V prvním jarním utkání hostila FC Viktoria Plzeň ve Štruncových sadech 1.FC Brno. Přinášíme vám klubový zpravodaj VIKTORIÁN věnovaný tomuto utkání.     Jak to vidím...

V prvním jarním utkání hostila FC Viktoria Plzeň ve Štruncových sadech 1.FC Brno. Přinášíme vám klubový zpravodaj VIKTORIÁN věnovaný tomuto utkání.

 

 

Jak to vidím já – Zdeněk Kořínek

V letošní zimní přestávce se toho stalo v Plzni opravdu hodně. Úspěšná podzimní část sezóny a šesté místě v tabulce bylo opravdu vynikající, což na druhé straně upoutalo pozornost ostatních klubů a zvýšil se ruch kolem našich hráčů. Řada z nich se dokázala prosadit do sestavy trenéra Stanislava Levého i v poměrně hodně mladém věku a zájem především o ně byl mimořádný.

Upřímně si musíme přiznat, že po odchodech, které nastaly, bude nesmírně těžké šestou příčku udržet. I s trenérem Levým jsme se shodli, že musíme mužstvo posílit, aby se současných 25 bodů, které kluci tvrdou prací vybojovali na podzim, i na jaře dál utěšeně rozrůstalo a abychom pokračovali na stejné vlně i na jaře.

Odchodů – ale i příchodů – bylo skutečně dost a podrobně je rozeberu na jiném místě Viktoriánu. Plzeň opustili mj. Fillo, Jarolím, Daněk, Šíma a Smejkal, ale zároveň se nám podařilo najít za ně kvalitní náhradu. Dres Viktorie tak nově obléknou např. Varadi, Petržela, Navrátil a Rodrigues. Jsou to vesměs zkušení hráči střední generace, která tady dosud chyběla. Doufáme, že jaro s pomocí těchto hráčů, kterým je dvaadvacet až pětadvacet let, bez problémů zvládneme.

Dneska můžeme říct, že i když Filla, Jarolíma, Daňka je nesmírně těžké nahradit, posily, které jsme za ně získali, mužstvu určitě pomůžou. Do jarních bojů půjdeme dobře připraveni a ze stávajících pozic nebudeme chtít ustoupit.

Změny ale nenastaly jen v kádru A mužstva, nastaly na všech frontách… Počínaje sekretariátem, kde na mateřskou dovolenou odešla dlouholetá asistentka Irena Konvičková a pracoviště změnila i její kolegyně Anna Boháčová. Nahradily je dvě dámy, které vzešly z výběrového řízení a které – ačkoliv mají spoustu práce – svoji roli zvládají výborně.

Máme také nového sportovního manažera Adolfa Šádka. Je to pracovitý odborník, který vyřizuje manažerské, sportovní i sekretářské záležitosti.

V klubu pracují dva profesionální skauti. Jiří Krbeček má na starosti gólmany od šesti do dvaceti let, Vasil Feduň pečuje o vytipované hráče v celém kraji, jedná s rodiči a kluby. Kontakty a komunikace v kraji znamenají obrovský krok kupředu. Ustupujeme od satelitního systému a hodláme působit v regionu celoplošně, nechceme nikoho preferovat ani nikoho odstrkovat…

Naší prioritou je mládež a je to vidět i na ligovém A mužstvu. Průměrný věk 21 let o tom svědčí a není to náhoda. Trenérská práce mládežnických trenérů je ve Viktorii Plzeň výborná a dorostence se daří zařazovat do třetiligového Béčka nebo dokonce do ligového A mužstva.

Juniorka je pro nás nesmírně mládež a budeme se snažit udělat maximum pro to, abychom třetí ligu udrželi. Je to kvalitní soutěž a je bezpodmínečně nutná pro to, aby se mladí hráči z dorostu, kteří potřebují alespoň dva roky na to, připravili na přechod do první ligy. Podzim juniorky nevyšel podle našich představ. Ale posunem několika hráčů z dorostu – který předvedl skvělý podzim a na jaře by neměl mít problém – bychom měli juniorce výrazně pomoci. Dva z dorostenců – Dvořák a Bauer – byli dokonce na soustředění s Áčkem v Turecku. Myslím, že o budoucnost se v Plzni nemusíme bát.

Trenér Levý má navíc chu a zájem tyhle mladé kluky trénovat, pracovat s nimi, dává jim příležitost. Plzeň má v mládeži obrovský potenciál. Nejen osmnáctiletý Lecjaks, který už na podzim odehrál tři prvoligové zápasy, ale i další – Borek, Chvojan, Mudra a nově Dvořák nebo Bauer jsou do budoucna příslibem.

