Potvrdit výhrou tři body ze Slovácka, přilákat co nejvíc fanoušků a potěšit je hezkými góly. Taková mají fotbalisté Viktorie Plzeň přání před sobotním zápasem...

Potvrdit výhrou tři body ze Slovácka, přilákat co nejvíc fanoušků a potěšit je hezkými góly. Taková mají fotbalisté Viktorie Plzeň přání před sobotním zápasem s Teplicemi. Letošním prvním na domácí půdě Štruncových sadů.


Kapitán Plzně Pavel Horváth strávil v Teplicích 2,5 roku a na angažmá vzpomíná rád. „Vyhráli jsme domácí pohár a hráli jsme Pohár UEFA, jsou to příjemné vzpomínky  konstatuje Horváth. „Z tehdejšího kádru jsou v Teplicích pořád Štěpán Vachoušek, Pavel Verbíř, Martin Klein a Michal Doležal Podle Horvátha Teplice sázejí na důslednou obranu. „A spoléhají na to, že se jim dopředu něco povede. My musíme hrát tak, aby se jim nic nepovedlo a naší hrou je donutit k chybám. Pak si vytvořit šance a ty proměnit,“ servíruje kapitán svůj recept na plzeňský úspěch. Tím je podle něj jen výhra. „Doma s jakýmkoliv soupeřem nemůžeme přemýšlet o ničem jiném

Stoper TomᚠRada ví, že loňské zápasy s Teplicemi se Plzni příliš nevydařily (doma 1:1, venku 0:3). „Doufám, že letos se to nebude opakovat,“ věří. A také poznamenává, že Teplice přijedou hrát zezadu. „My se na to musíme připravit a něco vymysletTomᚠRada si přeje, aby do Štruncových sadů přišlo co nejvíc fanoušků. „Snad přijdou v hojném počtu, kdyby bylo vyprodáno, byla by to paráda,“ zasní se. „My se jim snad odvděčíme dobrým výsledkem

Na zápas se těší i obránce David Limberský, kterého novináři spolu se záložníky Rýdelem a Petrželou zvolili po zápase na Slovácku do sestavy kola. „Moc chceme uspět. Víme, že to nebude nic snadného, Teplice mají jednu z nejlepších defenziv v lize. Vědí, že my jsme silní dopředu a budou to chtít zahustitNa nepovedený jarní zápas v Teplicích už Limberský nemyslí. „Přijeli jsme tam a hráli hodně otevřený fotbal. Obranu jsme měli rozházenou, takže nám do ní chodili. Je to už ale minulost, teď budeme vzadu zodpovědní.“ I Limberský si přeje při domácí premiéře plné tribuny. „Věřím, že se lidem za povzbuzování odměníme góly

Trenér Plzně Pavel Vrba upozorňuje na to, že v sobotu to bude velice těžký zápas. „Teplice jsou známé tím, že dostávají velice málo branek. Česká nás důsledná obrana a rychlý přechod do útočné fáze, na který mají vhodné typy hráčů. My ale chceme vyhrát a potvrdit tři body ze SlováckaVrba zatím neví, jestli bude mít k dispozici záložníka Koláře, který se v zápase se Slováckem musel nechat kvůli výronu kotníku vystřídat. „Všichni děláme všechno proto, aby Dan byl v pořádku. Když ne na Teplice, tak za týden na Ostravu 

Na utkání tradičně zve také Victory sponzor plzeňské Viktorie, sázková kancelář Tipsport. Na trhák druhého kola Gambrinus ligy vypsal Tipsport následující kurzy: 2,05 - 1,22 - 3,00 - 1,60 - 3,45.


FC Viktoria Plzeň – FK Teplice

Sobota 1.8.2009 – 18:15 – Štruncovy sady

Jak jsme hráli proti Teplicím

Připraveno podle podkladů Zdeňka Přibáně

Teplice působí v české nejvyšší soutěži 14. sezonu a už jen jedna je dělí od vyrovnání dosud nejdelší účasti v 1. lize bez přerušení, které dosáhly v letech 1964 – 1979. V té době Plzeň odehrála 9 prvoligových sezon a až v desátém z osmnácti zápasů se jí nad Teplicemi podařilo zvítězit…

V sezoně 1967/68 vyhrály Teplice doma 3:1 a v Plzni brankou Přemysla Bičovského 1:0. I sezona 1970/71 znamenala pro Plzeň pouze roční pobyt v 1. lize, s níž se v posledním kole loučila právě v Teplicích porážkou 0:3 (sestup však měla jistý již dříve).

