Díky letité tradici obou soupeřů se vzájemná utkání datují již více jak osm desítek let. Během nich se událo spousty zajímavých věcí, z nichž některé z nich vám přiblížíme na následujících řádkách.

Díky letité tradici obou soupeřů se vzájemná utkání datují již více jak osm desítek let. Během nich se událo spousty zajímavých věcí, z nichž některé z nich vám přiblížíme na následujících řádkách.

Jaro 1933: Skvělý boj o přední příčky

Viktoria postoupila poprvé do první ligy v roce 1931, hned skončila čtvrtá a rovněž v další sezoně 1932 - 1933 bojovala o přední příčky. A s ní i pražský Slavia. Na jaře spolu dokonce oba celky sehrály v Luční ulici jedno z nejkvalitnějších utkání celé sezony. O fotbal byl tenkrát v Plzni obrovský zájem. V přeplněném hledišti bylo 12 000 diváků a podle dobového tisku bylo na vyvýšených místech kolem stadionu dalších 3 000 černých fanoušků. Viktoria nastoupila v sestavě Jabornický - Protiva, Šimek, Bešák, Mizera, Názler, Rajniš, Čulík, Bína, Hess, Fábera. Favorizovaná Slavia vyběhla ve složení Plánička - Ženíšek, Fiala, Vodička, Čambal, Šimperský, Junek, Svoboda, Sobotka, Kopecký, Puč. Ve strhujícím a vyrovnaném boji byli nejlepšími hráči na hřišti domácí Jindřich Protiva a hostující Štefan Čambal. Na obou stranách se hrálo vysloveně útočně, bylo hodně šancí, ale góly padly jen dva. Po bezbrankovém poločase se Slavia ujala vedení gólem Svobody, potom však zahrál ve vápně Ženíšek rukou a Názler z penalty vyrovnal na konečných 1:1. Zajímavá byla zpráva pokladníka z tohoto atraktivního utkání. Vybráno bylo na vstupném 61 816 korun, režie zápasu činila třetinu, takže každému klubu zbylo čistého něco přes 20 000 korun. Tehdy se totiž čistý zisk dělil mezi oba soupeře. A jak vypadala situace v tabulce na konci sezony? Mistrem se stala Slavia s dvoubodovým náskokem před druhou Spartou a čtyřbodovým před třetí Viktorií Plzeň. Skvělý úspěch!

Podzim 1940: Bína vyrovnal v poslední minutě

Do prvoligové sezony 1940 - 1941 vstoupila pražská Slavia jako úřadující mistr a od úvodních kol opět vládla tabulce. Ostatně v těchto válečných letech u nás většinou hrála prim. Do plzeňské Luční ulice přijela v roli vysokého favorita, vždy nedávno deklasovala doma SK Plzeň 11:1! A to nakonec tento druhý ligový plzeňský tým skončil v tabulce na druhém místě. Přes 9 000 diváků očekávalo jasné vítězství Slavie i na půdě Viktorie. Ta nastoupila v sestavě Štojdl - Bešák, Trávníček, Moravec, Fail, Vlček, R. Sloup, Perk, Bína, Hönig, Štekl. Sešívaní měli ve svém mužstvu známé borce, mezi nimi nahrávače Vlastu Kopeckého a kanonýra Pepi Bicana, který v tomto ročníku nastřílel neuvěřitelných 38 (!) gólů. Viktoria začala nebojácně a už po devíti minutách hry ji Höhig prudkou ranou zajistil překvapivě vedení. V Luční bylo rázem veselo a mohlo být ještě veseleji. Za ruku ve vápně Perk kopal penaltu, brankář mu ji však vyrazil a dorážku poslal Perk vysoko nad. Sešívaní vyrovnali hlavičkou Bicana v závěru poločasu. Po obrátce měla Slavia mohutný nástup, Holman ji poslal do vedení 2:1, ale záložník Vladimír Bína se za velkým vápnem opřel do míče a prudkou střelou srovnal na 2:2. Začínalo se znovu a oba týmy chtěly strhnout vítězství na svou stranu. Po hodině hry Kopecký propálil Štojdla, hosté vedli 3:2 a zdálo se být vše jasné. Zvláště když sudí odpustil Slavii jasnou penaltu za sražení Bíny. Mohutně finišující borci Viktorie se však nevzdali, v poslední minutě zahrál R. Sloup výborně roh a Bína hlavou vyrovnal na konečných 3:3 za obrovského jásotu hlediště. Slavia nakonec ligu opět vyhrála a Viktorie skončila na devátém místě.