Dnes se hraje s Brnem od patnácti hodin – začátky prvních jarních utkání jsme kvůli hokejovému play off posunuli… Úvodní jarní zápas bude určitě hodně zajímavý a atraktivní, vždy nás čeká boj o páté místo, když hraje šesté mužstvo tabulky s pátým. Počasí je na tuhle roční dobu opravdu jarní, vyhřívaný trávník slibuje i kvalitní terén. Letošní premiéře v Plzni už chybí k absolutní spokojenosti jen výhra domácího týmu…

Zdeněk Kořínek, generální manažer

 

 

 

Trenér Levý: Abychom udrželi stávající pozice,

budeme muset hrát nad hranicemi svých možností!

Na trenérských postech se ve Viktorii Plzeň během zimy nic nezměnilo. S výjimkou funkce vedoucího mužstva, kterou zastával Romana Vonášek, zůstal celý realizační tým ve stejném složení. Z lavičky tak dál povede Viktorii na podzim velice úspěšný kouč Stanislav Levý, kterému pomáhají asistent Michal Petrouš, technicko-kondiční trenér Zdeněk Bečka a trenér brankářů Pavel Průša. Zimní tréninkové období hodnotí hlavní lodivod mužstva, letos padesátiletý Stanislav Levý.

„Zimní příprava se skládala z několika fází. První část, hrubá příprava, probíhala většinou tady v Plzni a byla kombinovaná s utkáními Tipsport Cupu. Na další část přípravy, herní soustředění, jsme vyrazili jako už téměř tradičně do Turecka. Sehráli jsme tam tři zápasy s velice kvalitními soupeři. Poslední dva týdny přípravy ladíme formu opět tady v domácích podmínkách v Plzni.

Příprava a především přátelská zápasy ukázaly, že kompenzovat odchody důležitých hráčů nebude nic jednoduchého. Nejsou to jenom tři hráči základní sestavy, Michal Daněk, Martin Fillo a Marek Jarolím, ale i další odchody, jako jsou Petr Šíma a Michal Smejkal, což jsou fotbalisté, kteří hráli buď v základní sestavě nebo do zápasů naskakovali. Mužstvo potřebuje mít v zásobě hráče, kteří mohou v případě potřeby – při zranění nebo karetních trestech – bez problémů do sestavy zabudovat. Odchody určitě znamenají velkou ztrátu a až ta jarní sezóna ukáže, zda se nám povedlo je nahradit.

Podařilo se nám ještě získat na přestup Adama Varadiho a Jakuba Navrátila, a tak věřím tomu, že do týmu zapadnou a především zvýší v mužstvu konkurenci. Dokáží-li se prosadit do základní sestavy bude už ale záležet jen na nich samotných. Problém je v tom, že čas dobře je zabudovat do týmu už byl strašně krátký. Je to stejné, jako vyřešit po odchodu Michala Daňka otázku gólmana.“

Jaká jsou po skvělém plzeňském podzimu jarní trenérské vyhlídky?

„Aniž bych chtěl tohle mužstvo a jeho kvalitu podceňovat, myslím si, že šesté mužstvo po podzimu bylo vysoko nad očekáváním. Samozřejmě, že nás takové umístění moc těší. Ale udržet tyhle pozice bude nesmírně, nesmírně náročné… Jaro bývá vždycky t잚í než podzim. Pochopitelně bych si moc a moc přál, abychom stávající umístění udrželi. Uděláme pro to všechno, co bude v našich silách… Ovšem chceme-li hrát nadále stejnou roli jako na podzim, budeme muset hrát ne na hranici svých možností, ale často i nad nimi.“

Jarní část ligy potrvá od 17. února do 19. května, prakticky nebude čas na oddech. Co pro vás znamená tak rychlá polovina sezóny?

„Sezóna potrvá pouhé tři měsíce, a tak bude nesmírně důležité, jak široký kádr budou mít jednotlivé týmy. Důležitou roli bude hrát mnoho věcí, podle kterých se budou úspěchy či neúspěchy v jarní části odvíjet. Například zda se budou mužstvu vyhýbat zranění, kolik hráčů nebude moci nastoupit kvůli trestům za žluté či červené karty. Věřím, že se nám podaří udržet mužstvo pohromadě tak, abychom se tomu co nejvíc vyvarovali.“

První zápas s Brnem a vstup do jarní části ligy má určitě mimořádný význam…

„Viděli jsme Brno na soustředění v Turecku. Jasným cílem Brna je postup do evropských pohárů. Brno má v kádru velmi zkušené hráče, kombinované s talentovanými mladíky. Na úvod jarní části nás čeká nesmírně těžký soupeř a pokud proti němu chceme bodovat, platí to, co jsem říkal: podat výkon na hranici, možná až nad hranicemi svých možností.“

 

 

 

Primátor přijal „Starou gardu“

O plzeňské kopané se v závěru roku 2007 besedovalo v historické budově plzeňské radnice. Primátor statutárního města Plzně ing. Pavel Rödl totiž pozval bývalé fotbalisty, členy Staré gardy, k povídání o nejpopulárnějším sportu. Ti se mohou pochlubit svojí padesátiletou existencí, kterou nemají v republice konkurenci. Pravidelná setkávání, pořádaná dvakrát ročně, mají svůj osobitý společensko-sportovní ráz a jsou vítanou příležitostí zavzpomínat se svými dřívějšími spoluhráči i někdejšími soupeři na sportovní prožitky na fotbalových hřištích. Zároveň se aktuálně zajímají i o současnou úroveň plzeňské kopané a jako „odborníci“ oceňují krásné postavení FC Viktoria Plzeň ve fotbalové lize.

