V posledním kole soutěžního ročníku 2007/08 hostila Viktoria Plzeň ve Štruncových sadech celek FK SIAD Most. Přinášíme vám klubový zpravodaj věnovaný tomuto...

V posledním kole soutěžního ročníku 2007/08 hostila Viktoria Plzeň ve Štruncových sadech celek FK SIAD Most. Přinášíme vám klubový zpravodaj věnovaný tomuto utkání.

Jak to vidím já - Jiří Krbeček

Dnešním posledním zápasem končí sezóna dvou různých částí. První půlrok Viktorie Plzeň byl výborný. V zimě pak přišly změny v kádru mužstva, které se musely projevit. Jsem přesvědčen, že do Viktorie rozhodně nepřišli horší hráči, než byli ti, kteří odešli. Ale přišli typově jiní fotbalisté. To znamená, že mužstvo si nejdříve musí sednout, hráče se musí navzájem poznat, musí si umět vyhovět. To je proces, který vyžaduje čas.

Po prvním výborném jarním utkání s Brnem a po zápase na Bohemians přišla těžká série, kterou by možná nezvládly silnější a zkušenější týmy než Viktoria Plzeň. Tři domácí duely – s Ostravou, Libercem a Teplicemi – se nepovedly, na mužstvo padla deka a projevila se ona nesehranost. Hráči ještě nevěděli, co mohou očekávat jeden od druhého. A do toho špatné výsledky.Všechno to pak pramenilo do dlouhé série bez výhry. Takže kvalitní fotbalisti sice Plzeň posílili, ale byly to jiné typy hráčů a mužstvo potřebovalo čas, aby se dalo dohromady. Jenže liga začala hodně brzy a nebyl na to prostor ani čas. A takoví výteční hráči, jako jsou Varadi nebo Sylvestre, přišli tři dny před ligou. Pokud dokázali Martin Fillo a nᚠTomᚠnastřílet za sezónu osmnáct gólů, je třeba vidět, že spolu hrají od žáků. Varadi a Sylvestre jsou mnohem lepší fotbalisté, ale potřebují čas na sehrání.

Sledoval jsem Plzeň navíc jako otec dvou hráčů. Dokud hrával jen Tomáš, byl jsme ještě celkem klidný. Ale jakmile se v brance objevil Lukáš, byl jsem jako bývalý brankář a navíc táta hrozně nervózní. Dobře vím, že žádná chyba gólmana už se nedá napravit. Pokud chybuje Tomáš, má za sebou deset dalších hráčů, kteří to mohou odčinit. Navíc vím, jak se má brankář pohybovat, jak si má stavět spoluhráče při standardních situacích... Ale myslím, že to Luky zvládnul dobře. Dokonce se zaskvěl se Slávií, zřejmě mistrem ligy. Lepší zápas už asi neodchytá. S adeptem na titul, před televizními kamerami a početnou návštěvou, zlikvidovat dvě penalty a podílet se na remíze 0:0 – nevím, co lepšího by ještě mohl odchytat.

Dnes hrajeme s Mostem a už před posledním zápasem s Jabloncem, kdy měli kluci jistou záchranu v lize, bylo vidět, jak to z nich spadlo. Zahráli si fotbal. A jsem přesvědčen, že v podobném duchu uvolnění se bude odvíjet i utkání s Mostem. Kluci se těší na dovolenou a budou si chtít zahrát fotbal.

Mám radost, že brankářské řemeslo v Plzni má dobrou budoucnost. Momentálně pečujeme o zhruba tři desítky mladých gólmanů, mezi kterými je řada mimořádných talentů. Třeba sedmnáctiletý tachovský odchovanec Jan Šebek, který u nás nyní hostuje z Chelsea, o rok mladší reprezentant Petr Fillinger nebo žáci, na které se už moc těším, až přijdou do dorostu: LukᚠBrych, Jan Turek a jakub Šiman.

Jiří Krbeček, trenér gólmanů mládeže FC Viktoria Plzeň

František Čaloun – 70 let!