Říjen 1962: Vydřená výhra, debakl v odvetě a sestup

Je to už padesát let starý příběh. V létě roku 1962 přivezlo Československo z MS v Chile stříbrné medaile a nastávající prvoligový ročník 1962 - 1963 byl pro tehdejší Spartak Plzeň druhý za sebou mezi naši elitou. Kádru F. Čaloun, Hlavatý - Tóth, Mudra, Janiga, Bíba, Beránek, Homola, Plass, Lopata, St. Štrunc, Kasík, Kohout, Trykar, Vacín, Böhm, Hráblík se na rozdíl od uplynulé sezóny příliš nedařilo a od prvního kola se pohyboval v ohrožené oblasti. Po osmém kole byl dokonce poslední a do Štruncových sadů mířila pražská Slavia, stále ještě přejmenovaná na Dynamo. Byla nováčkem a momentálně přijela v roli favorita, protože okupovala šestou příčku. Na utkání bylo zvědavo přes 12 000 diváků. Plzeň měla na kontě zatím jen dvě vítězství a od úvodních minut se hnala za třetím. Několik šancí sice nevyužila, ale ve 25. minutě hry Jiří Lopata proměnil penaltu a domácí vedli 1:0. Pražané se snažili o vyrovnání,  Spartak však podnikal smělé protiútoky. Po jednom z nich se objevil sám před brankářem Miloš Vacín, přesně zacílil a domácí vedli už 2:0. Hostující Paták ještě satčil snížit na konečných 2:1 pro Spartak. Stínem utkání bylo vyloučení Standy Štrunce a Mittelbacha pro vzájemné napadení. Na jaře potom Spartak i s hokejovým reprezentantem Stanislavem Sventkem v sestavě v pražském Edenu odvetu prohrál vysoko 0:4 a z první ligy po dvou letech sestoupil. S ním ale padalo z posledního místa i Dynamo Praha. Jaro mělo totiž velmi špatné. Zatímco Plzeň na jaře trochu zabrala, pražský tým klesl až na samotné dno.

Květen 1968: Třicet tisíc diváků šokoval Hamár

Opět jsme postoupili, zvolali fanoušci Škody Plzeň v létě roku 1967 a od srpna se ve Štruncových sadech hrála po čtyřech letech nejvyšší soutěž. Mužstvo se však pralo celou sezónu o záchranu. Už na podzim ve Vršovicích Škodovka prohrála se Slavií 1:2 a když tohoto soupeře vítala v Plzni k odvetě, měla ještě velkou naději na udržení. Byl to jeden z klíčových zápasů, i proto se v hledišti tísnilo 30 000 diváků! Ani Slavia neměla ještě nic jistého, přece jen však vlastnila o tři body víc než Plzeň. Její trenér Vlastimil Chobot poslal do boje tým ve složení Fr. Čaloun - Vacín, Plass, M. Štrunc, Bakič - Mysliveček, Michálek - Süss, Herbst (66. Kamír), Segmüller, Pokorný. Na druhé straně byli borci Hildebrand, Smolík, Nepomucký, Veselý, Hamár a další. Škodovka podala jeden ze svých lepších výkonů. Pražany v poli přehrávala, dostávala se i do vyložených šancí a jednu z nich ve 23. minutě proměnil Robert Segmüller ve vedoucí gól. Diváci jásali a čekali další góly. Což o to, šancí na ně bylo dost, ale brankář Vošta v hostující svatyni doslova kraloval. Po změně stran by diváci rádi viděli pojišující gól. Ten však nepřicházel a místo toho v 53 minutě Lukáč z nenápadné akce vyrovnal na 1:1. Škodovka se dále hnala do útoku, potřebovala vyhrát. Vítězná branky však padla na druhé straně. Pět minut před koncem Hamár po chybě obrany překonal Františka Čalouna a Slavia vyhrála 2:1. Konec ligy přinesl do Plzně opět smutek, po roce se sestoupilo.

