. Noviny chválily Bínu a Boučka a naopak kritizovaly kanonýra Perka za spálené šance. Viktoria nakonec divizi vyhrála s dvanáctibodovým náskokem před Strakonicemi a ve dvaadvaceti zápasech nastřílela 123 gólů, což je neuvěřitelný průměr 5, 6 gólů na jedno utkání. A do Luční se opět začalo chodit na první ligu.

Březen 1965: Galapředstavení Bohatého v Luční

Druholigová sezona 1964 - 1965 byla ve znamení urputného souboje o první postupovou příčku mezi tehdejším plzeňským Spartakem a znovuzrozenou pražskou Slavií. Po podzimu byla v čele s minimálním náskokem Plzeň a v prvním jarním kole hostil Spartak v Luční ulici na výborně připravené škváře Dynamo České Budějovice. V zimní přestávce mužstvo posílili Milan Sirý z Ostravy, Jaroslav Svidenský z K. Varů, Miloslav Ziegler právě z Českých Budějovic a Karel Steinigel z pražské Sparty. V kádru už byli výborní borci, jako například Bohumil Mudra, Zdeněk Bohatý, Miloš Vacín, Václav Kasík, Jiří Lopata, František Čaloun, Stanislav Štrunc, Miroslav Štrunc a další. Domácí borci před pětitisícovou návštěvou rozpoutali od první minuty na hřišti doslova peklo. Útok za útokem se valily na branku Jihočechů. První gól vstřelil hlavou novic Ziegler. Potom převzal na půlící čáře míč Zdeněk Bohatý, rychle s ním proběhl přes několik bránících hráčů a z hranice velkého vápna vymetl šibenici. A ještě do poločasu přidal třetí gól Standa Štrunc. Spartak vyhrál 3:0, nejlepším hráčem byl střední útočník Bohatý. Technický elegantní hráč, pohotový střelec, ale první ligu si zahrál až později v Bohemians. Plzeň totiž mezi elitu nepostoupila, nakonec ji Slavia v tabulce předběhla.

Listopad 1980: Nehrálo se, chyběly prohlídky

Vskutku kuriózní situace nastala v posledním podzimním druholigovém kole sezony 1980 - 1981. Tehdejší Škoda Plzeň v létě po osmi letech spadla z první ligy a okamžitě se chtěla vrátit. A také se společně s Teplicemi, Jabloncem a Českými Budějovicemi pohybovala v popředí Národní ligy, jak se druhá nejvyšší soutěž nazývala. K podzimnímu epilogu přijely na půdu třetí Plzně čtvrté České Budějovice. Čekal se tuhý boj, Škodovka byla ve formě, vždy před tím sestava J. Čaloun - Tisot, Forman, J. Sloup, Kopřiva - Chvojka, Paul, Šilhavý - Rejda, Sokol, Dvořák dokázala vyhrát v Ústí nad Labem 2:1. Do Luční ulice přišla i slušná návštěva, ale nakonec byli všichni zklamáni. Nehrálo se! Příčina? Většina hostujících hráčů měla v registračních průkazech prošlé zdravotní prohlídky. Jen u šesti hráčů byla zdravotní prohlídka v pořádku, proto se podle pravidel hrát nemohlo. České Budějovice tak přišly o body, protože Sportovní a technická komise v Praze kontumovala utkání 3:0 ve prospěch Plzně. Hosté navíc museli pražské vrchnosti zaplatit pokutu. Škodovce tyto body příliš platné nebyly. Nakonec skončila až na třetí příčce a sen o rychlém návratu do první ligy se nenaplnil.

Květen 1987: Hora smůly proti Škodovce

Sezona 1986 - 1987 byla pro Škodovku opět prvoligová a České Budějovice hrály nejvyšší soutěž druhý rok v řadě. Oba celky však bojovaly jen a jen o záchranu. Na podzim v Českých Budějovicích prohrála Plzeň gólem svého bývalého hráče Sokola 0:1 a ve třiadvacátém kole chystala ve Œtruncových sadech odvetu. Trenér Václa Rys postavil k boji odhodlané mužstvo Lavička - Kamiš, J. Sloup, Kalabus, Kopřiva - Paul, Chaloupka (46. Rosa), Kovačič - Čermák, Vašák, Homola. Z úvodního tlaku domácí neskórovali, naopak nevděčník Sokol zajistil z přísné penalty Jihočechům vedení. Po obrátce přišel velký nápor Škodovky. Šutér Čermák sice spálil dvě jasné tutovky, ale v 68. minutě Vašák konečně vyrovnal. Za chvíli Kovačič nádhernou střelou vstřelil druhý gól, domácí jásali a směřovali do středu hřiště k výkopu. Rozhodčí Hora ovšem na pokyn asistenta na lajně odpískal nesmyslný ofsajd. To však ještě nebyl smůly konec. V 91. minutě unikl další ex - Plzeňan Orlíček, přihrál Sokolovi, a ten nezaváhal. Výhra 2:1 stejně nakonec České Budějovice nespasila. Skončily v tabulce úplně poslední, za předposlední Škodovkou a oba celky čekaly opět jen druholigové boje. Kdyby však Plzeň zmíněné utkání vyhrála, zřejmě by se mezi elitou udržela.

