Pohárové drama rozhodly až penalty, v těch byly šastnější Teplice

Čtvrtfinále 2 / Středa 15. 4. 2015, 18:00 / Doosan Arena

Čtvrtfinále 2 / Středa 15. 4. 2015, 18:00

69. Litsingi

Bolek – Rajtoral, Procházka, Baránek, Limberský – Vaněk (46. Hořava), Hrošovský – Petržela, Chramosta (73. Mahmutovič), Tecl (61. Kovařík) – Holenda

FK Teplice

Grigar – Vondrášek, Lüftner, Jablonský, Krob – Ljevakovič – Hora, Táborský, Vachoušek (65. Chukwuma), Litsingi (89. Matula) – Potočný

Branky: 62. Holenda, 77. Baránek – 69. Litsingi, Penaltu proměnili: Kovařík, Hořava, Limberský – Jablonský, Potočný, Krob, Ljevakovič, Neproměnili: Rajtoral, Mahmutovič – Hora, ŽK: Petržela – Lüftner, Potočný, Litsingi, Chukwuma, Rozhodčí: Orel – Pilný, Arnošt

Diváci: 8357

Odvetné utkání čtvrtfinále Poháru FAČR se uskutečnilo v plzeňské Doosan Areně ve středu 15. dubna. Viktoriáni v zápase s Teplicemi potřebovali pro postup do semifinále bezpodmínečně zvítězit, nebo si ze severu Čech přivezli jednogólové manko v podobě porážky 1:2.

Trenér Koubek mohl do zápasu nasadit i Milana Petrželu, jenž se vrátil po disciplinárním potrestání a od úvodních minut dokazoval, že mu fotbalový trávník chyběl. Právě přes Petrželu putoval míč při prvním vážnějším ohrožení teplické branky. Jan Holenda ovšem prudkou přihrávkou neoslovil žádného ze svých spoluhráčů a míč tak brankovou čáru překročil několik decimetrů mimo oblast vymezenou třemi tyčemi. Teplická šance přišla v jedenácté minutě, kdy Litsingi přihrával napříč pokutovým územím. Míč z jeho kopačky ale nezastihl Jakuba Horu. Před Grigarem bylo horko v končící sedmnácté minutě. Teclův pokus skončil pouze zblokováním ze strany teplické obrany, Vaňka vychytal včas se vracející gólman hostí. Po následném rohovém kopu měl šanci tvrdě vypálit Procházka, ale jeho pokus skončil pouze na hlavě Jana Holendy, jehož snaha předat míči gólovou trajektorii byla vlivem značné razance zbytečná. Na trávníku plály v následujících minutách emoce, to když se hostující Litsingi dostal do konfliktu s Procházkou, jeho spoluhráči Lüftner s Potočným si za své počínání vykoledovali žluté napomenutí. Kartu světlé barvy uviděl i Milan Petržela. Po půlhodině hry se ve výskoku před osamělým Grigarem ocitl Stanislav Tecl. Míč z jeho hlavy ale zamířil pouze nad břevno, a tak ani druhá velká šance Viktorie brankou neskončila. V 39. minutě se do pokutového území po kolmici Limberského dral Jan Chramosta, jeho zpětná přihrávka ale nenašla žádného ze spoluhráčů. Viktoriáni měli chu útočit, což dokazovala i akce Rajtorala s Holendou, na jejímž konci zabránilo Janu Chramostovi v radosti pouze nepřesné zakončení. Pozorný ale musel zůstat i Petr Bolek v brance domácích. Po tvrdé střele Potočného udržel míč pod kontrolou a ve 42. minutě si tak připsal první ostrý zákrok. Do kabin se i proto šlo za bezbrankového stavu, který Viktorii k postupu nestačil.

Do druhého poločasu už nezasáhl Ondřej Vaněk, jehož místo zaujal TomᚠHořava. Při svém prvním kontaktu s míčem měl viktorián se sedmičkou na zádech možnost vystřelit, ideální příležitost ovšem prováhal. V 51. minutě se do role fyzioterapeuta vžil Václav Procházka, když táhlou střelou řádně protáhl gólmana Grigara. Ten s vypětím všech sil odvrátil celou situaci na roh. Viktoriáni dostali v 56. minutě možnost zahrávat přímý kop z nebezpečného prostoru, Teclova hlavička ale neměla gólové parametry. O tři minuty později se Tecl dokázal odpoutat od domácích obránců, obejít i brankáře Grigara, ale v rozhodující fázi netrefil poloodkrytou svatyni Severočechů. V 61. minutě nahradil Stanislava Tecla na trávníku Jan Kovařík a po pár vteřinách, při svém prvním kontaktu s míčem, ukázal svou největší zbraň. Přesným centrem oslovil Jana Holendu, který hlavou dokázal otevřít skóre utkání. 1:0 pro Viktorii Plzeň! Tepličtí ovšem dokázali zareagovat. Po ztrátě míče ve středu hřiště přešli hráči ve žluto-modrém do rychlého protiútoku, na jehož konci stál Franci Litsingi. Přesnou střelou opět zvrátil jazýček postupových vah na stranu svého celku – 1:1. Trenér Miroslav Koubek zareagoval třetím střídáním a namísto Jana Chramosty poslal na hřiště Aidina Mahmutoviče. Viktoriáni věděli, že remízový výsledek posílá do semifinále soupeře z Teplic. Zřejmě i proto se domácí hráči začali více tlačit před branku. V 77. minutě si Jan Baránek našel centrovaný míč, potvrdil pověst skvělého hlavičkáře a vrátil Plzni vedení – 2:1. Zanedlouho se do bezprostřední blízkosti plzeňské branky dostal Litsingi, ale Bolek svůj tým v rozhodující chvíli podržel. Čtyři minuty před vypršením základní hrací doby pálil svou slabší pravačkou Kovařík, Grigar přízemní střelu pohodlně lapil. V závěrečných minutách druhého poločasu viktoriáni svého soka tlačili. Limberského střela ani průniky Rajtorala ale větší ohrožení pro branku Teplic neznamenaly. Po uplynutí jedné nastavené minuty a času nutného na ošetření dvou hráčů, jež absolvovali osobní souboj, ukončil sudí Orel druhý poločas.

Všichni diváci, kterých se v Doosan Areně sešlo 8 357, měli po závěrečném hvizdu možnost vidět opravdové vyvrcholení v podobě pokutových kopů. První pokutový kop proměnil Jan Kovařík. Teplického Jakuba Horu vychytal Petr Bolek (1-0). František Rajtoral ve druhé sérii poslal míč vysoko nad. David Jablonský proměnil (1-1). Mahmutovičův pokus Grigar vyrazil, Potočný proměnil (1-2). TomᚠHořava nedal Grigarovi šanci a proměnil. Stejně tak ale i Jan Krob na druhé straně (2-3). David Limberský v páté sérii sice proměnil, ale gól se podařilo vsítit i Ljevakovičovi (3-4). Šanci bojovat o finále Poháru FAČR tak dostaly Teplice, plzeňský klub v pohárové soutěži skončil.