Srpen 1975: Štruncův pochod ke stovce

Takovým titulkem ocenily noviny dvougólový zásah populárního "Čápa" v domácím střetnutí s pražskou Slavií v sezoně 1975 - 1976. Plzeňská Škoda už hrála mezi elitou čtvrtou sezonu v řadě a ve třetím kole přivítala doma Slavii před návštěvou 20 000 diváků. Před tím Plzeň jednou remízovala, jednou prohrála, zatímco Slavia měla na kontě dvě vítězství a vedla tabulku. Trenér TomᚠPospíchal věřil hráčům J. Čaloun - Sudík, Forman, Vojta, Michálek - Süss, Plass (85. Fojtík), Bican (65. Kašpar) - St. Štrunc, Uličný, Vojáček. Hrál se atraktivní fotbal, oba celky vyznávaly útočný styl. Po dvaceti minutách Petr Uličný poslal do sóla Standu Štrunce, ten utekl všem a s přehledem překonal Stárka v brance. Ve druhé půli explzeňák Robert Segmüller našel Františka Veselého, který vyrovnal na 1:1 a pod reflektory se rozpoutal urputný boj. Oba celky chtěly za každou cenu vyhrát. Povedlo se to Škodovce. Osmnáct minut před koncem Uličný vstřelil druhý gól a za chvíli přidal Štrunc třetí. Plzeň zvítězila 3:1 a Stanislavu Štruncovi chybělo do stovky pouhých pět gólů. Zdálo se, že do renomovaného Klubu ligových kanonýrů vstoupí brzo, leč k vytoužené metě kráčel pomalu, krůček po krůčku. Stý gól vstřelil Interu Bratislava až v květnu roku 1977. A jak dopadla Škoda v sezoně 1975 - 1976? Nakonec brala třináctou příčku a Slavia skončila třetí, by do posledního kola měla šanci na titul. Ten však poprvé získal ostravský Baník po výhře 1:0 v posledním kole právě v Plzni.

Listopad 1988: Čtyři trefy do černého pokořily Slavii

V osmdesátých letech to bylo se Škodovkou jako na houpačce. Jednou první liga, podruhé o soutěž níž. Sezona 1988 - 1989 byla v roli nováčka prvoligová. Na podzim se Slavia vyhřívala na předních příčkách a v Plzni se již tradičně konaly záchranářské práce. Ve třináctém kole bylo na Slavii ve Štruncových sadech zvědavo sotva 4 000 diváků. Ti, co nepřišli však museli litovat. Domácí pod vedením kouče Zdeňka Michálka ve složení V. Lavička - Mejdr, J. Sloup, Mrázek, Smejkal - Paul, Vašák (85. Nicklas), Kovačič - Homola, Vašák, Vandas (76. Koc) rozpoutali na zeleném trávníku doslova uragán. Fandové i soupeř byli ve velkém šoku. Z trestného kopu Jiří Sloup vstřelil rychlý první gól. Za chvíli šel v ukázkové akci míč po ose Smejkal - Sloup - Sokol - Vašák a právě Roman Sokol hlavou v pádu vstřelil krásný druhou branku. A když po třiceti minutách hry překonal hostujícího gólmana Homola potřetí, byla Slavia zralá na ručník. Zadní řady Škody však polevily v ostražitosti a během dvou minut Váňa s Řehákem snížili na 3:2. Bylo zaděláno na veliké drama. Po obrátce však domácí neponechali nic náhodě, drželi Slavii daleko od své branky a navíc v 62. minutě předvedl Jan Homola skvělé sólo, které zakončil umístěnou střelou a Plzeň zvítězila 4:2. Na jaře ale v Edenu prohrála 0:1, nakonec skončila předposlední a po roce sestoupila do druhé ligy. Slavia se umístila na osmé příčce.

