VIDEO | Plzeň zvítězila nad Jabloncem po zodpovědném výkonu 3:1

2. kolo / Neděle 3. 8. 2014, 20:15 / Doosan Arena

FK Jablonec

Kozáčik – Řezník, Hubník, Procházka, Limberský – Hrošovský, Hořava – Petržela, Kolář (88. Vaněk), Pilař (81. Kovařík) – Bakoš (73. Tecl).

FK Jablonec

Hrubý – Romera, Pernica, Beneš (50. Čížek), Novák – Hübschman, Rossi – Kopic (78. Fantiš), Pospíšil, Jun (68. Moulis) – Doležal.

Branky: 12. Kolář (pen.), 16. Hrubý (vl.), 65. Petržela – 45. Doležal. ŽK: Kozáčik - Hübschmann. Rozhodčí: Jílek – Blažej, Štěrba.

Diváci: 10129

V neděli 3. srpna přivítala plzeňská Doosan Arena zápas druhého kola Synot ligy. Ač má plzeňský tým v nové sezóně za sebou už tři zápasy, ve Štruncových sadech se šlo na fotbal poprvé. Soupeřem se loňským vicemistrům stal celek českých „galacticos“ FK Baumit Jablonec.

Už v prvních minutách zaznamenali viktoriáni bezprostřední ohrožení jablonecké branky. Poprvé odvrátil Petrželův skvělý centr těsně před Bakošem Romera, z následného rohového kopu se pokoušel znovu Bakoš umístit míč za gólmana Hrubého, nicméně ten skvělým zákrokem svůj tým podržel. Matúš Kozáčik si na míč sáhl poprvé v sedmé minutě, kdy nepříliš důraznou střelu Tomáše Juna bez problémů zkrotil. Na konci jedenácté minuty nejdříve Procházka nádherně přenesl míč na naběhnutého Limberského, který z první skvěle vyslal Václava Pilaře. Pronikajícího štírka nedovoleně zastavil v pokutovém území Pernica a rozhodčí po důrazném hvizdu ukázal na značku pokutového kopu. Daniel Kolář si s penaltou poradil, zkušeně poslal míč do protipohybu Hrubého, jenž už neměl nárok balón zasáhnout – 1:0! Podruhé se v Doosan Areně křičelo „GÓL“ už v sedmnácté minutě. Branka byla sice připsána Patriku Hrošovskému, ale ten byl pouze centrujícím hráčem. Míč z jeho kopačky si nešastně do vlastní sítě srazil brankář hostí, který si po skvělém zákroku z úvodu zápasu vybral také slabší chvilku. Podařený úvod utkání pomohl také atmosféře na plzeňském stadionu, fanoušci si utkání vyloženě užívali a kvitovali také šanci Koláře ze třicáté minuty zápasu. Ten si vyměnil míč s Pilařem, ale svůj pokus nasměroval pouze do blokujícího Beneše. Pouze do kategorie propagačních by se dal zařadit pokus jabloneckých z 35. minuty. Po centru Nováka lízl míč hlavou Rossi, což Kozáčikovi nepřidělalo příliš práce. Vzrušení do Doosan Areny přinesla 41. minuta. Kolář nejdříve po kombinaci Pilaře s Hořavou svým technickým pokusem orazítkoval pouze spojnici břevna a tyče, následná střela Hrošovského do rozhozené jablonecké obrany mířila nad branku. V závěru poločasu hlavičkoval z nebezpečné pozice po rohovém kopu Rossi, ale míč se díky odrazu od těl bránících hráčů Viktorie nedostal ani k brankáři Kozáčikovi, natož za něj. To se ale podařilo v poslední minutě první půle Martinu Doležalovi. Po centru z pravé strany si v pokutovém území našel volné místo a hlavičkou směřovanou k pravé tyči překonal domácího strážce svatyně. Díky zásahu těsně před přestávkou se tak šlo do kabin za stavu 2:1 pro domácí borce.

Ve 49. minutě postihla nepříjemná věc obránce Jablonce Víta Beneše. Uprostřed hřiště zaškobrtl pravou nohou o trávník a z jeho gestikulace bylo od první chvíle jasné, že na řadu musí přijít střídání. Do stoperské dvojice Jablonce se tak postavil TomᚠČížek. V šestapadesáté minutě se do zajímavé pozice před bránou Jablonce dostal Daniel Kolář. To když Limberský dlouhým míčem přenesl hru na pravou stranu, kde před bránu centroval Petržela. Blonďatého záložníka ale našel balón v krkolomné pozici, která nedovolovala kvalitně usměrnit míč. Ke střele ze střední vzdálenosti se v 58. minutě propracoval Marek Bakoš. Pokud by byl jeho pokus přesnější, Hrubý by na něj zřejmě nedosáhl, ale projektil viktoriána s třiadvacítkou na zádech mířil mimo tři tyče. Rychlý brejk zaznamenala plzeňská obrana v 63. minutě. Čížek ale se svou střelou mířenou na zadní tyč neuspěl. Další korálek na nit plzeňských gólových úspěchů navlékl zanedlouho poté Milan Petržela. Po skvělé průnikové přihrávce Daniela Koláře se řítil sám na bránu hostí a střelou mezi nohy překonal Vlastimila Hrubého – 3:1 pro Plzeň! Možnost rozehrávat přímý kop z bezprostřední blízkosti velkého vápna měli v 67. minutě jablonečtí, Čížek ale s nabídnutou šancí pohrdl a poslal míč nad břevno. Zanedlouho nato došlo na první změnu v kádru Viktorie. V 73. minutě vystřídal Marka Bakoše Stanislav Tecl. O několik minut později se na trávníku začalo přiostřovat. Nejdříve uviděl za faul na Václava Pilaře žlutou kartu TomᚠHübschman, poté fauloval Daniel Kolář a v osmdesáté minutě vlétl do souboje nebezpečně TomᚠČížek, za což si vysloužil nejen pískot tribun, ale i zlobu hráčů v červeno-modrých dresech. Oživit ofenzivu přišel namísto Pilaře Jan Kovařík a v zápase si namísto Daniela Koláře připsal několik minut také Ondřej Vaněk. Do konce zápasu zbývalo už jen několik málo okamžiků a tak nebylo překvapením, když rozhodčí Jílek ukončil zápas za stavu 3:1 pro Viktorii Plzeň.