VIDEO | Viktorka vstoupila do ligy vítězně, pěti góly sestřelila Bohemku

1. kolo / Pátek 19. 7. 2013, 18:00 / Doosan Aréna

(2:0)

Bohemians Praha 1905

Kozáčik – Řezník, Procházka, Čišovský, Limberský – Kovařík, Darida, Kolář (63. Tecl), Hořava, Petržela (78. Rajtoral) – Wágner (71. Bakoš)

Havránek – Kalina, J. Štochl, Šmíd, Kolář – Bartek (Ndiaye), Budínský (81. Nerad), Rada, Jindřišek (45. Krch), Moravec – M. Štochl

Branky: 19. Štochl (vlastní), 39. Čišovský, 54. Kolář, 66. Wágner, 74. Tecl Rozhodčí: J. Jílek - I. Nádvorník, V. Štěrba (P. Ochotnický) ŽK: 16. Kalina, 38. Rada, 73. Šmíd

Diváci: 10145

V pátek večer vstoupili Západočeši do nového ročníku Gambrinus ligy, když přivítali v plzeňské Doosan Aréně Bohemians 1905, kteří se po roční pauze do nejvyšší české soutěže vrátili. Trenér Viktorky Pavel Vrba před důležitým úterním utkáním druhého předkola Ligy mistrů v Sarajevu nezařadil do základní jedenáctky Pavla Horvátha. Na jeho místo ve středu záložní řady se tak postavil TomᚠHořava, jenž nastoupil ke své premiéře v první lize v barvách Viktorie.

Do prvoligové sezóny 2013/14 viktoriáni vykročili bez bázně a hany a od prvních minut diktovali tempo zápasu. Po pěti minutách hry se řítil do gólové šance po skvěle načasované Daridově nahrávce Jan Kovařík, ale gólman hostů Jiří Havránek si s jeho střeleckým pokusem z bezprostřední blízkosti poradil. Takřka vzápětí schoval ve svých rukavicích také střelu z necelých pětadvaceti metrů, jejímž autorem byl David Limberský. O dvě minuty později se opřel do míče kousek za šestnáctkou Milan Petržela a orazítkoval břevno branky Bohemians. Následná dorážka Daniela Koláře, po níž se třepotal balón v síti hostů, byla zbytečná. Gól nemohl být uznán, protože se „Kolda“ pohyboval v ofsajdu. V 19. minutě Vladimír Darida přehodil obranu Bohemky a Milan Petržela vlétl z pravé strany hřiště do vápna, odkud se pokoušel hledat svou přihrávkou nabíhající spoluhráče. Gólman hostů také očekával z nulového úhlu centr před svou svatyni, ale Petržela s notnou pomocí teče bránícího hráče nakonec nasměroval míč na vzdálenější tyč. 1:0 pro Viktorku! Ve 27. minutě se poprvé osmělil i hostující celek. Zakončení ze střední vzdálenosti z kopačky Josefa Jindřiška však nemohlo v žádném případě čisté konto Matúše Kozáčika ohrozit. Šest minut před odchodem do kabin byl faulován TomᚠHořava a k následné exekuci přímého kopu ze dvaceti metrů se postavil Jan Kovařík. Technický pokus levou nohou pětadvacetiletého záložníka Havránek s velkou porcí námahy dokázal vyškrábnout na břevno, ale od něj se balón odrazil na malé vápno, kam se přiřítil jako první Marián Čišovský a rybičkou rozvlnil sí za zády brankáře klokanů podruhé. Na ukazateli skóre tak svítil výsledek 2:0!

Po návratu z šaten se jako první propracovali do gólové příležitosti hráči Bohemians. Za obranu Viktorie si naběhl LukᚠBudínský a vypálil na zadní tyč. Matúš Kozáčik na míč nedosáhl, a tak ho mimo tři tyče nasměroval až dobíhající Marián Čišovský. Následoval rohový kop, po němž se tlačili klokani znovu do zakončení, ale branku Viktorie netrefili. Přesněji mířil hlavou po dalším rohu Daniel Krch, novic na hřišti, jenž v polovině utkání nahradil Josefa Jindřiška. Matúš Kozáčik balón bez problémů ukryl ve své náruči. V 54. minutě se brankově urodilo na druhé polovině hrací plochy. Rohový kop Viktorky rozehrál Vladimír Darida, našel na vzdálenější tyči volného Václava Procházku, který hlavou sklepl míč „do ohně“. Na malém vápně Bohemky byl posléze nejpohotovější Daniel Kolář a vstřelil třetí gól Plzeňanů. 3:0! Devět minut nato po rychlém kontru Bohemians nebezpečně hlavičkoval z deseti metrů LukᚠBudínský, jenž zamířil těsně vedle pravé tyče. Další přesný zásah Západočechů si v 66. minutě hry připsal na své střelecké konto TomᚠWágner. Talentovaný útočník Viktorky na hranici vápna z první přehodil vybíhajícího Jiřího Havránka. Stav střetnutí už byl v tu chvíli 4:0! K občasným kontrům však stále vyrážela i Bohemka. V 70. minutě se v jednom z nich objevil Matěj Štochl, ale rozvlnil pouze boční sí plzeňské brány. O čtyři minuty později si vypracovali rychlý brejk Plzeňané a Milan Petržela si užuž chystal míč ke střele, ale po skluzu hostujícího beka skončil na zemi. Sudí Jan Jílek vzápětí bez váhání ukázal na značku pokutového kopu. Osvědčený exekutor Pavel Horváth tentokrát na hřišti chyběl, a tak ho zastoupil na výbornou Stanislav Tecl. Gólman Bohemians sice vystihl směr jeho zakončení, ale na balón dosáhnout nemohl. 5:0 a premiérový zásah pro Standu Tecla v Gambrinus lize v dresu Viktorky! Čtyři minuty před koncem utkání se pokusil ještě zkorigovat skóre Matěj Štochl. Matúš Kozáčik byl bezchybný a jeho přízemní pokus vyrazil mimo tři tyče. Nakonec se jednalo o poslední větší šanci zápasu.

Viktoriáni vstoupili do nové sezóny Gambrinus ligy tím nejlepším možným způsobem. Bohemians 1905, prvoligového nováčka, po výborném výkonu zneškodnili pěti góly a do tabulky si připsali první tři body.