Významné životní jubileum – neuvěřitelnou sedmdesátku – oslavil na začátku tohoto týdne někdejší vynikající brankář FRANTIŠEK ČALOUN. Cestu k fotbalovému míči našel v Sušici, kde získával od zkušených trenérů první základy fotbalové abecedy. František Čaloun byl velice vytrvalý, houževnatý a také sportovně nadaný. Jeho pohotovost a předvídavost mu určila pozici brankáře, kde si počínal velice zdatně, a tak postupoval od mládežnických týmů až po mistrovské mužstvo. Trvale dobrými výkony si zajistil místo ve vojenském divizním mužstvu v Tachově. I tam patřil k nejlepším hráčům a po skončení vojenské služby v roce 1960 dostal nabídku k přestupu do tehdejší ligové Škodovky.

V Plzni strávil deset let, po které byl spolehlivým gólmanem ligového mužstva. Patřil mezi obětavé a skromné sportovce a u spoluhráčů byl velmi oblíben. Také široká sportovní veřejnost jeho zákroky obdivovala. Plzni zůstal věrný, i když během aktivní kariéry dostával lákavé nabídky na přestup. Z úspěšné fotbalové kariéry jej vyřadilo ve 32 letech vážné zranění.

FRANTIŠEK ČALOUN vzorně reprezentoval plzeňskou kopanou a právem patří mezi fotbalové legendy FC Viktoria Plzeň. Jako členu Staré gardy plzeňských fotbalistů se mu dostalo veřejného uznání od starosty městského obvodu Plzeň 4 Hynka Broma.

Juniorka bodovala na hřišti lídra!

Brankář Viktorie Plzeň LukᚠKrbeček nedávno zneškodnil dvě penalty Slavii. Před týdnem pro změnu rozesmutnil hráče v rudých dresech. Rezerva Sparty je sice naprostým suverénem ČFL, plzeňskou obranu v čele s Krbečkem ale nepřekonala. Juniorka Viktorie dokázala vydolovat na Spartě důležitý bod, přestože v poslední půlhodině hry postrádala vyloučeného Tomáše Borka.

Juniorka nastoupila s řadou posil z prvního mužstva. Dres rezervy oblékli Marek Smola, Petr Knakal, Zdeněk Šmejkal, Ondřej Šiml, Martin Psohlavec a TomᚠBorek. Domácí byli od začátku aktivnější, ale pozorná obrana Plzně odolávala. Převážná část hry se sice odehrávala na polovině Viktorie, která často vyrážela k nebezpečným brejkům. Do gólového zakončení se ale žádné z mužstev neprosadilo.

Ani po přestávce se obraz hry nezměnil. Domácí opět útočili, ale plzeňská obrana, kterou dirigovali zkušení Smola a Knakal, se překonat nenechala. Kritická pro Plzeň byla 62. minuta, kdy TomᚠBorek viděl během několika desítek sekund dvě žluté karty a musel předčasně pod sprchy. „To se nesmí stávat, byla to nedisciplinovanost,“ zlobil se trenér Jiří Skála. Svůj tým pochválil především za bojovnost a za defenzivní činnost. „Kluci hráli zodpovědně a podali maximálně soustředěný výkon. S bodem jsme pochopitelně velmi spokojeni,“ dodal kouč.

Viktoriáni tak dokázali ve třetím zápase za sebou bodovat a v tabulce se posunuli na .

AC Sparta Praha B – FC Viktoria Plzeň B 0:0

Viktoria Plzeň B: L. Krbeček - Šmejkal, Bauer, Knakal, Smola – Dvořák (80. Bárta), Šiml, Staněk, Borek – Psohlavec (90. Chvojan), Leitl (89. Trantina). Trenér Jiří Skála.

Desatero – FC VIKTORIA

Za vstupem na stadion ve Štruncových sadech je při každém zápase Gambrinus ligy umístěn velký banner s Desaterem FC Viktoria. Každý fanoušek „Viktorky“ se může k Desateru podepsat a stvrdit tak podporu FC Viktoria Plzeň. Stejně tak se k Desateru o přestávce podepisují významné osobnosti, které přejí Viktorce úspěch.

