R32 / Čtvrtek 21. 2. 2013, 21:05 / Doosan Arena

SSC Neapol

Kozáčik – Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský – Horváth, Darida – Rajtoral (82. Fillo), Kolář (89. Štípek), Kovařík – Bakoš (57. Tecl)

SSC Neapol

De Sanctis – Maggio, Gamberini (66. Cannavaro), Rolando, Zúniga – Donadel (46. Cavani), Džemaili, Behrami (46. Inler) – Panděv, Insigne, Calaio

Branky: 51. Kovařík, 74. Tecl, ŽK: Limberský, Bakoš, Darida – Behrami, Donadel, Maggio, Cavani, Gamberini, Rozhodčí: Kassai – Eros, Ring (všichni Maďarsko)

Diváci: 11607

Pohodu, kterou sněhové vločky snášející se na trávník Doosan arény evokovaly, rozhodně neodpovídala dramatu, které se na hřišti samotném krátce po deváté hodině rozehrálo. Další ze zápasů, které bezpochyby vstoupí do historie českého fotbalu. Další z nádherných okamžiků pro plzeňské fanoušky.

Trenér Vrba dostál předzápasovým slibům a poslal na hřiště tu nejsilnější sestavu. Naopak Neapol do Plzně přicestovala bez Marka Hamšíka a na lavičce zůstal i elitní střelec Edinson Cavani. Příležitost tak dostali někteří hráči, kteří v základní sestavě pravidelně nenastupují. S nimi do Plzně přicestovalo okolo 300 věrných fanoušků, kteří společně s fantastickými fanoušky Viktorky dokázali vytvořit báječnou fotbalovou atmosféru.

Viktoriáni už od začátku dávali soupeři jednoznačně najevo, že nehodlají celý zápas pouze bránit. Již ve druhé minutě se odvážným průnikem vyznamenal Jan Kovařík, jehož nebezpečná přihrávka do rozhozené obrany Neapole však nenašla adresáta. Stejná situace se před brankou De Sanctise odehrála o minutu později. Tentokrát pod sebe přihrával František Rajtoral. I hosté se brzy osmělili a v šesté minutě pálil Insigne, ale s jeho pokusem si Matúš Kozáčik bez problémů poradil. Ve čtrnácté minutě přišel od Radima Řezníka centr do vápna Neapole, kde se k hlavičce prodral Marek Bakoš, ale jeho pokusu pár centimetrů chybělo. I hráči Neapole však rozhodně nepřijeli zápas jen tak odkopat a Matúš Kozáčik měl brzy plné ruce práce. V osmadvacáté minutě měl obrovskou šanci Marek Bakoš, ke kterému se dostal rohový kop Pavla Horvátha, ale tísněný útočník nedokázal míč poslat mezi tři tyče. Postupem času se boj přenesl do středu hřiště, kde si oba týmy nedarovaly ani metr zadarmo. Do několika slibných příležitostí se ke konci poločasu viktoriáni dostali zejména ze standardních situací, ale žádná z nich k brance nevedla a tak první poločas skončil bez branek 0:0.

Do druhého poločasu poslal trenér Mazzarri hvězdného útočníka Cavaniho. Avšak hned v první minutě druhého poločasu viktoriáni na svého soupeře vlétli a z výborné standardní situace si pro míč naskočil Marek Bakoš. Jeho pokus však letěl jen několik centimetrů nad branku. Z rychlého brejku v padesáté minutě zahrozili viktoriáni, když Jan Kovařík našel výborně naběhnutého Vladimíra Daridu a De Sanctis jen s vypětím sil jeho střelu udržel. Vzápětí však již Doosan aréna vybuchla radostí, když si Jan Kovařík našel výbornou pozici pro střelu, kterou tentokrát De Sanctis neudržel a Viktorka šla do vedení 1:0! Po tomto gólu se hra výrazně uklidnila. Viktoriáni svého soupeře do žádných větších příležitostí nepouštěli a čekali na příležitosti k rychlým brejkům. A z jednoho takového se urodil další gól Viktorky. Daniel Kolář v rychlosti našel Stanislava Tecla, který nádherně obhodil De Sanctise a Viktorka vedla 2:0! Od té chvíle začínal zápas připomínat exhibici. Viktoriáni tlačili svého soupeře před jeho vápnem. A k tomu přidávali nádhery v podobě přímého kopu Pavla Horvátha ze sedmdesáté osmé minuty, kterou De Sanctis jen špičkami prstů vytěsnil nad branku. V osmdesáté druhé minutě si nádherně naběhl na centr Radim Řezník a zblízka napálil míč pouze do břevna. Z rychlé akce v osmdesáté čtvrté minutě málem skóroval Insigne, ale Matúš Kozáčik výborným zákrokem ubránil i v druhém zápase čisté konto. Viktorka tak svého soupeře i podruhé porazila, tentokrát 2:0 a zaslouženě postupuje do další fáze Evropské ligy, kde se utkají s Fenerbahce Istanbul.