Pou Viktorie Evropskou ligou skončila v Istanbulu, s Fenerbahce remízovala

R16 / Čtvrtek 14. 3. 2013, 21:05 / Şükrü Saracoğlu

(1:0)

61. Darida

Demirel – Gönul, Yobo, Irtegün, Ziegler – Sahin, Topal (35. Ucan) – Kuijt, Cristian (90. Korkmaz), Erkin – Sow (82. Topuz)

Kozáčik – Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský – Darida, Horváth (72. Ďuriš) – Rajtoral (88. Fillo), Kolář, Kovařík – Bakoš (65. Tecl)

Branky: 43. Ucan – 61. Darida, ŽK: Kuijt, Gönül – Bakoš, Kolář, Tecl, Rozhodčí: Gräfe – Hëcker, Henschel (všichni Německo)

Diváci: uzavřeno

Po nejtěsnější možné prohře v domácím střetnutí v osmifinále Evropské ligy s Fenerbahce zamířili viktoriáni bojovat o postup do další fáze věhlasné soutěže do Istanbulu. Tým trenéra Pavla Vrby byl do odvety připraven v plné zbroji. Oproti úvodnímu klání se mohl již kouč Západočechů spolehnout na Davida Limberského, který si v předchozím zápase odpykal trest za žluté karty. Fenerbahce pro duel s Viktorií také scházela, kromě několika zraněných či vykartovaných hráčů, podpora vlastních fanoušků. Ochozy stadionu Şükrü Saraco?lu zůstaly pro diváky za výtržnosti v předchozích zápasech evropských pohárů uzavřeny.

V poklidné atmosféře osmifinálového duelu jako první zahrozili Plzeňané, jmenovitě Marek Bakoš. Jeho hlavička, která přišla po Rajtoralově centru z pravé strany hřiště, však skončila v Demirelových rukavicích. O šest minut později se k zakončení tlačil Jan Kovařík, ale těsně před ním urazil jeden z domácích beků míč na rohový kop. Po něm přišla další šance Viktorie. Hlavičkující Marián Čišovský bohužel z malého vápna zamířil mimo tři tyče. Ve 13. minutě poprvé vystrčilo růžky Fenerbahce. Z pětadvaceti metrů se opřel do balónu Cristian. Skákavý pokus tohoto brazilského středopolaře skončil vedle pravé tyče. Premiérový zásah na půdě Fenerbahce si připsal pět minut nato Matúš Kozáčik, jenž si bez sebemenších problémů poradil s ránou Erkina Canera.  Následně o sobě dal také vědět Moussa Sow, ale svůj střelecký pokus nasměroval nad břevno. O pár chvil později zakončoval na druhé polovině hrací plochy z deseti metrů Vladimír Darida, kterého našel Pavel Horváth. Talentovaný záložník Viktorie taktak na míč dosáhl a z první se pokusil překvapit vyběhnuvšího Volkana Demirela. Balón nakonec doputoval vedle pravé tyče. Ve 41. minutě se do velké příležitosti po Ucanově nahrávce dostal Moussa Sow. Slovenský gólman Viktorky však dělovku senegalského reprezentanta zneškodnil. O dvě minuty později byl ale již krátký proti zakončení Saliha Ucana, který se objevil na hrací ploše až ve 35. minutě, kdy nahradil zraněného Mehmeta Topala. Do vápna Viktorky totiž ve 43. minutě doputovala nahrávka z pravé strany hřiště, Pavel Horváth míč na penaltě zpracovával, ale napadající Ucan ho o něj připravil a následně z první nechytatelnou střelou poslal Fenerbahce do vedení.

Ihned po návratu z kabin Plzeňané zahrozili, ale do branky se vešla až střela Vladimíra Daridy z 51. minuty. Jeho pokus levačkou z malého vápna však Demirelovo čisté konto ohrozit nemohl. O dvě minuty později se znovu ocitl v pozici dvorního nahrávače František Rajtoral, jenž našel Pavla Horvátha. Plzeňský kapitán poslal balón z první nad břevno. Velkou šancí odpovědělo v 56. minutě také Fenerbahce. Po ztrátě v obraně Viktorky se k míči dostal Dirk Kuyt, ale z bezprostřední blízkosti si na Matúše Kozáčika nepřišel. Ten předvedl zásah á la hokejový gólman a nohou míč vyrazil. „Kulatý nesmysl“ se však následně zjevil před Cristianem, ale ten naštěstí odkrytou svatyni Viktorky přestřelil. Ten samý hráč vzápětí pořádně protáhl Kozáčika svým zakončením z dálky. Jednička Viktorie byla bezchybná a připsala si další úspěšný zákrok. V 61. minutě klání zakřičeli všichni plzeňští příznivci nadšením. Po přiuknutí Jana Kovaříka se totiž na hranici velkého vápna napřáhl ke střele Vladimír Darida a nasměroval balón přesně k pravé tyčce! 1:1 a akcie Viktorky rázem začaly stoupat. Osm minut nato mohlo být ještě veseleji. Jenomže to by dělovka Davida Limberského z necelých třiceti metrů nemohla skončit na pravé tyči. Volkanu Demirelovi muselo po tomto nádherném fotbalovém okamžiku, kterému chyběly jen milimetry k dokonalosti, zvonit ještě několik minut v uších. Vzápětí opustil hrací plochu kapitán Viktorie Pavel Horváth, místo něj se na ní objevil Michal Ďuriš. A právě slovenský ofenzívně laděný fotbalista byl blízko vstřelení druhé branky Západočechů. Po jeho teči stříleného centru Františka Rajtorala mířil balón jen kousek od brány Fenerbahce. Tlak Viktorie se stále stupňoval a defenzíva domácích musela odvracet jeden nebezpečný míč ze svého pokutového území za druhým. V 82. minutě měl na hlavě gól Viktorie znovu Ďuriš. Geniální přihrávka vzduchem doplachtila až na hlavu viktoriána s dvanáctkou na dresu, ale ten z malého vápna hlavičkoval nad břevno. V nastaveném čase úřadoval Matúš Kozáčik. A to na obou polovinách hřiště. Nejprve běžel pomoci plzeňské ofenzívě při rohovém kopu a dostal se také ke střele. Tu nakonec zablokovala obrana Fenerbahce. A vzápětí u druhé branky si na něj nepřišel po rychlém brejku zakončující kanonýr Dirk Kuyt. V následných vteřinách se již Plzeňané nedostali k žádné další příležitosti a nakonec na půdě Fenerbahce remízovali 1:1.

Tento výsledek bohužel znamená konec úžasné cesty Viktorie evropskými poháry v sezóně 2012/13. Západočeši se probojovali až do osmifinále věhlasné soutěže a poradili si s nejedním velkoklubem starého kontinentu. Stopku jim ale vystavilo istanbulské Fenerbahce. Svěřenci Pavla Vrby se však mohou s Evropskou ligou loučit se vztyčenou hlavou.