8. 11. 2015    Zápas

Viktoria si z Ostravy odvezla všechny body za výhru 4:0, všechny góly padly po změně stran

81. Ďuriš

Pavlenka (C) – Dostál, Kaša, Machovec, Lučić – Ježdík (68. Narh), Lásik – Mondek (78. Szotkowski), Kukec, Mičola (83. Holzer) – Červenka

Bolek – Matějů, Baránek, Hejda, Limberský (87. Kučera) – Hořava, Hrošovský – Kopic (60. Petržela), Kolář (C), Kovařík – Holenda (74. Ďuriš)

Branky: 53. Hořava, 67. Holenda, 79. Petržela, 81. Ďuriš, ŽK: Kaša – Hrošovský, Rozhodčí: Marek – Pilný, Arnošt

Diváci: 5032

Ve 13. kole Synot ligy jela FC Viktoria Plzeň přes celou republiku do Ostravy, kde se na Městském stadionu utkala s Baníkem. Proti sobě se tak postavily týmy s úplně opačnými starostmi. Viktoria bojuje o titul, Baník pro změnu o záchranu v nejvyšší soutěži. Veseleji po utkání bylo u Západočechů, Plzeň totiž vyhrála 4:0.

Viktoria nastoupila do utkání s několika změnami v základní sestavě oproti poslednímu zápasu s Rapidem Vídeň. Premiéru v letošní sezoně si odbyl brankář Petr Bolek, podruhé se v základní sestavě objevil krajní obránce Aleš Matějů a v útoku místo Ďuriše nastoupil Jan Holenda.

Na první vážnější šanci diváci na Městském stadionu ve Vítkovicích čekali do 13. minuty, kdy z poza velkého vápna pálil nebezpečně domácí Mondek. Jeho pokus ale mířil těsně vedle Bolkovy branky, stejně jako střela Kukece z přímého kopu o čtyři minuty později. Viktoria zahrozila poprvé ve 20. minutě, kdy se po Kovaříkově centru dostal k hlavičce Holenda a mířil o zem k tyči. Brankář Pavlenka se musel hodně natahovat, aby míč vyrazil na rohový kop. Plzeň se postupně dostávala do tlaku a svého soupeře pouštěla za půlící čáru čím dál méně. Po pěkné kombinaci prošel balon ve velkém vápně až ke Kovaříkovi, který ale vypálil vysoko nad branku Ostravy. I přes výraznou převahu se svěřenci trenéra Karla Krejčího dostávali do stoprocentních šancí velmi těžko, protože v útočném pásmu na ně čekal pevně stojící obranný val domácích. Z přímého kopu se pokusil překonat brankáře Hrošovský, ale míč poslal vysoko nad. V závěru první půle ještě zahrozila Ostrava, když své šance nevyužili Kukec ani Červenka. Oba týmy šly do šaten za nerozhodného stavu 0:0.

Do druhé půle vstoupili viktoriáni ideálně a v 53. minutě se radovali z gólu. Kovaříkův prudký přízemní centr brankář Pavlenka neudržel v rukavicích, k dorážce se dostal TomᚠHořava a neměl se skórováním žádný problém – 0:1.

Hostující tým vedoucí branka uklidnila a zápas kontroloval. Navíc v 67. minutě bylo pro Západočechy ještě veseleji. Kolář se dostal až do vápna, kde zpětnou přihrávkou našel Hrošovského, který vypálil tvrdě přesně do míst, kde stál Pavlenka. Od ostravského brankáře se míč odrazil k Janu Holendovi, který pohodlně zvýšil na 0:2.

Druhý plzeňský zásah hráče Baníku zlomil a jejich obrana v následujících minutách připomínala ementál. Petržela se v 71. minutě ocitl sám ve vápně, ale vypálil vedle. O osm minut později už se ale radoval z gólu. Po krásné přihrávce od Ďuriše šel záložník Viktorie sám na branku a mířil přesně – 0:3.

To ale nebylo všechno, už v 81. minutě si oba hráči role prohodili. Na pravé straně měl Petržela prostor na přihrávku, poslal pas před branku, kde jej zblízka z první uklidil za Pavlenku Michal Ďuriš – 0:4.

V závěru zápasu ještě předvedl povedený zákrok proti Holzerovi brankář Petr Bolek, ve svém prvním letošním utkání tak vychytal čisté konto a mohl se se svými spoluhráči radovat z vysoké a cenné výhry Viktorie Plzeň nad Baníkem Ostrava.