V následující přátelské besedě došlo i na veselé příhody z fotbalových hřiš, které svým nenapodobitelným způsobem vyprávěl někdejší ligový hráč SK Viktorie Plzeň, nejstarší účastník setkání, 86 letý Josef Šnajdr, mezi fotbalisty zvaný „Pérák“.

Padaly i otázky na stav příprav k výstavbě nového stadionu, který by fotbalistům lépe vyhovoval.. Primátorovi města pak zástupci FC Viktoria Plzeň předali dres ligového mužstva členové Staré gardy jej vyznamenali „Čestným uznáním“.

Dřívější fotbalisté na závěr popřáli plzeňské kopané mnoho dalších úspěchů, hodně vynikajících hráčů a rovněž obětavých, pracovitých a poctivých funkcionářů; Viktorii Plzeň účast v některé evropské pohárové soutěži.

 

Jiří Kobilinský,

sekretář Staré gardy

 

 

 

Blahopřejeme!!

František Novotný

80 let

Významné životní jubileum – 80 let – oslavil 4. února „Viktorák“ tělem i duší, František Novotný.

Jeho fotbalová pou začala už v roce 1936, kdy jako žák oblékl na škvárovém hřišti v Luční ulici dres SK Viktorie Plzeň a od zkušených trenérů získával první cenné rady. Kopanou miloval a už jako dorostenec uplatňoval svůj výrazný talent v divizní soutěži. Aktivní kariéru zastavilo zranění a zdravotní problémy, a tak musel lásku ke kopané uplatnit v jiné formě – začal s výchovou a trénováním mládeže ve Viktorii Plzeň. Řada jeho svěřenců z žákovských či dorosteneckých týmů se probojovala do ligového mužstva.

Jeho trenérské schopnosti později využily další oddíly, např. Karlov, Bolevec, Nýřany nebo Dukla. Pracoval jako dobrovolný funkcionář v trenérské radě Západočeské fotbalové župy a později vedl bývalé ligové hráče Viktorie při jejich propagačních přátelských zápasech.

Fotbalový klub Viktorie Plzeň pro něho stále zůstává nejoblíbenějším mužstvem a velmi pozorně sleduje jeho výsledky. Byl to právě František Novotný, kdo v roce 1992 prosadil návrh na přejmenování oddílu na tradiční FC Viktorii Plzeň.

V současné době – a to již plných patnáct let – obětavě vykonává funkci „managera“ ve výboru Staré gardy plzeňských fotbalistů. Široká plzeňská sportovní veřejnost ho dobře zná a jeho nejbližší sportovní přátelé nenechají na svého populárního „Babulenka“ dopustit.

Hodně zdraví a radosti z fotbalu do dalších let!

 

 

 

Chceme vyhrát a potěšit plzeňské fanoušky,

říká nový kapitán Viktorie TomᚠRada

V zimním přípravném období převzal kapitánskou pásku po Marku Jarolímovi čtyřiadvacetiletý stoper TomᚠRada. Týden před prvním mistrovským utkáním s Brnem odpovídal na otázky Viktoriánu právě on. Co všechno se ve Viktorii přes zimu změnilo?

„Změnilo se toho docela dost. Odešla spousta pro nás klíčových hráčů a v přípravě jsme zatím nepřesvědčili, že bychom je dokázali stoprocentně nahradit. Ale teď přišli ještě další noví kluci a já věřím, že to bude všechno šlapat.“

Jaká byla zimní příprava, kterou fotbalisté v lásce většinou příliš nemají?

„Musím říct, že co se výsledků týče, zažil už jsem rozhodně mnohem lepší přípravu. Výsledkově se nám tentokrát moc nedařilo. Ale říká se, že když se prohrává v přípravě, že se potom vyhrává v soutěži. Pamatuji si spoustu přípravných období, kdy jsme všechno vyhráli, ale pak přišly mistrovské zápasy a prvních pět kol jsme neudělali ani bod. Doufám, že tentokrát to bude opačn셓

Jak těžké bylo letošní zimní nabírání fyzické kondice?