Říjen 2010: Tři body z Edenu pomohly k titulu

Viktoria sehrála s pražskou Slavií ve své bohaté a více než stoleté historii velké množství utkání. Některé byly hodně důležité, například památné druholigové souboje o postup v sezoně 1964 - 1965, nebo líté boje o záchranu v sedmdesátých letech. Jiná střetnutí byla významná méně, ale jedno z nejvýznamnějších bylo v mistrovské sezoně 2010 - 2011 v novém pražském Edenu. Znamenalo totiž jeden z důležitých základních stavebních kamenů cesty k titulu mistra České republiky. Viktoria před utkáním vedla tabulku o devět bodů a svěřenci trenéra Pavla Vrby chtěli udržet dosavadní neporazitelnost. Nažhavené a na vítězné vlně vezoucí se mužstvo lídra ve složení Pavlík - Rajtoral, Navrátil, Bystroň, Limberský - Petržela (87. Brezinský), Rada, Horváth, Bakoš (69. Střihavka), Jiráček (80. Ďuriš) - Rezek sice tentokrát nepředvedlo tak oslnivý ofenzivní výkon jako v předchozích utkáních, ale po taktické stránce zvládli hráči výkon na jedničku. Slavii prakticky nepustili do vyložené šance, přestože si domácí před zápasem hodně věřili. Už po sedmnácti minutách hry nařídil rozhodčí ve prospěch Plzně penaltu, Jan Rezek zachoval chladnou hlavu a poslal svůj tým do vedení. Stav 1:0 pro Viktorii se už nezměnil, přestože domácí po přestávce hodně přidali na fotbalovosti. Jarní odveta v Plzni byla na rozsáhlý infarkt. Několik desítek vteřin před koncem Viktoria vyhrávala 2:0, ale během okamžiku Slavia vyrovnala na konečných 2:2 a šokovaní diváci přemýšleli o tom, zda nečekaná ztráta bodů nebude znamenat i ztrátu nadějí na vytoužený sen. To se však nestalo a Viktoria Plzeň vybojovala první titul mistra republiky.

Listopad 2012: O výhře rozhodl vlastenec Hubáčka

Další cená výhra Evropskou ligou ozdobeného podzimu z cizího ligového prostředí. Kapitán Pavel Horváth z přímého kopu skvěle nacentroval na hlavu stopera Hubáčka a ten zakroutil míč do vlastní sítě. Gólman Čontofalský byl bez šance. Další gól už v Edenu nepadl a Viktoria si připsala na konto velice cenné tři body. Slavia se sice snažila alespoň vyrovnat, právě slavila 120 let od založení klubu, ale vzorná defenzíva plzeňského týmu ji k brance příliš nepouštěla. Jak to viděl trenér Pavel Vrba? "V prvním poločase to byl líbivější fotbal než po přestávce. Za stavu 1:0 jsme hráli ze zajištěné obrany a snažili se o brejky, Slavii jsme ale do ničeho nepustili. Vyhráli jsme i druhý zápas za sebou venku a to je pro nás hodně důležité." Kolo před tím Viktoria totiž zvítězila 1:0 v Českých Budějovicích a šest bodů z venku, to se počítá. O úspěch na půdě sešívaných se zasloužila sestava Kozáčik - Řezník, Čišovský, Ševinský, Limberský - Horváth, Darida (90. Hejda) - Rajtoral (87. Malakjan), Kolář, Ďuriš - Bakoš (81. Procházka). Utkání bylo součástí třináctého kola a pohled na tabulku Gambrinus ligy říkal, že Viktoria je v tabulce na třetí příčce, bodík za Olomoucí, Jabloncem a o bodík před Spartou.