3. předkolo / Středa 27. 7. 2011, 20:45 / Lerkendal Stadion

(0:1)

33. Pilař

Örlund – Lustig, Larsen, Wangberg, Dorsin – Skjelbred, Henriksen, Winsnes – Moldskred (83. Bakenga), Prica, Svensson (73. Olsen)

Pavlík (16. Daněk) – Rajtoral, Bystroň, Čišovský, Limberský – Jiráček, Horváth – Petržela (78. Ďuriš), Kolář, Pilař (88. Ševinský) – Bakoš

Branka: 33. Pilař, ŽK: Larsen, Moldskred, Dorsin – Čišovský, Bakoš, Jiráček, Rozhodčí: Jug – Ul, Kogej (všichni Slovinsko)

Diváci: 8028

Vstup do třetího předkola nejprestižnější klubové soutěže v Evropě se Viktorii nadmíru vyvedl. V Trondheimu plzeňští fotbalisté vyhráli 1:0, o výsledku rozhodl po půlhodině hry Pilař. Plzeň si tak připravila výbornou pozici do odvety za týden.

Na straně norského mistra byla před duelem určitě zkušenost s evropskými poháry, vždy Rosenborg vyzvedl ligovou trofej už 22krát a je pravidelným účastníkem Ligy mistrů, hlavně na přelomu tisíciletí se úspěšně poměřoval s evropskými velkokluby v základní skupině Champions League. To Viktoria ve své stoleté historii vyhrála ligu poprvé. Na hřišti to ale naštěstí nebylo poznat.

Oba týmy ve druhém předkole Ligy mistrů své soupeře jasně přehráli. Rosenborg si poradil s islandským Breidablik, když o postupu rozhodl prakticky už v prvním duelu doma, který vyhrál 5:0.  Na Islandu pak prohrál 0:2.

Viktoria si se svým sokem poradila ještě s větší grácií. Po čtyřgólové výhře v Jerevanu, přidala ve Štruncových sadech ještě pět zásahů, Arméni překonali brankáře Pavlíka pouze jednou.

Na Lerkendal Stadion v Trondheimu nastoupila mužstva v očekávaných sestavách, ještě před úvodním hvizdem hlavního arbitra Juga ze Slovinska fotbalisté i diváci minutou ticha připomněli oběti pátečního masakru, při kterém byla v Norsku zabita téměř stovka lidí.

Plzeň vstoupila do utkání sebevědomě. V šesté minutě prolétl malým vápnem Norů centr vyslaný Jiráčkem, o minutu později se střední záložník uvolňoval ve velkém čtverci, jeho střelu v poslední chvíli zblokovali obránci Rosenborgu.

Potom se hrálo spíš ve středu pole, oba týmy bojovali o každý míč. Po čtvrthodině přišla velká nepříjemnost pro hostující celek. Kulhající gólman Pavlík musel opustit branku, jeho místo zaujal Daněk. Ve 23. minutě zahrozil Petržela, jeho střela mířila těsně vedle. O deset minut později se už Viktoria radovala z vedoucího gólu.

Jiráček přetáhl míč z levé strany, hlavičkový souboj vyhrál Bakoš a Pilař z hranice penalty nekompromisně uklidil míč do sítě. Po gólu norský tým zvýšil aktivitu. Čišovský zastavil  Svenssona pouze za cenu žluté karty, za okamžik se znovu žlutilo. Po strkanici ve vápně rozhodčí napomenul Bakoše a Larsena.

Ve 40. minutě se řítil ze strany sám na bránu Viktorie Prica, rozhodčí ale předtím postřehl ruku, kterou si pomohl při zpracování jeho spoluhráč. A za dvě minuty se dostal k nebezpečné hlavičce maličký Svensson, míč šel těsně vedle levé tyče Daňkovy svatyně. Největší příležitost však měli ve 45. minutě hosté. Horváth našel krásně kolmicí Bakoše, ten míč přistrčil Petrželovi, který vyslal  střelu do šibenice, domácí gólman se ale vyznamenal. Slovinský rozhodčí poté ještě nastavil pět minut, v nich si už ani jedno mužstvo šanci nevytvořilo.

Do druhé části  se vrátily oba týmy beze změn. Norové začali aktivněji, postupně se ale hra srovnala. Po necelé hodině hry měl Rosenborg největší šanci. Svensson šikovně zpětnou přihrávkou našel Skjelbreda, ten ale svoji příležitost zazdil – vysoko přestřelil.

V 63. minutě zahrozila z brejku Plzeň, protiútok ale nedotáhla k zakončení. Protikontr pak hasil faulem Jiráček a viděl také žlutou kartu. Plzeň byla v této fázi nebezpečnější. V 74. minutě se uvolnil na levé straně Pilař, centr od lajny našel Koláře, plzeňský středopolař zblízka, ale z těžké pozice bránu přehlavičkoval, o chvilku později ze střední vzdálenosti zahrozil Petržela.

Závěr byl hodně hektický. V 84. minutě se probil k vápnu Limberský, střelu nakonec Norové zblokovali. Z následného rohu Horvátha pak mířil hlavou Jiráček těsně vedle. Za okamžik zase po závaru ve vápně Viktorie volný Lustig vypálil těsně nad. Krátce před závěrečným hvizdem pak nedosáhl stoper Rosenborgu na míč směřující vedle branky Viktorie.

Závěrečný hvizd, Plzeň se může radovat, z Norska veze vítězství.

Odveta ve Štruncových sadech je na pořadu již za týden, ve středu 3. srpna. Utkání odstartuje již ve 20.15 hodin.