„Určitě náročné, jako každý rok. Ale vzhledem k tomu, že příprava byla tentokrát hodně krátká, dalo se to skousnout. Získat fyzičku je nutnost, ze které pak žijeme prakticky celou sezónu. Navíc jsme měli opět možnost odletět na soustředění do Turecka, na které jsme se všichni moc těšili. Byli jsme po příletu trošku zklamaní počasím, byla tam docela zima a pak foukal čtyři dny nepříjemný vítr. Ale měli jsme možnost trénovat na kvalitní přírodní trávě, což bylo mnohem lepší, než jezdit po Čechách po umělkách. Takže opakuji, že letošní příprava byla sice náročná, ale dalo se to vydržet.“

Absolvoval jsi přípravné zápasy s kapitánskou páskou a zřejmě převezmeš roli kapitána i v soutěži. Co to pro tebe znamená v přístupu k zápasům, ve vystupování na hřišti?

„Nevím, jestli mi páska zůstane, o tom se teprve bude rozhodovat. V přístupu k zápasům se nic nezměnilo. Ale funkce kapitána mi dává větší zodpovědnost vůči mužstvu.“

Vrame se do kabiny. Jak berou hráči Viktorie četné změny v kádru, co na to říká kabina?

„Takový je fotbalový život. Nabídky, které kluci dostali, byly určitě velmi atraktivní a asi se dají jen těžko odmítnout. My se s tím musíme vyrovnat. Jsme přesvědčený, že teď přišli místo nich velice kvalitní hráči a doufám, že se nám všechny odchody podaří brzy nahradit.“

Největší mezera zřejmě vznikla po odchodu Michala Daňka…

„Daněk je určitě vynikající gólman, ale na druhou stranu si myslím, že tady máme tři kvalitní vyrovnané gólmany. Doufám, že se jim mezeru po Michalu Daňkovi podaří zacelit.“

Ligové jaro letos bude hodně krátké. Ligová sezóna vlastně skončí už v polovině května, aby se mohla reprezentace připravit na mistrovství Evropy, a tak se bude finišovat od začátku až do konce…

„Nesmírně důležité bude správně chytit začátek. Aby nám neutekl a pak jsme to nemuseli nějak pracně dohánět. Doufám, že v prvních třech kolech uděláme dost bodů na to, abychom měli už úplný klid.“

S jakým umístěním bys byl po 30. kole spokojený?

„Líbilo by se mi, kdybychom se ještě polepšili a poskočili ještě o kousek výš. Rozhodně bych nechtěl, abychom se propadli někam dál.“

První jarní ligový duel v Plzni bude znamenat zápas šesté Viktorie proti pátému Brnu…

„Samozřejmě se budeme snažit vyhrát. Hrajeme první kolo doma, budeme chtít získat všechny body. Rádi bychom potěšili plzeňské fanoušky a jen doufám, že jich na fotbal přijde co nejvíc.“

 

 

Představujeme hráče FC Viktoria Plzeň:

Milan Petržela (19. 6. 1983)

Jednou z největších posil Viktorie bude pro jarní část letošní sezóny pohyblivý útočník TomᚠPetržela. S Plzní už koketoval, ale pak musel mužstvo po společné přípravě opustit. Tentokrát už v kabině Plzně letos pětadvacetiletý hráč zakotvil natrvalo.

S fotbalem začínal v pěti letech v rodných Hošticích (u Vyškova). Na hřiště ho přivedl táta, který místní žáky trénoval. „Pak jsme šel do žáků do Drnovic, později do Brna a zpátky už do mužů Drnovic. S těmi jsem postoupil do třetí ligy,“ vzpomíná Milan. „No a pak už to šlo docela rychle, Slovácko, Sparta, Jablonec a Plzeň.“

Fotbalové sny a touhy: Nastoupit za reprezentační A tým.

Fotbalové vzory:          Vzory jsem nikdy moc neměl, ale v poslední době se mi líbí Cristiano Ronaldo.

Nejhezčí okamžik kariéry:        Nejhezčí chvíle byly určitě na mistrovství světa do dvaceti let ve Spojených arabských emirátech. Nejlepší půlrok jsem prožil ve Slovácku. Nastoupil jsem poprvé do ligy, celkem se mi dařilo, i nějaké branky jsem vstřelil.

Nejhorší okamžik kariéry:        Nejhorší bylo zranění, v Budějovicích jsem utrpěl zlomeninu nártu.

Nejsilnější fotbalová zbraň:       Rychlost.         

Největší slabina:           Výška. (175 cm, pozn. red.)

Oblíbené jídlo:  Těstoviny.

Oblíbené pití:    Minerálka.

Záliby, koníčky:           Rád chodím na kafe.

Rodina: Bydlím sám v Praze a dojíždím do Plzně.

Zimní příprava: Každý hráč musí přípravu prodělat, do sezóny je to hodně důležité. Polovinu přípravy jsem absolvoval ve Spartě, do Plzně jsem přišel v podstatě před soustředěním v Turecku. Sehráli jsme dobrá i špatná utkání. Doufám, že z těch nepovedených se poučíme a přesvědčíme, že jsme trénovali dobře. Zimní přípravu jsme zvládli a doufám, že do sezóny vstoupíme úspěšně.

