4. kolo / Úterý 1. 11. 2011, 20:45 / Eden Arena

72. Fàbregas
90+2. Messi

Pavlík – Rajtoral, Čišovský, Bystroň, Limberský – Jiráček, Horváth (77. Řezník) – Petržela, Kolář (69. Ďuriš), Pilař – Bakoš (25. Ševinský)

Víctor Valdés – Dani Alves (70. Maxwell), Piqué, Puyol, Abidal (74. Alexis Sánchez) – Thiago Alcántara, Fàbregas, Sergio Busquets (66. Keita) – Cuenca, Messi, Adriano

Branky: 24. Messi (pen.), 45+2. Messi, 72. Fàbregas, 90+2. Messi, ŽK: Pilař, Limberský, Pavlík, Jiráček, Horváth – Dani Alves, ČK: 22. Čišovský, Rozhodčí: Robert Schörgenhofer – Alain Hoxha, Norbert Schwab – Oliver Drachta, Thomas Gangl (všichni Rakousko)

Diváci: 20 145

Plzeňští fotbaloví příznivci se dočkali. Proti Viktorii v úterý večer nastoupil v současné době pravděpodobně nejlepší tým světa, FC Barcelona. Na stadionu v pražském Edenu se Viktorka představila, oproti předchozímu vzájemnému zápasu, s jedinou změnou v sestavě. Zraněného Marka Čecha nahradil v základní jedenáctce Roman Pavlík. To Barcelona vyběhla do zápasu v o poznání jiném složení než před necelými dvěma týdny. V její sestavě tak chyběly hvězdy španělského fotbalu Xavi Hernández, Andrés Iniesta či David Villa. Na druhou stranu již mohli nastoupit kapitán Barcelony Carles Puyol, Gerard Piqué a Cesc Fábregas.

V prvních minutách hry patřilo hřiště Viktorce. Viktoriáni se hned několikrát dostali kombinací k vápnu Barcelony. Branku Barcy se jim však během úvodní pětiminutovky ohrozit nepodařilo. To však dokázal katalánský celek. Ze dvaceti metrů se napřáhl ke střele Lionel Messi a Roman Pavlík v plzeňské brance si připsal svůj první úspěšný zákrok. Pavlíkovo čisté konto se snažil ohrozit také Thiago Alcántara. Zamířil ale nad břevno. V 17. minutě měla Viktorka stoprocentní gólovou šanci! Po přihrávce Marka Bakoše běžel z poloviny hřiště osamocen na Victora Valdése Milan Petržela, který patnáct metrů před brankou vypálil. Španělský brankář však jeho střelu vyrazil. Vzápětí měl další příležitost na vstřelení vedoucího gólu Daniel Kolář. Po přihrávce na penaltu vystřelil mimo tři tyče. O tři minuty později si argentinský zázrak Messi zopakoval svůj souboj s Romanem Pavlíkem. Gólman Viktorky proti němu vytasil výbornou robinsonádu. O okamžik později bohužel Marián Čišovský zasáhl ve vápně při souboji nohu Lionela Messiho. Rozhodčí Schörgenhofer vzápětí ukázal na značku pokutového kopu a poté také slovenskému obránci udělil přísnou červenou kartu. Z pokutového kopu se Argentinec nemýlil, poslal míč přesně k pravé tyči a Barcelona se tak ve 24. minutě ujala vedení. Vzápětí se kouč Viktorky Pavel Vrba rozhodl pro střídání. Hřiště opustil útočník Marek Bakoš a na místo Čišovského nastoupil novic na hrací ploše František Ševinský. Sedm minut nato si další úspěšný zákrok připsal brankář Pavlík. Autorem střely z hranice vápna byl opět Lionel Messi. To jeho mladší kolega z útoku Isaac Cuenca, který zkusil své střelecké štěstí ve 36. minutě, mířil o poznání hůře a branku Viktorie netrefil. Čtyři minuty před koncem prvního poločasu znovu úspěšně zakročil Roman Pavlík proti dalšímu střeleckému pokusu Messiho, který putoval k levé tyči. V nastaveném čase první půle inkasovala Viktorka podruhé. Po narážečce s Adrianem byl Lionel Messi osamocen před Pavlíkem a svým tvrdým a přesným zakončením nedal brankáři Viktorky jedinou šanci k tomu, aby mohl úspěšně zakročit.

Hned v první minutě druhého poločasu mohla Barcelona své vedení navýšit. Po nahrávce Messiho běžel sám na Pavlíka Cesc Fábregas, rozhodl se gólmana Plzeňanů přehodit, ale nezamířil přesně. Viktoriáni, i když hráli v desíti, si v následujících minutách druhé půle vytvořili tlak. Jeho vrcholem bylo zahrávání přímého kopu Pavlem Horváthem. Ten ale skončil pouze v barcelonské zdi. Prakticky vzápětí rozehrávala z pětadvaceti metrů přímý kop i Barcelona. Messi vypálil skvěle, ale Roman Pavlík mu úžasným tygřím skokem k levé tyči zkazil gólovou radost a naopak potěšil po celý zápas perfektně fandící plzeňské fanoušky. Po následném rohovém kopu se stala Pavlíkovou kořistí také Thiagova hlavička. V 67. minutě pálil ostrými Milan Petržela. David Limberský si s Václavem Pilařem vyměnili míč na levé straně hřiště a vzápětí Limberský odcentroval a našel právě Petrželu. Plzeňský rychlík vystřelil z první a jeho dělovka rozvlnila sí. Bohužel z boční strany. Barcelona odpověděla zakončením argentinského držitele Zlatého míče. Roman Pavlík si postavil tyče dobře, nebo Messiho hlavičku zastavilo břevno. V 72. minutě Barcelona přidala svou třetí branku. Po centru Cuency se ve vápně Viktorky prosadil hlavou Cesc Fábregas. Plzeňský brankář byl proti jeho zakončení bezmocný. V 78. minutě byl Pavlík znovu na svém místě a už poněkolikáté v úterním střetnutí si na něm vylámal zuby Lionel Messi. Minutu před koncem opět zakončoval Messi. Branku netrefil. To však neplatilo pro jeho poslední střelu zápasu, kdy se mu podařilo vletět do vápna Viktorky obejít gólmana a upravit na konečných 4:0 pro Barcelonu.

Viktoria si za dnešní výkon zaslouží pochvalu. Několikrát zahrozila a i v deseti hráčích byla Barceloně velmi důstojným soupeřem.