Už jistý sestupující Most je posledním soupeřem fotbalistů Viktorie v této sezoně. Plzeňáci Severočechy přivítají ve Štruncových sadech v sobotu  v 15 hodin. Cíl...

Už jistý sestupující Most je posledním soupeřem fotbalistů Viktorie v této sezoně. Plzeňáci Severočechy přivítají ve Štruncových sadech v sobotu  v 15 hodin. Cíl mají jediný – vyhrát a skončit v Gambrinus lize na devátém místě.

„Myslet si, že výhra přijde sama, by ale bylo chybou,“ podotýká útočník Adam Varadi. „Mostečtí přijedou s mladým kádrem a kluci se budou chtít ukázat. My nesmíme nic podcenit.“  Varadi, který v minulém kole svým gólem v Budějovicích zajistil Plzni bod, by do své jarní čtyřgólové sbírky ještě rád nějakou trefu přidal. „Ten gól z Budějovic jsem si musel prohlédnout na internetu. Bylo to v takové skrumáži, že jsem ani pořádně nevěděl, jak tam padl. Ale myslím, že to byla moje vůbec první bodová patička,“ směje se Varadi.

Útočník Plzně věří, že v sobotu odpoledne bude hezké počasí a fotbal přiláká hodně lidí. „My uděláme všechno proto, abychom fanoušky potěšili závěrečnou výhrou,“ slibuje.

V sestavě Plzně bude chybět stoper Jan Halama. „Po posledním utkání mě začala tahat třísla a doktor mi doporučil klid,“ vysvětluje.

Podle trenéra Plzně Karla Krejčího je třeba navázat na týmový výkon ze dvou posledních zápasů. „Oproti duelu v Mladé Boleslavi jsme se s Jabloncem i v Budějovicích zlepšili a začali hrát týmově. To musíme předvést i proti Mostu.“  Krejčí upozorňuje na to, že Most nemá co ztratit a jeho hráči bojují o svou budoucnost v klubu. „Budou se chtít předvést a určitě nám nic nedají zadarmo. My ale chceme skončit v lize devátí a nic jiného než výhru nebereme. Už kvůli fanouškům.“

V sobotu dopoledne hraje důležitý zápas s Chebem také juniorka Viktorie. „Protože cílem je jednoznačně záchrana ČFL, určitě nastoupí i někteří naši hráči, kteří budou v nominaci na odpolední ligový duel,“ prozrazuje kouč A-týmu. A dodává, že fotbalisté áčka vypomohou i v dalších zápasech juniorky. „Přestože liga v sobotu končí, záchrana béčka ve třetí nejvyšší soutěži je důležitá. Hráči se tedy rozdělí na skupiny a řada z nich si ještě v letošní sezoně soutěžní zápasy zahraje.“

Nejlepší střelci: Pilař Tomᚠ- 4, Adam Varadi - 4

Poslední vzájemný zápas: FK SIAD Most - FC Viktoria Plzeň 1:1, poločas: 1:0, branky: 25. Tolevski - 54. Psohlavec

Vzájemné zápasy pohledem archivu

2.   6. kolo –  5.   9.  1999 Most – Plzeň 1:1  ( 0:0 )

2. 21. kolo –  9.   4.  2000 Plzeň – Most 4:1  ( 2:0 )

2. 12. kolo – 21. 10. 2001 Plzeň – Most 1:1  ( 0:1 )

2. 27. kolo – 19.  5.  2002 Most – Plzeň 0:1  ( 0:1 )

2.  8. kolo – 29.  9.  2002 Plzeň – Most 2:1  ( 0:1 )

2. 24. kolo – 27.  4.  2003 Most – Plzeň 0:0

2.  5. kolo –  4.   9.  2004 Most – Plzeň 2:2  ( 1:1 )

2. 20. kolo –  3.   4.  2005 Plzeň – Most 0:1  ( 0:0 )

1.   8. kolo –  2.  10. 2005 Plzeň – Most 2:1  ( 0:0 )

1. 22. kolo – 26.  3.  2006 Most – Plzeň 1:0  ( 1:0 )

1. 12. kolo – 29. 10. 2006 Plzeň – Most 1:1  ( 0:0 )

1. 27. kolo –  9.   5.  2007 Most – Plzeň 1:1  ( 1:1 )

1. 1. kolo –  5.   8.  2007 Most – Plzeň 1:1  ( 1:0 )

Jak jsme hráli s Mostem

Historické zápisy duelů Plzně a Jablonce procházel Václav Přibáň

Tímto zápasem ve Štruncových sadech končí nejen letošní ligový ročník, ale i tříleté působení Mostu v této soutěži. O jeho sestupu definitivně rozhodla porážka 0:1 na Žižkově v 28. kole, kde navíc, také až do konce sezony, přišel kvůli karetním trestům hned o 3 hráče.

Před postupem do 1. ligy strávil Most předchozích 8 let, tedy od roku 1997, ve 2. lize. Tou dobou už Plzeň začínala mít v nejvyšší soutěži potíže s udržením a tak v letech 1999-2005 odehrála celkem 4 druholigové ročníky a zrovna Most byl (spolu s Vítkovicemi) jedním ze dvou soupeřů, se kterými se Viktoria setkala ve všech těchto čtyřech sezonách.