Září 1993: Dvě remízy a páté místo v lize

Nováček uhrál výbornou pátou příčku. Taková byla stručná bilance plzeňské Viktorie v prvoligové sezoně 1993 - 1994. Do Štruncových sadů přijely České Budějovice už ve čtvrtém kole. Kouč Zdeněk Michálek dal důvěru sestavě M. Čaloun - Slabý - Drahorád, Janota, Kopřiva - Purkart, Šámal (60. Diepold), Mika, Šmejkal - Vágner (81. Susko), Švejdík. Viktoriáni měli velmi dobrý vstup do utkání. Po dvou minutách hry unikl po křídle Švejdík, jeho centr perfektně trefil budějovický Valachovič a placírkou překonal vlastního brankáře. Domácí vytrvale útočili a hostující obrana byla pod velkým tlakem. V 18. minutě kopl výborně trestný kop Dan Šmejkal a plzeňští vedli už 2:0. Vypadalo to na jasnou záležitost. Ještě do přestávky však Vácha snížil a v 67. minutě Žák vyrovnal. Viktoria se sice zmohla na závěrečný nápor, ale hostující svatyně byla pro ni už zakletá. Do jarní odvety v Českých Budějovicích nastoupila Viktoria odhodlána bodovat a nakonec díky dokonalé a nekompromisní defenzívě uhrála bezbrankovou remízu. I ta v závěrečném účtování hrála důležitou roli. Viktoria skončila pátá se stejným počtem bodů jako šesté České Budějovice, ale měla lepší skóre.

Červen 1997: Gólové parády do sítě Jihočechů

Čtyřbrankovou výhru s Českými Budějovicemi slavila Viktoria v posledním kole prvoligového ročníku 1996 - 1997. Už v podzimním epilogu dokázala v Českých Budějovicích remízovat 2:2, ale úplně parádní představení si nechala na závěr. Jihočeši byli v tabulce šestí a Viktoria nemohla skončit lépe než na jedenácté příčce. Znamenalo to však vyhrát. Sestava Havel - Slabý - Drahorád, Janota, Švejnoha - Mika (42. Purkart),Skála (85. Pleško), Studeník, Ježek - Heřman (79. P. Smíšek), Hřídel se rozehrávala jen pozvolna. Brzo se však začal hrát oboustranně útočný fotbal se šancemi na obou stranách. Zdálo se, že v tomto ročníku výborní Jihočeši uspějí i v Plzni, ale po přestávce od 63. do 90. minuty nastřílela Viktoria čtyři ukázkové góly. Poprvé se sí rozvlnila po ukázkové akci, kdy šel míč po ose Studeník - Heřman - Skála, který zakončoval. Za tři minuty napřáhl Skála ke střele z osmnácti metrů a rozvlnil sí podruhé. Visačku vysoké kvality měly i poslední dva góly: Studeník uvolnil Smíška, ten prošel a přihrávka na střílejícího Ježka byla dokonalá. Ještě v poslední minutě stanovil konečný účet 4:0 svou první ligovou brankou po sólu Pleško.

Srpen 2010: Jeden z velkých kroků k titulu

Zatím nejslavnější sezona v historii Viktorie 2010 - 2011 se skládala jako mozaika z dílčích úspěchů. Jedním z nich bylo i vítězství na půdě Českých Budějovic v sedmém kole. Už před tímto vystoupením byli svěřenci trenéra Pavla Vrby v čele ligového peletonu a do metropole jižních Čech si jeli v roli favorita pro výhru. Nerodila se však lehce, protože velké převaze hostujícího celku v první půli čelil výborný Kučera v domácí brance. Nakonec se však sestava Pavlík - Rajtoral, Navrátil, Bystroň, Limberský - Petržela (89. Střihavka), Kolář (83. Bakoš), Rada, Horváth, Jiráček (80. Ďuriš) - Rezek střelecky prosadila. V 50. minutě si na nízký centr Rajtorala naběhl Kolář a poslal poprvé míč do branky Jihočechů. Za chvíli šla Plzeň do rychlého brejku a Kolářovu přihrávku proměnil ve druhý gól Rezek. A osmnáct minut přrd koncem Petržela ideálně nacentroval a Kolář stanovil výsledek: 3:0 pro Viktorii. Byl do zápas Daniela Koláře, který dvě branky dal a na jednu přihrál. Plzeň porazila České Budějovice i na jaře doma 2:1 a po předposledním kole už mohla slavit mistrovský titul.

Říjen 2012: O vítězství rozhodl stoper Čišovský

Náročný podzim plný zápasů v Evropské lize a v Gambrinus lize zvládala Viktoria velmi dobře. Po vítězství 2:1 v Tel Avivu nad Hapoelem se musela opět nasměrovat na klání v nejvyšší soutěži České republiky. Cestovala do Českých Budějovic v roli favorita, což ji ne vždycky svědčí. Tentokrát však sestava Kozáčik - Řezník, Čišovský, Ševinský, Limberský - Horvárh, Darida - Rajtoral (87. Zeman), Kolář (88. Hejda), Štípek (68. Bakoš) - Ďuriš zvládla po taktické stránce devadesát minut téměř na jedničku a za vítězství 1:0 získala tři cenné body. Hosté se sice kombinací těžko prosazovali proti dobře zformované defenzívě Jhočechů, přesto si dokázali vytvořit šance ke skórování. Řezník a Rajtoral však v koncovce neuspěli. Potom však Horváthův trestný kop prodloužil hlavou Štípek na zadní tyč a stoper Čišovský zblízka placírkou překonal Daňka v domácí svatyni. Ve zbytku zápasu měla Viktoria míč pod kontrolou a hrála na jistotu. Trenér Pavel Vrba byl spokojen více s výsledkem než s předvedenou hrou. "Ve finální fázi se nám nedařilo tak, jak jsme si představovali. Na druhou stranu jsme už hráli lepší zápasy, ale nebodovali jsme v nich." Po tomto 12. kole byla Viktoria v tabulce na čtvrté příčce o bod za Jabloncem, Spartou a Olomoucí.