Návrat sice přišel okamžitě, s Teplicemi ale plzeňští opět prohrávali (2x 0:1), až v září 1973 alespoň remizovali (1:1) a po dalších dvou prohrách na teplické půdě (0:2, 0:1) se až v dubnu 1975 konečně dočkali vítězství (2:0). O půl roku později si z Teplic odvezli debakl 1:6! Za celé toto období získala Plzeň v Teplicích jen jediný bod, a to v 1. kole sezony 1976/77 za remízu 1:1, stejným výsledkem však dopadl i jarní zápas.

V březnu 1979, po prohře v Teplicích 0:1, klesla Plzeň na poslední místo v tabulce, nakonec se jí však ještě jednou (a v nejvyšší československé soutěži naposledy) podařilo udržet (skončila čtrnáctá). Zmíněné poslední místo obsadily právě Teplice a po patnácti letech se s 1. ligou rozloučily, hned za rok je ovšem následovala i Plzeň…

V letech 1980 a 1981 sice Teplice vždy vyhrály skupinu A NFL, návrat do ligy to ale nepřineslo – v kvalifikaci o postup totiž ztroskotaly na Hradci Králové a rok nato na Vítkovicích. Tím však kvalifikace definitivně skončila, od sezony 1981/82 se již do nejvyšší soutěže postupovalo přímo.

Už před koncem podzimní části bylo jasné, že o postup bude hrát trojice Olomouc, Plzeň, Teplice. A právě Severočeši ještě 3 kola před koncem vedli tabulku a pak hostili Plzeň, která ztrácela 1 bod. Domácí nakonec nečekaně podlehli 0:2, když na začátku 2. půle ještě za bezbrankového stavu nedali penaltu! Tím o postup přišli a spadli až na 3. místo, Plzeň se posunula jen na 2. místo, nebo Olomouc si už prvenství nenechala ujít.

V září 1982 zvítězili plzeňští v Luční ulici vysoko 4:0, ale na jaře už bylo vše úplně jinak – Teplice doma vyhrály 3:0 (tento stav byl již po 35 minutách!) a definitivně se dostaly do čela tabulky, Plzeň naopak po slibném podzimu zcela odpadla. Tento zápas byl jediný ze všech šestnácti „druholigových“ během let 1980-1991, který Plzeň s Teplicemi prohrála!

Severočeský klub se do 1. ligy probojoval po čtyřech letech, strávil v ní však jediný rok. Na sestupová místa se poprvé propadl až po 2. jarním kole a domácím „výprasku“ 1:6 od Vítkovic, 4 kola před koncem soutěže prohrál v Košicích dokonce 0:8…

V sezoně 1984/85 už tepličtí boj o návrat do ligy nezvládli a po slabém jaru jen se štěstím udrželi konečné 3. místo. Oba zápasy s Plzní skončily vždy 1:1. V dalším ročníku postoupila Plzeň, zatímco Teplice se propadly až na 12. místo! Domácí utkání vyhráli plzeňští 2:1, v Teplicích se hrálo 0:0. O rok později Teplice z ČNFL málem sestoupily, zachránila je až branka v poslední minutě v Hradci Králové (ten už měl naopak jistý postup). I v příštích letech končili tepličtí ve spodní polovině tabulky.

V listopadu 1987 se v Teplicích opět hrálo bez branek, před utkáním závěrečného kola ve Štruncových sadech v červnu 1988 už bylo o plzeňském postupu rozhodnuto. Výhru 2:0 zajistil Vladimír Vašák (vstřelil obě branky) a Plzeň se tak postarala o rekordní zápis: dokázala totiž vyhrát všech 14 domácích zápasů!

V sezoně 1989/90 se i podzimní utkání sehrálo až na jaře. Na teplické půdě se již potřetí za sebou hrálo 0:0. V červnu vyhrála Plzeň hladce 4:0, v následujícím ročníku po delší době také v Teplicích (1:0) a na jaře 1991 pak doma 3:0. Toto je dodnes poslední vzájemný zápas ve 2. nejvyšší soutěži, tepličtí z ní totiž (7 let po pádu z 1. ligy) sestoupili (!). 7x v řadě nedokázali Plzni vstřelit ani jednu branku! U tohoto teplického sestupu byl i Miroslav Janota, v letech 1992-1998 obránce Viktorie Plzeň.

Rok 1993 znamenal pro oba kluby posun o patro výš. Plzeňští se po čtyřech letech vrátili do 1. ligy, tepličtí po dvou do 2. ligy. O 3 roky později v této soutěži obsadili 2. postupové místo a od té doby patří ke stálým účastníkům nejvyšší soutěže.

A hned své historicky první utkání v české lize sehráli právě ve Štruncových sadech! Skóre se poprvé měnilo až 6 minut před koncem (v té době již hrála Viktoria oslabena o dva vyloučené hráče), kdy poslal hosty do vedení Pavel Verbíř, dnes jediný pamětník tohoto zápasu a v počtu odehraných sezon za jeden klub bez přerušení rekordman české ligy. V Teplicích už hrál i v sezoně 1992/93, která pro ně znamenala již zmíněný návrat do 2. ligy. Zpět k plzeňskému utkání, domácím se nakonec přece jen podařilo vyrovnat, 1:1 se hrálo i v úvodním jarním kole Na Stínadlech.