Viktoria Plzeň: Je to tady super, miluju to tady. Plzeň mi přirostla k srdci. Na Viktorku mám jenom samou chválu. V Plzni jsou tady skvělí lidé, vynikající parta, výborní hráči. Snad to dokážeme využít. Těším se na každý zápas, který můžu odehrát v dresu Viktorie Plzeň.

Brno: Mohl by to být hezký fotbal. Bude to sice hodně těžké, ale máme šanci zvítězit. O body se porveme!

 

 

Odchody a příchody komentuje generální manažer Zdeněk Kořínek

 

Martin Fillo

Už dlouho avizovaný odchod reprezentanta do 21 let Martina Filla jsme očekávali. Martin udělal pro Plzeň obrovský kus práce a netajil se tím, že by rád změnil dres. Čekali jsme, zda nepřijde pro nás i pro něj nabídka z ještě atraktivnějšího kubu – aniž bych tím chtěl jakkoliv snižovat úroveň norského Satavngeru. Ale přece jen norská liga není tak známá a slavná jako některé jiné ligy kolem nás… Nicméně německý trenér si Martina vybral jako klíčového hráče, pomocí kterého by mělo ve Stavangeru dojít k určitému posunu a norský klub se s Fillem v sestavě chce pokusit o start v evropských pohárech. Řekl bych, že to byl třístranně výhodný obchod – my jsme s ním spokojeni, Stavanger je spokojený a Martin Fillo získal velice lukrativní podmínky, takže je rovněž spokojený.

 

Marek Jarolím

Situace kolem Marka Jarolíma byla trochu složitější. Jeho odchod do Slavie, to byl odchod kapitána, jednoho z klíčových hráčů základní sestavy Plzně. Ale možnost jít do Slavie, která je na obrovském vzestupu a dokonce se dostala do Champions league, posouvá marka výrazně dál v rozletu, který tady v Plzni nastartoval. Pravda ovšem je, že naše ofenzivní činnost byla těmito dvěma odchody výrazně oslabena.

 

Michal Smejkal

K výše jmenovaným můžeme připočítat odchod dalšího reprezentanta do 21 let Michala Smejkala. Sice málokdy odehrál celý zápas, ale byl připraven kdykoliv naskočit na hřiště a plnohodnotně nahradit obránce i útočníka. V jeho případě to bylo poněkud jinak, Michalovi končila v létě smlouva a už ji nechtěl s Plzní prodloužit. A protože by odešel prakticky zadarmo, byla teď poslední příležitost, jak jeho odchod alespoň zpeněžit.

 

Michal Daněk

O přestupu prvního brankáře se spekulovalo už loni na podzim, bohužel věci se pohnuly až těsně před jarní sezónou. Máme teď v klubu v podstatě tři dobré gólmany, ale chybějí jim prvoligové zkušenosti. Mají talent, určitě se mohou prosadit, ale odchodem Michala Daňka vznikla na postu gólmana výrazná ztráta.

 

Petr Šíma

O Petru Šímovi platí podobně jako o Michalu Smejkalovi, že odehrál v Plzni řadu sezón, a je to bezproblémový fotbalista. Nicméně do sestavy se nedostával zcela pravidelně a cítil potřebu změnit prostředí. Jakmile přišla nabídka z Českých Budějovic, věděli jsme, že v podstatě nemáme jinou možnost – buď čekat do léta, až Šímovi skončí smlouva, anebo se stejně jako u Smejkala dohodnout se zájemcem na určité kompenzaci.

 

Ostatní

Připočteme-li další, kteří odcházejí nebo chtějí odejít na hostování – Vaculík, Brožík, Šimr – kariéru ukončil Zakopal. Odchodů bylo tentokrát opravdu hodně.

Ale poměrně dost je i příchodů. Věděli jsme, že potřebujeme zkvalitnit ofenzívu, a proto přišli vyloženě útoční hráči Petržela a Rodriguez.

 

Paulo Rodriguez

Už během prvního měsíce v Plzni prokázal, že je to opravdu výborný fotbalista a že by mohlo znamenat oživení. Je to hráč, na kterého se velmi dobře dívá, a tak jsme přesvědčený, že i pro diváky to bude hodně atraktivní záležitost. Problém je trochu s jeho řečí, ale to se snad brzy změní. Rodriguez mluví jenom brazilskou portugalštinu, celé jednání s ním o smlouvě a podmínkách transferu s Třincem jsme museli absolvovat s tlumočnicí z portugalštiny. Komunikace s ním je náročná, ale kluci snad už na soustředění na zlepšení  zapracovali… Je to příjemný a skromný kluk, má chu hrát a hodně si od něj slibujeme…

 

Milan Petržela

Petrželu není třeba komentovat. Své kvality ve Spartě prokázal, přestože se do základní sestavy neprobojoval. V Plzni už byl, zná prostředí i trenéra Levého. Má motivaci a také jeho příchod je velkým příslibem.

