Evropské neštěstí, Viktoria podlehla Rapidu Vídeň 1:2

4. kolo / Čtvrtek 5. 11. 2015, 19:00 / Doosan Arena

13. Schobesberger
77. Schobesberger

Kozáčik – Rajtoral (81. Mahmutovič), Hejda, Procházka, Limberský – Hořava, Hrošovský – Petržela (63. Kopic), Kolář (69. Holenda), Kovařík

Novota – Pavelić, Sonnleitner, Dibon (66. M. Hofmann), Stangl – Petsos, Schwab – Schobesberger, S. Hofmann (51. Grahovac), Kainz

Branky: 72. Holenda – 13. a 77. Schobesberger, ŽK: Limberský, Hořava – Dibon, Rozhodčí: Banti – Costanzo, Meli (všichni Itálie)

Diváci: 11 691

Ke čtvrtému zápasu v základní skupině Evropské ligy nastoupili hráči Viktorie Plzeň ve čtvrtek 5. listopadu. Soupeřem se jim stali zástupci Rapidu Vídeň, kterému měli viktoriáni co vracet. Před čtrnácti dny rakouský vicemistr Viktorii v domácích podmínkách o gól přehrál.

Úvodní střelu na bránu zaznamenal v 8. minutě Michal Ďuriš, který se šikovně uvolnil na pravé straně. Jeho nedůrazný pokus ale neměl gólman hostí Novota problém zneškodnit. První nebezpečnější akce Rapidu rozveselila více než šestsetihlavý kotel hostí. Rozběhnutý Schobesberger dostal ideální míč do velkého vápna, se kterým naložil gólově. Rapid tak od 13. minuty vedl nad Viktorií Plzeň 1:0. Ve třiadvacáté minutě mohl Schobesberger navýšit skóre, když předběhl Procházku a mířil vstříc Matúši Kozáčikovi. Obstřel se ale záložníkovi rakouského celku nepovedl ideálně a míč tak zamířil jen vně levé tyče plzeňské svatyně. O dvě minuty později odměnil rozhodčí Banti Limberského zákrok žlutou kartou a Rapid dostal příležitost zahrávat přímý volný kop z nebezpečné pozice před brankou. Steffen Hofmann ale zamířil jen do rukavic Matúše Kozáčika. Minuta číslo 32 se nesla ve znamení gólové šance Viktorie. Míč na značce pokutového kopu zasáhl TomᚠHořava, ale jeho přízemní střela těsně minula branku Rapidu. Skvělý přechod do útoku zakončený Kovaříkovou střelou předvedli viktoriáni ve 38. minutě zápasu. Přes Rajtorala a Koláře se balón dostal až k záložníkovi s devatenáctkou na zádech, jeho razantní pokus ale zamířil jen do publika. Branku nepřinesla ani rychlá akce Koláře s Ďurišem, a tak první půle skončila za nepříznivého stavu pro Plzeň.

V úvodu druhé půle bránili viktoriáni standardní situaci Vídně z nebezpečného prostoru. Pozorný Kozáčik ale byl ve 48. minutě na místě. V 55. minutě se prezentoval nebezpečnou střelou nový muž na hřišti Srdjan Grahovac, po rychlém protiútoku ale mířil nepřesně. Viktoriáni se snažili hrát aktivně směrem do ofenzivy, což se jí také dařilo. Sérii standardních situací, ani šance Tomáše Hořavy gólem neskončila. Trenér Karel Krejčí zareagoval na vývoj zápasu střídáním a v 63. minutě poslal na hřiště místo Milana Petržely čerstvého Jana Kopice, o pět minut později nahradil Daniela Koláře Jan Holenda. Právě robustní útočník byl klíčovou osobou následujících minut. Nejdřív v 70. minutě nastřelil tyč, o několik okamžiků později už po Kovaříkově přihrávce hlavičkou zamířil přesně – vyrovnáno 1:1! Viktoriáni diktovali ve druhém poločase tempo hry, přišlo ovšem to nejhorší, co mohlo. Samostatný únik vlastně ani nezakončil Philipp Schobesberger, ve vápně pouze podklouzl, ale míč se vlivem setrvačnosti došoural za brankovou čáru – 1:2. Všechno nebo nic, si asi deset minut před koncem řekl trenér Karel Krejčí, když využil posledního střídání a namísto Františka Rajtorala vyslal na hrací plochu třetího útočníka Aidina Mahmutoviče. V 84. minutě nevyužil téměř stoprocentní šanci Michal Ďuriš, proti jehož střele z malého vápna se hbitě vymrštila rukavice brankáře Novoty. Do otevřené obrany Viktorie podnikali rakouští hráči nebezpečné protiútoky, ale ty se buď nepotkaly s přílišnou přesností, nebo skončily na brankové konstrukci. I přes závěrečný tlak Vikoria alespoň na vyrovnání nedosáhla a i v druhém utkání s Rapidem Vídeň o gól podlehla.