V další sezoně uspěli v obou zápasech domácí, Teplice 1:0 a Plzeň 2:0. V říjnu 1998 opět doma vyhrály Teplice (4:2, všechny góly padly v 1. poločase!) a půl roku poté se v Plzni hrálo bez branek. Zatímco tepličtí dosáhli svého nejlepšího umístění v 1. lize, Viktoria skončila také druhá – ale od konce…

Po postupu v roce 2000, poprvé od roku 1972, Plzeň prohrála i doma (0:2), svůj 1. gól za Teplice dal Martin Frýdek (bývalý záložník Sparty a reprezentace), který skóroval i v jarním utkání, kde se rozdíl ještě zdvojnásobil (1:5)! O plzeňském sestupu v té chvíli již bylo jasno…

V listopadu 2003 Viktoria sice domácí zápas vyhrála 2:0, bohužel to ale byla výjimka v jinak velmi neslavné sezoně. Před tímto utkáním totiž 7x po sobě nezvítězila a po něm dokonce 8x! Jarní porážka 1:2 v Teplicích definitivně potvrdila sestup.

Poněkud nešastně dopadla pro Plzeň obě utkání v sezoně 2005/06. V Teplicích dlouho vedla, ale již od 1. půle hrála jen v deseti kvůli nesmyslnému vyloučení. Necelých 10 minut před koncem uznali rozhodčí domácím branku, která nejspíš vůbec nebyla a vše rozhodl vlastní gól v 90. minutě… Půl roku nato ve Štruncových sadech vedla Viktoria už 3:0 a rozdíl mohl být třeba i dvojnásobný, pak ale přišel šok – během jediné minuty skórovali Martin Fenin a Edin Džeko (oba přišli na hřiště až v průběhu zápasu) a za další 2 minuty bylo již srovnáno (z penalty) na 3:3! Podobné selhání zřejmě nemá obdoby… Všichni střelci branek z obou utkání už působí v jiných klubech, totéž platí i o brankářích.

Vítězně pro Viktorii naopak skončil domácí zápas v sezoně 2006, i když se ujala vedení až 12 minut před koncem zásluhou střídajícího Tomáše Krbečka a na 2:0 uzavřel v nastavení rovněž střídající Petr Trapp. V jarní části nečekaně zvítězila i v Teplicích (2:1), kde bodovala po deseti letech a pěti prohrách v řadě. Předchozí plzeňská prvoligová výhra z Teplic pocházela z roku 1952 (!!). V podzimní části této sezony se hrálo znovu Na Stínadlech, tentokrát už ale vyhráli domácí gólem těsně před koncem, přestože dohrávali bez vyloučeného hráče. Minimálně od 60. let Plzeň v Teplicích neodehrála ani jediné ligové utkání bez obdržené branky. Poslední vzájemný duel, který se hrál za asistence televizních kamer skončil vítězně pro severočeský tým 2:0, když o branky se postarali Rosa s Lukášem.

Sezona 2008/09 nebyla z pohledu plzeňských barev až tolik úspěšná. Viktoria si ze dvou vzájemných duelů připsala pouze jeden bod. Podzimní zápas ve Štruncových sadech neměl vítěze. Viktoria sice vedla brankou Pavla Horvátha, jenže vlastní gól Marka Smoly v závěru první části rozhodl o tom, že se body dělily. Jarní utkání, hrané na bývalý Mezinárodní den žen, se svěřencům trenéra Vrby vůbec nevydařilo. Po třiceti minutách hry Teplice vedly 2:0 a zápas dovedly po zásluze do vítězného konce.

Vzájemné zápasy pohledem archivu

Soutěž/kolo/datum/

1967/68

1. 11. kolo – 29. 10. 1967 Teplice – Plzeň 3:1  ( 1:1 )

1. 24. kolo – 26.  5.  1968 Plzeň – Teplice 0:1  ( 0:0 )

1970/71

1. 15. kolo – 15. 11. 1970 Plzeň – Teplice 1:1  ( 0:0 )

1. 30. kolo – 19.  6.  1971 Teplice – Plzeň 3:0  ( 1:0 )

1972/1973

1.   4. kolo – 23.  8.  1972 Plzeň – Teplice 0:1  ( 0:1 )

1. 19. kolo – 31.  3.  1973 Teplice – Plzeň 1:0  ( 1:0 )

1973/74

1.   6. kolo – 12.  9.  1973 Plzeň – Teplice 1:1  ( 0:0 )