 

Jakub Navrátil

Čtyřiadvacetiletý zkušený fotbalista přišel z Příbrami. V první lize má odehráno už přes sedmdesát utkání… Se svoji výškou více než 190 cm by měl pomoci především při standardních situacích. Zda bude nastupovat na místě stopera nebo na jiném postu, záleží samozřejmě na trenérovi, každopádně je ale Jakub Navrátil hráč do základní sestavy.

 

Adam Varadi

Jsme rádi, že jsme se s Baníkem Ostrava na příchodu Adama Varadiho dohodli. Varadi bojoval o místo v sestavě se Zehérem a navrátilcem Svěrkošem, byl v Baníku hodně roků a měl by nám pomoci dále zkvalitnit útočnou hru. Je důrazný a rychlý, umí se dostávat do gólových příležitostí a proměňovat je. Měl by být pro Plzeň výraznou posilou.

 

 

Jak jsme hráli s Brnem

Statistiky vzájemných zápasů mezi Plzní a Brnem studoval Václav Přibáň

Jen šest klubů ještě v české nejvyšší soutěži od jejího vzniku nikdy nechybělo. Mezi ně patří i Brno, pro které je letošní sezóna bez přerušení celkově již 16. prvoligová. V minulosti však, stejně jako Plzeň, také působilo ve druhé nejvyšší soutěži. Po sestupu v roce 1967 to bylo celkem 11 sezón ve třech obdobích, některé z nich současně s Plzní.

Poprvé se tak stalo v ročníku 1969/70. Oba zápasy vyhráli domácí (Brno 1:0, Plzeň 4:1), do 1. ligy postoupila Plzeň (a druhý Třinec), brněnští skončili až pátí. Za rok ale 2. ligu už přesvědčivě vyhráli a po čtyřech letech se do nejvyšší soutěže vrátili, zatímco Plzeň ji naopak na rok opustila.

V prvoligové sezóně 1972/73 opět vítězili domácí, na podzim Plzeň 5:2 (před tímto zápasem byla poslední!), na jaře Brno dokonce 5:0. V dalším ročníku se v Plzni opět odehrála sedmibranková přestřelka (4:3), Brno ale znova porážku oplatilo (3:1). Ještě v následující sezóně dokázala Plzeň doma vyhrát (2:0), pak ale přišel zlom, který trval až do plzeňského sestupu v roce 1980. Plzeňští během pěti let z deseti utkání nevyhráli ani jediné, jen 3x remizovali.

Z té doby stojí za zmínku utkání, které otevíralo jarní část 1. ligy 1978 a od něhož právě dnes (přesně na den!) uběhne rovných 30 let. Brno zaznamenalo svou nejvyšší výhru v Plzni (3:0) a vybojovalo v tomto roce mistrovský titul, jediný v historii klubu. Na 1. místo v tabulce se dostalo poprvé až po 5. kole, ale pak už na něm setrvalo nepřetržitě až do konce soutěže. Pro Plzeň tento výsledek naopak znamenal první domácí ztrátu (všech 7 podzimních utkání totiž vyhrála) a také začátek černé série sedmi porážek v řadě, navíc všechny bez vstřelené branky (skóre 0:18). Podzimní skóre 22:20 se tak změnilo na 22:38…

Ani v sezóně 1978/79 plzeňští s Brnem nebodovali, když podlehli poměrně hladce 1:3 a 0:4. Nečekaný výsledek se zrodil v Brně v srpnu 1979 – zápas skončil bezbrankovou remízou. Za celé sledované období (1969-2007) je to vůbec jediné utkání hrané v Brně, které nemělo vítěze!

V únoru 1980 plzeňští již potřetí v řadě doma prohráli (1:2). Brno obsadilo 2. místo, což se mu dodnes nepodařilo zopakovat, pak však nastaly těžké časy, které po 12 prvoligových letech vyvrcholily sestupem v roce 1983.

Po tříleté přestávce se tedy Brno opět představilo v Plzni, tentokrát už ale v národní lize, a v posledním podzimním kole vyhráli domácí brankou Jana Homoly 1:0. Z předchozích 14 utkání této sezóny nedokázali plzeňští odehrát ani jediné s čistým kontem a dostali „rekordních“ 26 branek! V posledním kole brněnští vyhráli brankou Josefa Mazury také 1:0 a obsadili 2. místo se ztrátou 15 bodů na postupující Olomouc, Plzeň naopak spadla až na 8. místo a tím zaznamenala svou historicky nejhorší sezónu.

