VIDEO | Viktorka vrátila Lyonu porážku, na postup to bohužel nestačilo

R16 / Čtvrtek 20. 3. 2014, 19:00 / Doosan Arena

Olympique Lyon

45. Gomis

Bolek - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Hořava, Hrošovský - Petržela (77. Wágner), Kolář (74. Bakoš), Ďuriš (83. Končal) - Tecl. Trenér Dušan Uhrin.

A. Lopes - M. Lopes (60. Bedimo), Biševac, Koné, Dabo - Ferri, Gonalons, Gourcuff, Tolisso (77. Mvuemba) - Gomis (83. Malbranque), Briand. Trenér Remi Garde.

Branky: 60. Kolář, 62. Tecl – 45. Gomis, ŽK: Limberský, Čišovský – M. Lopes, Briand, Rozhodčí: Marciniak – Sokolnicki, Listkiewicz – Raczkowski, Musiał (všichni Polsko).

Diváci: 10 352

První jarní den roku 2014 byl pro Plzeň velkým fotbalovým svátkem. Viktorka totiž přivítala v odvetném klání osmifinále Evropské ligy sedminásobného francouzského šampióna Olympique Lyon. Pokud chtěli Západočeši pomýšlet na postup mezi nejlepších osm týmů letošního ročníku této pohárové soutěže, museli ve Štruncových sadech smazat tříbrankový náskok, který si Lyon přivezl z domácího prostředí.

První jarní den roku 2014 byl pro Plzeň velkým fotbalovým svátkem. Viktorka totiž přivítala v odvetném klání osmifinále Evropské ligy sedminásobného francouzského šampióna Olympique Lyon. Pokud chtěli Západočeši pomýšlet na postup mezi nejlepších osm týmů letošního ročníku této pohárové soutěže, museli ve Štruncových sadech smazat tříbrankový náskok, který si Lyon přivezl z domácího prostředí.

Základní jedenáctka Viktorky se oproti té, která vyběhla na trávník ve Francii, na několika místech lišila. Na pravém bekovi nastoupil Radim Řezník, na jehož místě se o týden dříve představil Roman Hubník. Další změna se odehrála na levém kraji zálohy. Jana Kovaříka nahradil Michal Ďuriš. Největším překvapení však byl střed záložní formace. V ní nastoupil vedle Tomáše Hořavy Patrik Hrošovský, na Pavla Horvátha zbyla pouze lavička náhradníků.

Už po třech minutách hry měli velkou příležitost ke skórování viktoriáni. Nenápadná nahrávka po zemi od levé postranní čáry z kopačky Michala Ďuriše doputovala až na roh malého vápna k Danielu Kolářovi. Ten z první zacílil vedle pravé tyče. Lyonští o sobě dali poprvé vědět v šesté minutě. Míč z přímého kopu Yoanna Gourcuffa ale skončil nad břevnem. Viktoria byla v těchto minutách jasně aktivnějším celkem a přišpendlila Lyon na jeho polovině. Ze svého tlaku vytěžila v 17. minutě nebezpečnou střelu zpoza šestnáctky, jejímž autorem byl TomᚠHořava. Pravděpodobně jen díky teči jednoho z bránících hráčů se balón netřepotal v Lopesově síti. O pět minut později se v další plzeňské příležitosti ocitl Milan Petržela, k němuž se odrazil míč po závaru ve vápně hostů. Anthony Lopes proti dělovce rychlonohého viktoriána zasahovat nemusel. Olypimque se dostal více do hry až ve 27. minutě, kdy zahrával standardní situaci ze středového kruhu. Po jejím rozehrání před Petrem Bolkem vyrostl do vzduchu nejvýše Corentin Tolisso a jeho hlavička skončila na tyčce. Následovala Briandova dorážka, ale ta již šla mimo bránu. Do těch samých míst putoval míč také po Gomisově střele o pár chvil později. Ve 35. minutě měl největší příležitost Viktorky ke skórování v první polovině duelu Marián Čišovský. Po odvráceném rohovém kopu zůstal zapomenut ve vápně Lyonu, míč se k němu po posunutí hlavou od Stanislava Tecla vrátil a jediným protivníkem mu již byl portugalský brankář. Čišovského tvrdá rána se bohužel stala kořistí Lopesových rukavic. Své střelecké štěstí dvě minuty nato vyzkoušel i Daniel Kolář. Tentokrát jednička Lyonu zasahovat nemusela. Poté přišla rána pro Viktorku, která byla v úvodních pětačtyřiceti minutách lepším týmem. Už v nastaveném čase první poloviny se do vápna Plzně vřítil Bafétimbi Gomis, připravil si balón ke střele a zamířil neomylně k zadní tyči. Polský rozhodčí Szymon Marciniak vzápětí ukončil úvodní polovinu duelu.