1. 21. kolo –  2.   4.  1974 Teplice – Plzeň 2:0  ( 1:0 )

1974/75

1.   7. kolo – 14.  9.  1974 Teplice – Plzeň 1:0  ( 1:0 )

1. 22. kolo –  6.   4.  1975 Plzeň – Teplice 2:0  ( 1:0 )

1975/76

1. 11. kolo –  5.  10. 1975 Teplice – Plzeň 6:1  ( 3:1 )

1. 26. kolo – 10.  5.  1976 Plzeň – Teplice 2:0  ( 0:0 )

1976/77

1.   1. kolo – 18.  8.  1976 Teplice – Plzeň 1:1  ( 1:1 )

1. 16. kolo – 13.  2.  1977 Plzeň – Teplice 1:1  ( 0:0 )

1977/78

1. 13. kolo – 27. 11. 1977 Plzeň – Teplice 3:0  ( 1:0 )

1. 28. kolo –  8.   6.  1978 Teplice – Plzeň 1:0  ( 0:0 )

1978/79

1.   3. kolo – 23.  8.  1978 Plzeň – Teplice 1:0  ( 1:0 )

1. 18. kolo – 10.  3.  1979 Teplice – Plzeň 1:0  ( 1:0 )

1981/82

2. 13. kolo –  7.  11. 1981 Plzeň – Teplice 1:1  ( 1:1 )

2. 28. kolo – 13.  6.  1982 Teplice – Plzeň 0:2  ( 0:0 )

1982/83

2.   4. kolo –  4.   9.  1982 Plzeň – Teplice 4:0  ( 2:0 )

2. 19. kolo – 10.  4.  1983 Teplice – Plzeň 3:0  ( 3:0 )

1984/85

2.   6. kolo – 30.  9.  1984 Plzeň – Teplice 1:1  ( 0:0 )

2. 21. kolo – 14.  4.  1985 Teplice – Plzeň 1:1  ( 0:0 )

1985/86

2.   3. kolo –  8.   9.  1985 Plzeň – Teplice 2:1  ( 0:1 )

2. 18. kolo – 31.  3.  1986 Teplice – Plzeň 0:0

1987/88

2. 15. kolo – 22. 11. 1987 Teplice – Plzeň 0:0

2. 30. kolo – 19.  6.  1988 Plzeň – Teplice 2:0  ( 1:0 )

2. 13. kolo – 11.  4.  1990 Teplice – Plzeň 0:0

2. 28. kolo –  3.   6.  1990 Plzeň – Teplice 4:0  ( 2:0 )

2. 13. kolo – 11. 11. 1990 Teplice – Plzeň 0:1  ( 0:1 )

2. 28. kolo –  2.   6.  1991 Plzeň – Teplice 3:0  ( 1:0 )

1996/97

1.   1. kolo – 11.  8.  1996 Plzeň – Teplice 1:1  ( 0:0 )

1. 16. kolo – 23.  2.  1997 Teplice – Plzeň 1:1  ( 0:0 )

1997/98

1.   3. kolo – 17.  8.  1997 Teplice – Plzeň 1:0  ( 1:0 )

1. 18. kolo –  8.   3.  1998 Plzeň – Teplice 2:0  ( 1:0 )

1998/99

1.   9. kolo – 19. 10. 1998 Teplice – Plzeň 4:2  ( 4:2 )

1. 24. kolo – 26.  4.  1999 Plzeň – Teplice 0:0

2000/01

1. 10. kolo – 15. 10. 2000 Plzeň – Teplice 0:2  ( 0:1 )

1. 25. kolo – 21.  4.  2001 Teplice – Plzeň 5:1  ( 2:0 )

2003/04

1. 13. kolo –  1.  11. 2003 Plzeň – Teplice 2:0  ( 1:0 )

1. 28. kolo –  2.   5.  2004 Teplice – Plzeň 2:1  ( 1:0 )

2005/06

1.   6. kolo – 19.  9.  2005 Teplice – Plzeň 2:1  ( 0:1 )

1. 20. kolo – 12.  3.  2006 Plzeň – Teplice 3:3  ( 2:0 )

2006/07

1.   4. kolo – 20.  8.  2006 Plzeň – Teplice 2:0  ( 0:0 )

1. 19. kolo – 18.  3.  2007 Teplice – Plzeň 1:2  ( 1:0 )

2007/08

1.   8. kolo – 30.  9.  2007 Teplice – Plzeň 1:0  ( 0:0 )

1.  22.kolo – 23. 3.   2008 Plzeň – Teplice 0:2   (0:1)

2008/09

1.   5. kolo – 30.8.  2008 Plzeň – Teplice 1:1  (1:1)

1. 19. kolo -    8.3.  2009 Teplice – Viktoria 3:0 (2:0)