Puma banner vlevoNabídni své místo
Nová appka FCVP
Ženy přebírá Lukáš Růžička, šéftrenérem mládeže dívek se stává Vojtěch Křelina
21.07.2018
FCVP
Ženské týmy

Ženy přebírá Lukáš Růžička, šéftrenérem mládeže dívek se stává Vojtěch Křelina

U ženských týmů došlo přes léto k výrazným změnám. A-tým přebírá Lukáš Růžička, který má trenérské zkušenosti například ze zahraničí či z Dukly Praha. Šéftrenérem mládeže dívek a zároveň hlavním koučem dorostenek se pak stává bývalý hráč a trenér mládeže Viktorie Plzeň Vojtěch Křelina.

Lukáš Růžička – trenér A-týmu žen

Růžička vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Hradec Králové. Jako trenér působil v pražské Dukle, kde vedl kategorie U11, U13, U16 a U18. Po několika letech se přesunul do Anglie, kde působil v amatérském klubu Blackfield & Langley jako kouč U21 a hráč A-týmu. Zkušenosti má také z Filipín, kde otevírel akademii, a z Kanady, kde působil na výměnném pobytu jako student St. Francis Xavier University a pomáhal na základní škole s trénováním týmů U14 a U15. „Nejvíce zkušeností jsem nabral v Dukle Praha, ale zajímavé pro mě bylo například i působení v Anglii, kde jsem to měl na starosti celé sám a tím pádem jsem svou vizi převáděl do tréninku i do zápasů,“ prozrazuje Růžička.

Zároveň současně působí jako vedoucí A licence na FAČR. „Spadám pod trenérsko-metodický úsek, kde jsme zodpovědní za přijímací řízení na A licence. Vzděláváme trenéry a práce mě naplňuje,“ říká Růžička s tím, že mu chyběla klasické tréninková praxe, a proto kývl na nabídku trénování A-týmu žen Viktorie Plzeň.

„Jdu do Plzně s tím, že chci vyhrát soutěž. Do žádného zápasu nepůjdeme předem poražení,“ deklaruje. „Samozřejmě jsou tu profesionální ženské týmy jako Sparta a Slavia, kde to dělají úplně jinak, o několik úrovní výše... Ale jak před rokem řekl pan Šádek, že jde do ligy s klackama proti tankům, tak my jdeme proti tankům s holýma rukama. Budeme se snažit o zázrak,“ říká.

Příprava na novou sezonu už je v plném proudu. „Snažím se fotbal dělat technicky, kombinačně a rychlostně. To po holkách budu vyžadovat. Budu chtít, aby byly precizní na práci s míčem, aby se snažily kombinovat a aby se vyvarovaly zbytečných chyb. Holky mají navíc větší náchylnost ke zraněním, čehož se tréninkem budeme chtít vyvarovat,“ uzavírá Lukáš Růžička.

Vojtěch Křelina – šéftrenér mládeže dívek a trenér dorostenek

Křelina působil jako hráč v mládežnických kategoriích Viktorie Plzeň, kam se z Erpužic u Stříbra dostal v 8. třídě, když ho přivedl legendární trenér Josef Žaloudek. Zhruba do 21 let byl kmenovým hráčem Plzně a většinu času trávil na hostováních, načež musel ukončit kariéru kvůli přetrženým vazům v koleni. Začal se věnovat trénování, kdy nejprve působil v Sokolu Třebeš u mládeže. Posléze koučoval v Hradci Králové kategorie U13 a U7, kde zároveň studoval vysokou školu.

Po dostudování se navrátil zpět do Plzně, možnost zde působit dostal od šéftrenéra žáků Josefa Šnebergera. „Postupně jsem působil s ním, s Pavlem Vackem a s Filipem Linhartem. Všichni mi hrozně moc dali,“ dává najevo svou vděčnost. Po třech letech dostal možnost jít trénovat do kanadského Vancouveru, kde působil u akademie U16. Po roce se vrátil k týmu U18 do Mladé Boleslavi jako asistent trenéra, posléze odcestoval zpět do Kanady do profesionální akademie Power FC z Toronta, která měla vazby na anglický Sunderland AFC. Tam byl hlavním trenérem týmů U20 a U11. „Bylo to pro mě velice obohacující jak jazykově, tak co se týče zkušeností. Přístup k fotbalu v Kanadě je velmi rozdílný, ale kanadský fotbal jako takový má obrovský potenciál,“ váží si zahraničního angažmá.

Nyní nastupuje jako šéftrenér mládeže dívek a hlavního trenéra týmu dorostenek. „Moje práce bude spočívat ve vedení dorostenek v soutěži i v tréninku, kolem sebe ale samozřejmě budu mít realizační tým, který mi bude pomáhat. Šéftrenér mládeže dívek je pak nově vzniklá pozice v nejlepších klubec napříč Českou republikou, která má pomoci zprofesionalizovat a rozvinout český ženský fotbal a pokud možno posunout ho na úroveň západních států jako jsou Anglie, Německo, Francie ale i třeba severní Amerika,“ vysvětluje Křelina.

„Moje práce bude spočívat především ve zkvalitnění a sjednocení tréninkového procesu napříč kategoriemi tak, aby na sebe jednotlivé kategorie navazovaly a byl jasně znát směr, jakým jdeme. Také chci zlepšit spolupráci mezi trenéry a pomoci jim, abychom šli všichni stejnou cestou ke společnému cíli, což je posunout ženský fotbal v Plzni na nejlepší úroveň. Měl bych být také napojený na trenéry mládežnických reprezentací a vedení ženského fotbalu tak, abychom mohli sdílet získané zkušenosti a posunout se tím dále stejně jako celý ženský fotbal,“ uzavírá Vojtěch Křelina.

 
© FC VIKTORIA Plzeň & eSports.cz, s.r.o. & Beneš & Michl
facebook |  twitter |  Google+ |  YouTube |  RSS kanál
×
Dnes v 17:00 | Muži
1.FK Příbram
FC Viktoria Plzeň