Zmíněné Desatero je také vyobrazeno na unikátním kartonovém tleskadle, které je zdarma k dispozici. Na tleskadle fanoušci sbírají soutěžní samolepky k zápasu (nalepují je hostesky v dresech). Každý kdo navštívil alespoň čtyři domácí zápasy FC Viktoria Plzeň a získal soutěžní samolepky, se může přihlásit na recepci v tribuně stadionu do soutěže a zařadit tak do slosování o zajímavé ceny (např. pivo Gambrinus na rok zdarma, protože Gambrinus je spolupořadatelem soutěže).

Končí sezóna rozdílných poločasů

Dnešním kolem končí další ročník fotbalové Gambrinus ligy. Z pohledu Viktorie Plzeň ta byla sezóna dvou naprosto rozdílných poločasů. Po skvělém podzimu přišlo hodně rozpačité jaro a dlouhá série deseti zápasů bez vítězství. Pak se Viktoria konečně chytila a po výhře nad Jabloncem přivezla další ligový bod z Českých Budějovic.

„Bodu z cizího hřiště si velmi cením. Hráči odvedli poctivý výkon,“ vyprávěl po zápase trenér Viktorie Karel Krejčí. „Od zápasu s Jabloncem jsme udělali velký kus práce v organizaci hry,“ dodal kouč.

Obě branky padly ještě před přestávkou. „První poločas měl určitou úroveň. S první dvacetiminutovkou jsem úplně spokojen nebyl, nechali jsme soupeře rozehrávat několik standardních situací a po jedné z nich jsme inkasovali. Horejš měl příliš prostoru a mohl v klidu hlavičkovat,“ bilancoval trenér Krejčí průběh utkání. Od 16. minuty tak Viktoria prohrávala, ale paradoxně právě tenhle moment jakoby Plzeň nastartoval. „Po obdrženém gólu jsme se probudili. Kluci začali víc běhat, lépe kombinovali a to přineslo nᚠvyrovnávající gól. V té době jsme byli lepší,“  podotknul kouč Krejčí.

Po změně stran se hrálo v poklidu, a tak se body nakonec dělily. „Nikdo už nechtěl udělat chybu, a tak se spíš bojovalo než hrál fotbal. Byla to zasloužená remíza a vážím si ji, České Budějovice jsou doma velmi nebezpečné. Hráči se vydali ze všech sil a bod vydřeli zaslouženě. Až na úvod utkání jim nemůžu nic vytknout,“ ukončil hodnocení duelu s Českými Budějovicemi trenér Viktorie Plzeň Karel Krejčí.

V dnešním závěrečném utkání sezóny s beznadějně posledním Mostem si může plzeňský kouč vylepšit svoji dosavadní prvoligovou bilanci 1-1-1. Ale nebude to jednoduché, po třech letech sestupující Most se určitě nechce loučit s nejvyšší soutěží porážkou. Plzeňský fotbalový fanoušek se může v každém případě těšit na bezstarostný a snad i pohledný ligový fotbal.

Mladší žačky opět vítězily!

Po základní části I. ligy mladších žaček získaly hráčky FC Viktoria Plzeň už druhý titul mistr České republiky (o tomto skvělém úspěchu jsme informovali podrobně v minulém Viktoriánu). V prvním kole nadstavby musely mladé Plzeňanky znovu na hřiště AC Sparty Praha. Trenérům Radovi a Martínkovi chybělo pět hráček základní sestavy, které posílily starší žačky (a patřily v tomto družstvu k nejlepším, i když jejich tým prohrál 1:2 - branku starších žaček vstřelila Jana Beštová).

Mladší žačky tak nastoupily se silně omlazeným kádrem. Přesto na trávníku vysoce favorizované Sparty zvládly utkání dokonale takticky a nad silným soupeřem překvapivě zvítězily4.3! „Všechny hráčky podaly maximální úsilí. Zvláště bych chtěl pochválit brankářku brankářku Votíkovou, obránkyni Kovaříkovou, Jášovou a Juračkovou, dále střelkyni tří branek Svitkovou, Pacandovou a Krejčíříkovou, která přidala čtvrtou branku,“ zhodnotil utkání trenér Zdeněk Rada.

Dorost útočí na stříbro!