V sezóně 1984/85 sice Brno národní ligu vyhrálo, ale už před zahájením jarní části bylo rozhodnuto, že do 1. ligy postoupit nemůže… A hned v 1. jarním kole hrálo v Plzni 2:2, když ve 2. půli přišlo o dvougólový náskok. Plzeňské branky vstřelil opět Jan Homola, který skóroval i na podzim v Brně (1:2). Zmíněné jarní utkání ve Štruncových sadech je dodnes poslední ze všech domácích zápasů, ve kterém se plzeňským podařilo alespoň vyrovnat dvoubrankovou ztrátu. Od té doby jakmile hosté v Plzni získali dvougólové vedení, už o výhru nepřišli.

V další sezóně skončily oba zápasy vítězně pro Plzeň (doma 2:1 a v Brně 1:0), která si nakonec po šesti letech vybojovala návrat do 1. ligy. Brnu naopak tento ročník vůbec nevyšel, skončilo až páté s desetibodovou ztrátou. O rok později už ale nemělo brněnským nic stát v cestě za postupem, po slabším jaru je však předstihl Hradec Králové, který po podzimu ztrácel pět bodů. Rozhodlo se kolo před koncem, v tom posledním pak Brno smetlo Ml. Boleslav 9:0, když Roman Kukleta vstřelil 6 branek!

Po celou další sezónu hrála o jediné postupové místo pouze dvojice Plzeň – Brno. O plzeňském postupu rozhodla vítězství v obou zápasech – v Brně zajistil poločasové vedení 2:0 opět Jan Homola (v sezóně 1980/81 působil právě ve Zbrojovce), 6 minut před koncem Roman Kukleta (za stavu 1:2) neproměnil penaltu! V Plzni rozhodla branka Jiřího Sloupa tři minuty před koncem s přispěním Zdeňka Tulise, pro kterého to byl poslední zápas v brněnské brance… Plzeňští tak zvýšili náskok v tabulce na 4 body a postup už si nenechali ujít. Obě vzájemná utkání zaznamenala rekordní návštěvnost: v Brně přišlo 16 000, v Plzni dokonce 18 000 diváků!

Teprve v sezóně 1988/89 se Brňané dočkali návratu do 1. ligy, i když to neměli jednoduché – po druhém jarním kole jim chybělo na vedoucí Č. Budějovice již sedm bodů. Ztrátu dotáhli až čtyři kola před koncem a v konečné tabulce předstihli Jihočechy ještě o čtyři body.

V 1. lize ale vydrželi jen dva roky. Sestupová sezóna 1990/91 byla opravdu nevydařená – po deseti kolech měli na svém kontě pouze jediný bod a jedinou vstřelenou branku (navíc z penalty) za remízu 1:1 s Dunajskou Stredou…

Návrat do ligy však přišel okamžitě a přesvědčivě, zatímco Plzeň skončila až čtvrtá s osmibodovou ztrátou. Na podzim v Brně po 7 letech prohrála, doma však stejným skóre (2:0) zvítězila. Tato sezóna je nejen poslední brněnská druholigová, ale též poslední, kdy do nejvyšší soutěže postupoval pouze vítěz…

V samostatné české lize se dosud Viktoria střetla s Brnem 21x a hned první zápas v Brně skončil její překvapivou výhrou gólem Marcela Švejdíka z 5. minuty. Stejně nečekaně pak vyhrálo i Brno v Plzni, nejdříve 2:1 (vítězný gól vstřelil René Wagner, dnes jediný pamětník) a o tři měsíce později 1:0 brankou Romana Kuklety z 10. minuty. Od této sezóny vedl Brno Petr Uličný (v tomto utkání byl vykázán z lavičky!). Brněnští pak vyhráli i jarní zápas (2:0, 23 000 diváků) a skončili na 3. místě, hned za Spartou a Slavií.

Nevyšel jim však vstup do dalšího ročníku, a to i zásluhou Viktorie, která v Brně zvítězila jasně 3:0! Ve Štruncových sadech však brněnští opět bodovali, na vedoucí gól Richarda Dostálka odpověděl v 17. minutě Miloš Slabý. Poprvé od září 1976 plzeňští doma s Brnem v prvoligovém utkání alespoň remizovali. Tento zápas je dodnes poslední (v Plzni), jenž byl pro nezpůsobilý terén odložen (původně se měl hrát už o 10 dní dříve).

Až v září 1996, po více než 21 letech (od dubna 1975) si Plzeň konečně připsala prvoligovou domácí výhru (jediný gól utkání vstřelil TomᚠHeřman). Jarní zápas v Brně (2:0) rozhodli domácí již ve 2. a 4. minutě! Naopak velmi napínavý průběh mělo listopadové utkání v Plzni, ještě šest minut před koncem byl stav 1:1, poté vstřelil Patrik Ježek svou poslední branku za Viktorii, která nakonec vyhrála 3:2 a ukončila sérii sedmi utkání bez výhry. Petr Uličný opět musel opustit lavičku, tentokrát pro změnu jako kouč Viktorie. Na podzim 1997 byl tento zápas jediný vítězný pod jeho vedením.

