Play-off / Úterý 16. 8. 2011, 20:45 / Parken Stadium

52. Fillo

FC Kodaň

Čech – Rajtoral, Bystroň, Čišovský, Limberský – Trapp, Horváth – Petržela (76. Fillo), Kolář, Pilař (90. Hora) – Ďuriš (89. Ševinský)

Wiland – Thomsen, Ottesen, Jörgensen, Bengtsson – Bolaňos, Kristensen, Grindheim, Diouf (56. Nordstrand) – N'Doye, Claudemir (65. Absalonsen)

Branky: 69. Ottesen – 52. Ottesen (vl.), 59. Pilař, 79. Fillo, ŽK: Bolaňos, Grindheim, N'Doye, Absalonsen – Ďuriš, Petržela, Trapp, Rozhodčí: Atkinson – Mullarkey, Kirkup (všichni Anglie)

Diváci: 19148

Třetí díl boje Viktorie o Ligu mistrů odstartoval v úterý večer na půdě Kodaně. Západočeši se v úvodním utkání play-off o účast v základní skupině Champions League museli obejít bez distancovaných Marka Bakoše a Petra Jiráčka. Zraněného Romana Pavlíka nahradil v brance Viktorky Marek Čech, čerstvá posila Západočechů z Ruska.

Po šesti minutách hry se fotbaloví příznivci, kteří si našli cestu na zápas Viktorky v Kodani, dočkali první střely. Z pětadvaceti metrů vypálil Dame N´Doye, ale mířil vedle levé tyče. O dvě minuty později zahrozil Milan Petržela, kterému chyběly jen centimetry, aby vystihl malou domů Christian Bengtssona. U míče byl bohužel přeci jen rychleji domácí gólman Johan Wiland. Ve třinácté minutě hry si poprvé sáhl na balon Marek Čech, který schoval v náruči zakončení N´Doye z přímého kopu ze dvaceti metrů. Sedm minut nato střílel Christian Bola?os, ale jeho střela si cestičku do branky nenašla. To samé platilo o střeleckém pokusu Pavla Horvátha na druhé polovině hřiště. Po půlhodině hry centroval do vápna Kodaně František Rajtoral, jeho přihrávka vzduchem skončila v pokutovém území na Dioufově ruce. P횝alka hlavního sudího Martina Atkinsona zůstala ale němá. Na druhé straně zlobil neustále plzeňskou obranu senegalský útočník N´Doye. Po rohovém kopu nasměřoval míč na Čechovu branku, ale i za pomoci teče jednoho z branících hráčů skončil balon mimo tři tyče. Ve 38. minutě zakončoval hlavou Václav Pilař. Brankář Wiland zasahovat nemusel. Šest minut před koncem poločasu Marek Čech pouze sledoval, kde skončí dělovka Claudemira. Zakončení brazilského ofenzivně laděného fotbalisty z hranice šestnáctky jen těsně minulo šibenici branky Viktorky. V posledních minutách první poloviny utkání znovu zkusil zakončit N´Doye. Ani tentokrát nemířil přesně. Když se pak v nastavení po přiklepnutí Mariána Čišovského neprosadil hlavičkou Daniel Kolář, šlo se do kabin za bezbrankového stavu.

Po návratu ze šaten zahrozili jako první Plzeňané. Ani tentokrát však Daniel Kolář nepřesnou střelou z dálky Wilandovo čisté konto neohrozil. To samé platilo o pár chvil později pro zakončení Davida Limberského. V 51. minutě si Marek Čech poradil s nebezpečnou hlavičkou aktivně hrajícího Dameho N´Doye, který přehlavičkoval Davida Bystroně. Minutu nato přeběhl většině příznivců kodaňských fotbalistů mráz po zádech. Pavel Horváth posunul míč hlavou na nabíhajícího Daniela Koláře. Gólman Johan Wiland proti Kolářovi, který byl tísněný Sölvim Ottesenem, vyběhl. Kodaňský bek vzápětí uklidil míč jemnou tečí mimo Kolářův dosah pro Viktorku tak šikovně, že skončil ve Wilandově síti. Viktorka tak vedla od 52. minuty 1:0! Vzápětí se o vyrovnání pokusil nejčastěji střílející hráč Kodaně N´Doye. Míč skončil nad brankou. Sedm minut po vstřelení úvodního gólu zápasu už bylo vedení Viktorky dvoubrankové! Milan Petržela po sprintu přes polovinu hřiště poslal centr do kodaňského vápna, odkud míč doputoval po zásahu domácí defenzívy na jeho hranici. Tam byl u něj nejrychleji Václav Pilař. Třiadvacetiletý viktorián svou pravačkou trefil přesně k levé tyči, Wiland byl proti jeho střele bezmocný. O tři minuty později stálo při Západočeších štěstí, když hlavičkující Thomas Kristensen v brankové příležitosti zamířil přesně do míst, kde stál Marek Čech. Plzeňský gólman svůj brankářský um zopakoval v 68. minutě, když vyrazil na rohový kop další nebezpečnou hlavičku. Po rohu napravil svou chybu kodaňský bek Sölvi Ottesen, který si několik minut předtím vstřelil vlastní gól. V 69. minutě právě on vyrostl v pokutovém území Viktorky nejvýše, nasměřoval míč za Čechova záda a snížil na 2:1. V 76. minutě hry se trenér Pavel Vrba rozhodl vystřídat Milana Petrželu a na jeho místo poslal Martina Filla. V tu dobu ještě nemohl tušit, jak se mu za důvěru za tři minuty plzeňský odchovanec odvděčí. Pavel Horváth našel viktoriána s devítkou na dresu nádherným pasem přes celé hřiště, Martin Fillo si míč v šestnáctce hostů zpracoval a připravil si ho ke střele. Jeho levá noha vzápětí napsala ódu na radost. Tvrdá střela, kterou vyslal na Wilandovu branku, skončila přesně v pravém růžku a na ukazateli skóre už svítil stav 1:3 pro Viktorii! Takovouto pohádku, kterou viktoriáni v úterý večer v Kodani prožili, by snad nevymyslel ani věhlasný dánský pohádkář Hans Christian Andersen... V následných minutách střetnutí se hra odehrávala převážně ve středu hřiště, poslední střelu utkání si připsal z přímého kopu z devatenácti metrů Pavel Horváth. Zamířil však přesně tam, kde stál Johan Wiland.

Viktorka si v úvodním utkání dvojzápasu poradila s Kodaní v poměru 3:1 a v domácím utkání, které je na programu v pražském Edenu příští středu, bude chtít výsledek z Kodaně potvrdit a postarat se tak o historický úspěch západočeského klubu, jímž je postup do základní skupiny Ligy mistrů.