Další překážku na cestě ke stříbrným medailím zdolali v předehrávce 25. kole dorostenci U19. Tentokrát si poradili s Mladou Boleslaví, i když nejtěsnějším poměrem 1:0. Domácí byli od začátku lepší, ale jejich akce postrádaly důraznější a přesnější zakončení. V 6. minutě ztroskotal Puchmertl na brankáři hostí, v 11. minutě na vlastní nepřesnosti Bořil. Z pravé strany často centroval aktivní Mudra - ve 26. minutě se dostal i ke střele, kterou ale gólman Boleslavi vyrazil. Gólová akce se zrodila ve 36. minutě: po dlouhé přihrávce Chvojana obešel dva obránce Mašek a předložil míč Puchmertlovi, který střelou k tyči otevřel skóre.

Do druhého poločasu vstoupili aktivněji hosté, ale pozorná domácí obrana držela útočníky Boleslavi daleko od brankáře Houdka. Hosté částečně zatlačili Viktorii do defenzívy a největší příležitost si schovali na 90. minutu zápasu. Po rozehraném rohu se dostal k hlavičce Záblacký, ale jeho pokus olíznul tyčku Houdkovy branky.

„V prvním poločase jsme se dobře pohybovali a udávali tempo hry. Po povedené akci Maška jsme se dočkali i vedoucí branky. Po změně stran částečně přebrala iniciativu Boleslav a my jsme hrozili spíše z brejků. V závěru při nás stálo při hlavičce Záblackého štěstí,“ zhodnotil zápas trenér Jiří Kohout.

FC Viktoria Plzeň – FK Mladá Boleslav 1:0 (1:0), branka: 36. Puchmertl

Viktoria Plzeň: Houdek – Nový, Chvojan, Bauer, Mandous – Mudra (82. Blažek), Dvořák, Vitouš, Darida (76. Matas) – Puchmertl, Mašek (90. Mičkal)

Viktoriáni budou reprezentovat!

Tři hráči Viktorie Plzeň pozval trenér ČR U19 Jakub Dovalil na soustředění před ME 2008. V termínu 19. – 21. května se budou v Jablonci nad Nisou u reprezentačního kouče hlásit Jan Lecjaks, Jakub Süsser a Marek Bauer.

Jak jsme hráli s Mostem

Historické zápisy duelů Plzně a Jablonce procházel Václav Přibáň

Tímto zápasem ve Štruncových sadech končí nejen letošní ligový ročník, ale i tříleté působení Mostu v této soutěži. O jeho sestupu definitivně rozhodla porážka 0:1 na Žižkově v 28. kole, kde navíc, také až do konce sezony, přišel kvůli karetním trestům hned o 3 hráče.

Před postupem do 1. ligy strávil Most předchozích 8 let, tedy od roku 1997, ve 2. lize. Tou dobou už Plzeň začínala mít v nejvyšší soutěži potíže s udržením a tak v letech 1999-2005 odehrála celkem 4 druholigové ročníky a zrovna Most byl (spolu s Vítkovicemi) jedním ze dvou soupeřů, se kterými se Viktoria setkala ve všech těchto čtyřech sezonách.

V roce 1999 se oba celky potkaly ve 2. lize po rovných třiceti letech! V září se hrálo na severu Čech 1:1, naopak jarní odvetu zvládla domácí Viktoria vysoko 4:1. V tomto kole se střetla nejen 2. Plzeň se 4. Mostem, ale také 1. Staré Město se 3. Ratíškovicemi (2:1). A posledně jmenovaný klub se až do 29. kola snažil dotáhnout na 2. postupové místo, které Viktoria držela od 14. kola nepřetržitě až do konce soutěže. Most zůstal na 4. pozici.

V neúspěšném druholigovém podzimu 2001 plzeňští doma jen remizovali 1:1, přitom Most byl před i po tomto utkání v tabulce až na 13. místě o 6 bodů za Plzní. Po tomto zápase byl odvolán trenér Miroslav Koubek, který ve Viktorii působil přesně jeden rok. V jarní části zaznamenala Plzeň své vůbec jediné vítězství na mostecké půdě (1:0), trochu paradoxně v sezoně, kdy jí nevyšel okamžitý návrat do 1. ligy.