Do druhého poločasu vlétli gólovou šancí hráči Lyonu. Hlavička Bakaryho Koného mířila jen těsně vedle pravé tyče. Odpovědí Západočechů byla dělovka z necelých dvaceti metrů z první z pravačky Davida Limberského. Dělový projektil českého reprezentanta vylétl vysoko nad břevno. To TomᚠHořava mířil sice na branku Lyonu, ale přesně do jejího středu, kde číhal připravený Anthony Lopes. Další úspěšný zákrok Portugalce. V 57. minutě měl druhý zásah na svých kopačkách Bafétimbi Gomis. Tváří v tvář Petru Bolkovi a s dotírajícím Václavem Procházkou po boku si míč vykopl, aby poté zkusil navýšit skóre zápasu akrobaticky nůžkami. Mířil vedle. Dvě minuty nato byli blízko vyrovnání Plzeňané po centru z pravé strany hřiště. Hlavička Mariána Čišovského ale gólem neskončila. To, co nedokázal slovenský stoper, se z další akce povedlo Danielu Kolářovi. Po hodině hry Patrik Hrošovský nahrál do šestnáctky hostů právě nabíhajícímu „Koldovi“, který z první uklidil balón do sítě Lyonu. 1:1! A bylo ještě veseleji. Viktoria svého soupeře zatlačila a před Lopese létal jeden nebezpečný centr za druhým. Přihrávku vzduchem Milana Petržely do šestnáctky soupeře uklidil hlavou do sítě Francouzů podruhé během chvíle Stanislav Tecl. V 62. minutě svítil na ukazateli skóre stav 2:1! O osm minut později vběhl do vápna Lyonu Michal Ďuriš a byl zastaven faulem. Penalta pro Viktorii! Stanislav Tecl, tak se jmenuje exekutor plzeňské desítky. Kope do míče, Anthony Lopes míří na druhou stranu brány a tyčka zabránila třetí plzeňské radosti. Tlak Viktorky nepolevoval. „Kulatý nesmysl“ se poté snažil dostat hlavou za Lopesova záda i Patrik Hrošovský. Neuspěl. Lyonští si v dalších minutách připadali jako na vyhlášené pouové atrakci. Kolotoč, který s nimi předváděli fotbalisté Viktorky, dlouho nezažili. V 83. minutě se musela zaskvět jednička Lyonu, když efektní i efektivní robinsonádou zneškodnila dalekonosný střelecký pokus Mariána Čišovského. Další velká šance Plzně přišla po rohovém kopu po hlavičce Tomáše Wágnera k bližší tyči. Neuvěřitelného Lopese se mu překonat nepodařilo. Ojedinělou příležitost Lyonu měl na konci utkání Jimmy Briand, jenž pelášil na Petra Bolka z levé strany. Zakončil nepřesně. Na druhé polovině hrací plochy poté mohl znovu zaznamenat třetí gól Viktorky hlavičkující TomᚠWágner. Tentokrát mu brankovou radost zkazilo břevno. O pár chvil později ukončil rozhodčí za potlesku takřka celé Plzně utkání.

Viktoriáni přichystali vynikající fotbalový zážitek nejenom zaplněným Štruncovým sadům, ale celé české sportovní veřejnosti. I přesto, že se Viktorce podařilo Lyon porazit, s evropskými poháry se v letošním ročníku loučí. Její úžasná cesta skončila v osmifinále Evropské ligy. Hoši, děkujeme!