V roce 1999 se oba celky potkaly ve 2. lize po rovných třiceti letech! V září se hrálo na severu Čech 1:1, naopak jarní odvetu zvládla domácí Viktoria vysoko 4:1. V tomto kole se střetla nejen 2. Plzeň se 4. Mostem, ale také 1. Staré Město se 3. Ratíškovicemi (2:1). A posledně jmenovaný klub se až do 29. kola snažil dotáhnout na 2. postupové místo, které Viktoria držela od 14. kola nepřetržitě až do konce soutěže. Most zůstal na 4. pozici.

V neúspěšném druholigovém podzimu 2001 plzeňští doma jen remizovali 1:1, přitom Most byl před i po tomto utkání v tabulce až na 13. místě o 6 bodů za Plzní. Po tomto zápase byl odvolán trenér Miroslav Koubek, který ve Viktorii působil přesně jeden rok. V jarní části zaznamenala Plzeň své vůbec jediné vítězství na mostecké půdě (1:0), trochu paradoxně v sezoně, kdy jí nevyšel okamžitý návrat do 1. ligy.

V září 2002 se Most ujal v Plzni vedení brankou Radka Druláka mladšího již v 6. minutě, obrat na konečných 2:1 přišel ve 2. poločase, vítězný gól Viktorie padl až 3 minuty před koncem. Byly uděleny 2 červené karty, po jedné na každé straně. V dubnu 2003 skončil zápas v Mostě bez branek (jako jediný ze třinácti vzájemných utkání). I přesto měla vedoucí Plzeň desetibodový náskok na 1. nepostupové místo, na němž byl právě Most, a v konečné tabulce dokonce patnáctibodový.

Postup byl tedy přesvědčivý, ale sestup hned po roce ještě přesvědčivější, a tak sezona 2004/05 byla dosud poslední, kdy se oba týmy utkaly ve 2. lize. V podzimní části se v Mostě již tradičně hrálo nerozhodně, tentokrát 2:2, ale na osmý pokus se výhry dočkal také Most, a to v jarním zápase ve Štruncových sadech (jedinou branku vstřelil 2 minuty před koncem někdejší dlouholetý obránce Sparty Jiří Novotný).

Za celou tuto sezonu prohrál Most jen 1x (týden po zmíněné remíze s Plzní 1:4 v Pardubicích; ze zbývajících 23 utkání měl bilanci 14 9 0) a poprvé v historii si vybojoval postup do nejvyšší soutěže, když na 2. Jihlavu měl 13-tibodový náskok. Z toho vyplývá, že o 2. postupovou pozici přišla Plzeň, která za celý ročník nedokázala vyhrát více než 2x po sobě a konečné 3. místo zachránil až příchod staronového trenéra Zdeňka Michálka na poslední 2 zápasy. O dodatečném postupu Viktorie se rozhodlo necelý týden po skončení soutěže, kdy Drnovice definitivně ukončily své prvoligové působení.

V premiérovém vzájemném utkání v nejvyšší soutěži vyhrála Plzeň (zatím naposledy!) 2:1, v jarní odvetě ale domácí Most porážku oplatil (1:0, gól v 45. minutě). To už jej trénoval Zdeněk Ščasný, který tento celek vyvedl z posledního až na konečné 10. místo. Z této doby pochází také jediná výhra Mostu na půdě soupeře ze všech 44 prvoligových zápasů – 1:0 na hřišti sestupujících Blšan.

V loňském ročníku skončila obě utkání 1:1, když pokaždé dali vedoucí branku hosté, v říjnu 2006 v Plzni padly oba góly až ve 2. půli, loni v květnu v Mostě naopak už v 1. poločase. Je zajímavé, že od 13. kola až do konce, tedy celých 18 kol, se Most v ligové tabulce pohyboval výhradně mezi 11. – 12. místem a s udržením neměl vážnější problémy.

To ale rozhodně nelze říct o právě končící sezoně. Už před jejím začátkem byl Most pasován na nejvážnějšího kandidáta sestupu a tyto předpovědi se skutečně naplnily. Za celý ročník vyhrál pouhé 4 zápasy, na první výhru čekal až do 9. kola proti Jablonci. Posledních 7 utkání prohrál, zlomová byla zřejmě domácí porážka 2:4 s (největší pravděpodobností rovněž sestupujícími) Bohemians. Od té doby (4x v řadě) již nevstřelil ani branku.

Podzimní zápas této sezony se hrál hned v 1. kole v Mostě a skončil – potřetí v řadě! – opět 1:1. Bilance prvoligových utkání je tedy vzácně vyrovnaná 5 1 3 1 5:5. Z posledních 13 střetnutí (od roku 1999) se dokonce 7x hrálo nerozhodně, z toho 5x 1:1. V dosavadních šesti zápasech v Plzni Most vstřelil pokaždé po jedné brance. Po 14 letech hostí Viktoria v závěrečném kole soupeře, který je již jistým sestupujícím, v červnu 1994 se do Plzně přijely rozloučit s ligou již zmíněné Vítkovice. Most nevyhrál venku už 36x v řadě