R32 / Čtvrtek 20. 2. 2014, 21:05 / Doosan Arena

Šachar Doněck

64. Luiz Adriano

Kozáčik – Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský – Hořava, Horváth – Petržela, Kolář (87. Bakoš), Ďuriš – Tecl (81. Wágner)

Pjatov – Srna, Kučer, Rakickij, Ismaily – Hübschman, Fred – Taison (67. Bernard), Teixeira, Douglas Costa (87. Eduardo) – Luiz Adriano (85. Ferreyra)

Branky: 62. Tecl – 64. Luiz Adriano, ŽK: Petržela, Horváth, Limberský, Procházka – Douglas Costa, Hübschman, Rakickij, Rozhodčí: Sidiropoulos – Akrivos, Damianos – Spathas, Tritsonis (všichni Řecko)

Diváci: 11 179

Ve čtvrtek večer vstoupila Viktorka do fotbalového roku 2014 svým prvním soutěžním utkáním. A prověřil ji sok nadmíru zdatný, nebo se v úvodním klání jarních vyřazovacích bojů v Evropské lize utkala s ukrajinským velkoklubem Šachtarem Doněck. Tento fotbalový svátek byl zároveň velkým dnem pro Dušana Uhrina, nového plzeňského kouče, jenž se poprvé představil na lavičce Viktorie.

Ve čtvrtek večer vstoupila Viktorka do fotbalového roku 2014 svým prvním soutěžním utkáním. A prověřil ji sok nadmíru zdatný, nebo se v úvodním klání jarních vyřazovacích bojů v Evropské lize utkala s ukrajinským velkoklubem Šachtarem Doněck. Tento fotbalový svátek byl zároveň velkým dnem pro Dušana Uhrina, nového plzeňského kouče, jenž se poprvé představil na lavičce Viktorie.

Před výkopem utkání uctila zaplněná Doosan Arena minutou ticha oběti, které si na Ukrajině vyžádaly události posledních dní. Všichni aktéři dnešního klání také nastoupili s černými páskami.

Po pěti minutách hry se proháčkoval ke střele zpoza šestnáctky Douglas Costa. Přízemní pokus brazilského záložníka skončil těsně vedle levé tyčky. Nepřesnou mušku měl o pár chvil později i Taison. Matúš Kozáčik mohl pouze sledovat, jak balón putuje nad jeho svatyni. Mimo tři tyče mířil ve třinácté minutě také další Brazilec v základní jedenáctce Šachtaru, Ismaily. Viktoriáni se osmělili minutu nato. Se zakončením Milana Petržely z rohu šestnáctky si však Andrij Pjatov těžkou hlavu nedělal. Rychlonohý záložník bránu hostů netrefil. Následně neuspěl ani TomᚠHořava, jehož střelecký pokus srazila defenzíva Šachtaru. Úspěšnější byl V 16. minutě Stanislav Tecl, jehož hlavička už přinutila Pjatova zasáhnout. Hra se v těchto okamžicích přelévala ze strany na stranu. Po standardní situaci ze třiceti metrů si připsal úspěšný zákrok i Matúš Kozáčik, jenž s problémy vyrazil skákavou ránu Jaroslava Rakyckého. Následně střílel nad branku jak Michal Ďuriš na jedné straně, tak Douglas Costa na polovině druhé. Ve 24. minutě po rychlém brejku pelášilo do šance brazilské duo Alex Teixeira – Luiz Adriano. Druhý jmenovaný zakončoval celou akci střelou z první z deseti metrů. Mimo tři tyče. Ve 32. minutě se postavil k rozehrání přímého volného kopu z pravé strany hřiště Darijo Srna. Nepříjemným stříleným centrem si ale na Matúše Kozáčika nepřišel. Jednička Viktorky bezpečně schovala míč ve svých rukavicích. V následujících minutách Šachtar Viktorii zatlačil a do vápna Západočechů mířil jeden nebezpečný centr za druhým. Co se však nepodařilo zneškodnit defenzívě Plzeňanů, zlikvidoval Kozáčik. Minutu před koncem první poloviny vyzkoušel Pavel Horváth pozornost dlouho nezaměstnaného Andrije Pjatova, jenž stál na penaltě. Dalekonosný lob sice ukrajinského gólmana vyděsil, ale nakonec se mu ho podařilo vyškrábnout na rohový kop. V první polovině se tedy ochozy Doosan Areny gólu nedočkaly.

Po návratu z kabiny byli aktivnější hosté. Nicméně na obranu Viktorky, ze které se stala neprostupná hradba, si nepřišli. Fotbalisté Viktorie tak byli tím, kdo si ve druhé půli připsal první střelu. V 55. minutě po Petrželově zpětné nahrávce zakončoval na vápně volný Michal Ďuriš. Branku Šachtaru však netrefil. V 59. minutě vyzkoušel střelecké štěstí z přímého kopu ze třiceti metrů Pavel Horváth. Jeho technický pokus byl sice přesný, scházela mu ale potřebná razance. Po hodině hry tak byl stav zápasu stále bezbrankový. To již neplatilo o dvě minuty později. Po faulu na Michala Ďuriše získali viktoriáni výhodu standardní situace. Rozehrávající Pavel Horváth našel na zadní tyči nabíhajícího Mariána Čišovského, který balón sklepl zpět před branku Šachtaru. Tam už číhal Stanislav Tecl, jenž věděl, co s míčem provést. Uložit ho do sítě ukrajinského mistra. 1:0 pro Viktorku! Odpověď Šachtaru přišla příliš brzy. V 64. minutě se prosadil po dlouhém Srnově pasu za obranu Západočechů dobře mířící Luiz Adriano. 1:1. O pár chvil později mohlo být ještě hůře. Jen centimetry chyběly tomu samému hráči, aby na zadní tyči střílel po Ismailyho prudké přízemní nahrávce do odkryté svatyně Viktorie. Další příležitosti ke skórování měl Šachtar po Fredově střele z dvaceti metrů a technickém pokusu Alexe Teixeiry. Ani jeden z brazilských středopolařů nezacílil přesně.  V 86. minutě prozkoušel podruhé v klání Matúše Kozáčika dalekonosným pokusem Jaroslav Rakyckyj. Slovenský brankář vyrazil míč před sebe. Nikdo z hráčů Šachtaru se k dorážce nepropracoval. Tato akce nakonec byla poslední velkou šancí zápasu.

Premiéra Dušana Uhrina na lavičce Západočechů skončila remízovým výsledkem 1:1. Jeho svěřenci si tak v úvodním jarním kole vyřazovacích bojů v Evropské lize proti Šachtaru Doněck připsali velmi slibný výsledek do odvetného klání.

Zápas s ukrajinským mistrem tradičně kamerou Viktoria TV.