V září 2002 se Most ujal v Plzni vedení brankou Radka Druláka mladšího již v 6. minutě, obrat na konečných 2:1 přišel ve 2. poločase, vítězný gól Viktorie padl až 3 minuty před koncem. Byly uděleny 2 červené karty, po jedné na každé straně. V dubnu 2003 skončil zápas v Mostě bez branek (jako jediný ze třinácti vzájemných utkání). I přesto měla vedoucí Plzeň desetibodový náskok na 1. nepostupové místo, na němž byl právě Most, a v konečné tabulce dokonce patnáctibodový.

Postup byl tedy přesvědčivý, ale sestup hned po roce ještě přesvědčivější, a tak sezona 2004/05 byla dosud poslední, kdy se oba týmy utkaly ve 2. lize. V podzimní části se v Mostě již tradičně hrálo nerozhodně, tentokrát 2:2, ale na osmý pokus se výhry dočkal také Most, a to v jarním zápase ve Štruncových sadech (jedinou branku vstřelil 2 minuty před koncem někdejší dlouholetý obránce Sparty Jiří Novotný).

Za celou tuto sezonu prohrál Most jen 1x (týden po zmíněné remíze s Plzní 1:4 v Pardubicích; ze zbývajících 23 utkání měl bilanci 14 9 0) a poprvé v historii si vybojoval postup do nejvyšší soutěže, když na 2. Jihlavu měl 13-tibodový náskok. Z toho vyplývá, že o 2. postupovou pozici přišla Plzeň, která za celý ročník nedokázala vyhrát více než 2x po sobě a konečné 3. místo zachránil až příchod staronového trenéra Zdeňka Michálka na poslední 2 zápasy. O dodatečném postupu Viktorie se rozhodlo necelý týden po skončení soutěže, kdy Drnovice definitivně ukončily své prvoligové působení.

V premiérovém vzájemném utkání v nejvyšší soutěži vyhrála Plzeň (zatím naposledy!) 2:1, v jarní odvetě ale domácí Most porážku oplatil (1:0, gól v 45. minutě). To už jej trénoval Zdeněk Ščasný, který tento celek vyvedl z posledního až na konečné 10. místo. Z této doby pochází také jediná výhra Mostu na půdě soupeře ze všech 44 prvoligových zápasů – 1:0 na hřišti sestupujících Blšan.

V loňském ročníku skončila obě utkání 1:1, když pokaždé dali vedoucí branku hosté, v říjnu 2006 v Plzni padly oba góly až ve 2. půli, loni v květnu v Mostě naopak už v 1. poločase. Je zajímavé, že od 13. kola až do konce, tedy celých 18 kol, se Most v ligové tabulce pohyboval výhradně mezi 11. – 12. místem a s udržením neměl vážnější problémy.

To ale rozhodně nelze říct o právě končící sezoně. Už před jejím začátkem byl Most pasován na nejvážnějšího kandidáta sestupu a tyto předpovědi se skutečně naplnily. Za celý ročník vyhrál pouhé 4 zápasy, na první výhru čekal až do 9. kola proti Jablonci. Posledních 7 utkání prohrál, zlomová byla zřejmě domácí porážka 2:4 s (největší pravděpodobností rovněž sestupujícími) Bohemians. Od té doby (4x v řadě) již nevstřelil ani branku.

Podzimní zápas této sezony se hrál hned v 1. kole v Mostě a skončil – potřetí v řadě! – opět 1:1. Bilance prvoligových utkání je tedy vzácně vyrovnaná 5 1 3 1 5:5. Z posledních 13 střetnutí (od roku 1999) se dokonce 7x hrálo nerozhodně, z toho 5x 1:1. V dosavadních šesti zápasech v Plzni Most vstřelil pokaždé po jedné brance. Po 14 letech hostí Viktoria v závěrečném kole soupeře, který je již jistým sestupujícím, v červnu 1994 se do Plzně přijely rozloučit s ligou již zmíněné Vítkovice. Most nevyhrál venku už 36x v řadě…