V následujícím roce měli 2x výhodu domácího prostředí brněnští a vždy vysoko vyhráli – 5:1 na jaře a 3:0 na podzim (2x skóroval Milan Pacanda). V květnu 1999 zvítězila doma (potřetí v řadě) Plzeň 2:0 (svůj poslední gól za Viktorii vstřelil TomᚠDošek, nyní útočník Brna). Na záchranu to ale stejně nestačilo, ze všech mužstev ohrožených sestupem v posledních dvou kolech totiž právě plzeňští jako jediní nebodovali…

Po návratu do ligy v sezóně 2000/01 prohrála Viktoria venku rekordních 14 utkání, ale právě v Brně obdržela jen jediný gól, a to ještě až sedm minut před koncem od Libora Doška. Ve všech dalších zápasech inkasovala vždy mezi dvěma až pěti brankami! Už před jarní odvetou v Plzni (1:1) bylo o sestupu beznadějně poslední Viktorie rozhodnuto, brněnským ale ještě hrozil pád na 15. místo, nakonec obsadili 13. příčku.

Po dvouleté přestávce se ve Štruncových sadech po brankách Milanů Bartesky a Pacandy opět remizovalo, výsledek však ovlivnil rozhodčí Michal Beneš, jenž upřel Viktorii jasnou penaltu… Utkání v Brně bylo jednostrannou záležitostí domácích, kteří i díky hattricku Milana Pacandy zvítězili 4:0. Plzeň nevyhrála již poosmé v řadě a sestup se opět přiblížil…

Po roční přestávce, v listopadu 2005, neudrželi plzeňští v Brně poločasové vedení a velmi lacinými góly, zejména zásluhou Luďka Zelenky, podlehli 1:3. Před jarním utkáním ve Štruncových sadech měla za sebou Viktoria černou desetizápasovou šňůru bez výhry (došlo i k výměně trenérů) a dlouho to vypadalo na její pokračování. Necelou čtvrthodinu před koncem ale vyrovnal Milan Barteska a v nastaveném čase rozhodl svým prvním ligovým gólem střídající TomᚠKrbeček – 2:1. Tyto body nakonec měly cenu zlata…

Už ne tak šastně dopadl podzimní zápas – Viktoria dlouho vedla 1:0 a zahazovala jednu vyloženou šanci za druhou, a tak přišel trest („nedᚠ– dostaneš“): čtyři minuty před koncem po obrovské hrubce vyrovnal Luděk Zelenka… Odveta v Brně však vyšla nad očekávání – po prohrané půli Viktoria otočila stav na 2:1, tím ukončila šňůru šesti proher v řadě na brněnské půdě (kde uspěla poprvé od srpna 1995).

I v podzimní části letošní sezóny přivezla z Brna všechny tři body, ale z tehdejší sestavy opustilo Viktorii již osm(!) hráčů včetně střelce jediné branky Václava Procházky, který odešel jako první… Brno naopak minimálně pro jarní část udrželo Luboše Kaloudu a před sezónou se po 11 letech vrátil staronový kouč Petr Uličný.

 

 

FC Brno a.s.

Vedení klubu:

Předseda představenstva:         Karel Jarůšek

Místopředseda představenstva:            Roman Pros

Místopředseda představenstva:            Ing. Jiří Crha

Předseda dozorčí rady:            Ing. Jaroslav Stibůrek

Člen dozorčí rady:        Stanislav Pros

Člen dozorčí rady:        Josef Jindra

Ředitel společnosti:      Mgr. Radek Bělák

Sportovní ředitel:          Karel Jarůšek

 

 

Realizační tým:

Trenér:             Petr Uličný

Asistent:           Rostislav Horáček

Asistent:           Miroslav Soukup

Asistent:           Karel Trnečka

Masér: Radek Nekula

            Jiří Stejskal

Lékař:  MUDr. Petr Gál

MUDr. Jan Ulbrych

Kustod:            Lubomír Maršálek

Vedoucí mužstva:         Antonín Suchánek

 

Brankáři:

1          Martin Lejsal

20        TomᚠBureš

 

Obránci:

-           Josef Dvorník

3          LukᚠKubáň

4          Elton Santiago dos Santos Lira

18        Martin Kuncl

22        Jan Trousil

30        Martin Švejnoha

 

Záložníci:

-           LukᚠMareček

6          Martin Hanák

8          Roman Smutný

9          TomᚠOkleštěk

10        Patrik Siegl

12        Karel Večeřa

13        Martin Živný

19        Luboš Kalouda

21        TomᚠPolách

24        Petr Pavlík

 

Útočníci:

-           Jaroslav Borák

-           Josef Šural

14        Aleš Besta

15        Marek Střeštík

17        René Wagner

26        TomᚠDošek