Zápasy se Sigmou pohledem archivu a řečí čísel

20. kolo / Neděle 11. 3. 2012, 15:00

0:4

(0:0)

SK Sigma Olomouc

Branky: 53. Navrátil, 60. Schulmeister, 73. Varadi, 89. Podaný ŽK: Ďuriš, Wágner - Vepřek, Škerle, Ordoš, Varadi Rozhodčí: Jaroslav Bílek - Dušan Pospíšil, Josef Košec Diváci: 7 566

Bilance posledních třinácti vzájemných ligových zápasů vyznívá lépe pro Viktorku, která dokázala celkem sedmkrát vyhrát, přičemž vítězství 4:0 na podzim roku 2008 patří mezi nejvyšší výhry. Zapomenout nelze ani na jarní utkání minulé sezony, Viktoria sice v Olomouci prohrála, přesto se po závěrečném hvizdu rozhodčího mohla radovat a oslavovat mistrovský titul.

Střetnutí třetího celku tabulky proti týmu předposlednímu. Dle statistik by mělo být utkání mezi Viktorkou a Olomoucí jasnou záležitostí, ale nenechme se mýlit čísly. Hanákům totiž bylo na začátku ročníku odečteno devět bodů a v současné době mají vynikající formu, když ve třech jarních zápasech získali sedm bodů. Síly soupeře si byl před výkopem nedělního klání vědom také kouč Západočechů Pavel Vrba, který se musel pro duel s Olomoucí obejít bez vykartovaného Daniela Koláře a zraněného Václava Procházky.

Prvním z brankářů, který si v nedělním klání sáhl na míč, byl Zdeněk Zlámal. Olomoucký gólman si ve čtvrté minutě bez problémů poradil se stříleným centrem Pavla Horvátha. O minutu později se dostal do šance po zpětné přihrávce Vladimíra Daridy na penaltu Michal Ďuriš. Slovenský mladík napálil z první míč nad břevno. Po třinácti minutách hry měl příležitost k otevření skóre znovu Ďuriš. Po uvolnění od Marka Bakoše střílel z bezprostřední blízkosti, ale brankář Sigmy byl připraven a jeho střelecký pokus vyrazil. U míče se zjevil nejrychleji Václav Pilař, jenž vzápětí ohrozil Zlámalovo čisté konto. Pilařův projektil skončil vedle pravé tyče. Následně se poprvé v utkání osmělili hosté. Hlavička dlouhána Michala Ordoše směr plzeňská branka nenabrala, a tak Roman Pavlík zasahovat nemusel. Do další šance se protlačil po centru Petržely na zadní tyč František Ševinský. Tísněnému stoperu Viktorky se však nepodařilo balón dopravit za Zlámalova záda. Vzápětí opět Michal Ordoš ukázal, že je největší útočnou zbraní Olomouckých. Dlouhý centr si zpracoval na střelu a poté se opřel do míče. Roman Pavlík předvedl parádní zákrok, když Ordošovo zakončení vyrazil mimo tři tyče. Po necelé půlhodině hry opětovně čaroval zkušený gólman Viktorie. Tentokrát vychytal bombu Jana Schulmeistera z  deseti metrů. Pavlíkova robinsonáda opravdu muselo potěšit oko nejednoho fotbalového příznivce. Ve 34. minutě napřáhl ke střele z hranice šestnáctky Vladimír Darida. Jedenadvacetiletý viktorián míč nasměroval těsně vedle pravé tyče olomoucké svatyně. První poločas ukončil ránou z pětadvaceti metrů brazilský středopolař Daniel Rossi. Mířil nad břevno.

Hned z první vážnější příležitosti ve druhém poločase se brankově urodilo. Bohužel tím týmem, který se ujal vedení, byla Olomouc. Míč se dostal k na vápně volnému Janu Navrátilovi, který ho napálil nechytatelnou střelou do šibenice. 0:1. Vzápětí z podobné pozice střílel Jan Schulmeister. Roman Pavlík byl připraven a balón schoval do své náruče. Minutu nato mohlo být vyrovnáno. To by však Milan Petržela musel z deseti metrů mířit přesněji a ne poslat balón vysoko nad břevno. V 58. minutě spálil neuvěřitelnou příležitost Michal Ordoš, který z bezprostřední blízkosti nedokázal uložit hlavou balón do brány. Roman Pavlík totiž vytasil další bravurní zásah. V těchto minutách střídala šance šanci. Do té další se proháčkoval František Rajtoral, ale dostal se ke Zlámalovi už tak blízko, že nemohl pořádně zakončit. Po hodině hry se v brejku ocitla Olomouc a Jan Schulmeister ho střelou na vzdálenější tyč zakončil pro Sigmu nejlepším možným způsobem. Zvýšil tak vedení Olomouce na dvoubrankové. O odpověď Viktorky se pokusil po rohovém kopu Vladimír Darida, jenž vystřelil z malého vápna na přední tyč. Branku hostů netrefil. K pravé tyči mířil také Václav Pilař v 65. minutě. Jeho zakončení z patnácti metrů Zděnek Zlámal vytlačil na další roh. V 73. minutě byl výsledek utkání už 0:3. Adam Varadi, bývalý viktorián, se opřel ke střele na hranici vápna a zacílil přesně pod břevno. Roman Pavlík byl naprosto bezmocný. O pět minut později se snažil korigovat nepříznivý výsledek Milan Petržela, jenž vystřelil z první z dvanácti metrů. Míč se mezi tři tyče nevešel. Šest minut před koncem utkání pálil nebezpečně novic na hřišti Jakub Hora, kterému přiukl míč František Rajtoral. Se střelou ofenzivně laděného Plzeňana z otočky si Zlámal poradil. O minutu později si připravil prostor pro zakončení Jan Schulmeister. S jeho dělovkou měl plzeňský brankář hodně práce, ale nakonec se mu ji podařilo zkrotit. V poslední minutě utkání ještě navýšil vedení Olomouce Jakub Podaný. Podaného střela zpoza šestnáctky skončila přesně u levé tyče a pečetila tak skóre utkání na konečných 0:4. S poslední šancí zápasu Martina Jirouše si totiž Roman Pavlík poradil.

Viktorka v souboji s Olomoucí v domácím prostředí Doosan Arény zaznamenala vysokou porážku, svou první v jarních ligových bojích.

FC Viktoria Plzeň - SK Sigma Olomouc 0:4