Sobotní program měli plzeňští fotbalisté téměř jako přes kopírák. Dopoledne přípravné utkání v Domažlicích, kde si připsali druhou výhru v přípravě a večer sledování u televizních obrazovek utkání naší reprezentace s pořádajícím Polskem, které rozhodl přesnou trefou exviktorián Petr Jiráček a poslal tak nᚠnárodní tým do čtvrtečního čtvrtfinále.

Sobotní program měli plzeňští fotbalisté téměř jako přes kopírák. Dopoledne přípravné utkání v Domažlicích, kde si připsali druhou výhru v přípravě a večer sledování u televizních obrazovek utkání naší reprezentace s pořádajícím Polskem, které rozhodl přesnou trefou exviktorián Petr Jiráček a poslal tak nᚠnárodní tým do čtvrtečního čtvrtfinále.

 

Našim fotbalistům držel u obrazovek palce také slovenský útočník hrající v barvách plzeňského týmu Michal Ďuriš. Autor šesti prvoligových branek v minulém ročníku se netajil tím, že při absenci slovenských fotbalistů na evropském šampionátu, patří mezi velké fanoušky našeho reprezentačního týmu. „Plzeňanům, ale i exviktoriánům a nejen jim, jsem pochopitelně držel palce. Jsem moc rád, že to takto dopadlo,“ říká a zároveň uvádí, že zápas sledoval v pohodlí domova. A jak se mu tedy duel líbil? „Řekl bych, že to byl zápas dvou rozdílných poločasů. V tom prvním, byli o něco lepší Poláci, ale Češi to ubránili. Do druhého poločasu nastoupilo úplně jiné mužstvo, hrálo doopravdy parádně a  po zásluze si připsalo výhru.“ A jak se mu líbil výkon jeho současných, či ještě nedávných spoluhráčů? „K tomu není co dodat, hráli všichni super. Těm lidem, kteří nevěřili, ukázali, že plzeňský fotbal jde nahoru, a že má svoji kvalitu naprosto srovnatelnou s evropským měřítkem. Nebál bych se říci, že česká reprezentace dnes stojí právě na plzeňských hráčích.“ Ve čtvrtek čeká nᚠtým Portugalsko. Podle Ďuriše by jako čtvrtfinálový soupeř býval byl přijatelnější tým Dánska. „Ale je to těžké. Každý tým má svoji kvalitu a na vyloženě slabého soupeře nenarazíte. Nyní to už bude také o trošce toho štěstí, nebo kvalita je ve všech týmech,“ dodává.

 

Martin Ticháček má v národním týmu, krom svých spoluhráčů a bývalých spoluhráčů také velkého kamaráda a brankářský vzor – Petra Čecha. „Píšeme si pravidelně. Po těch dvou zápasech byl hodně zklamaný. V prvním utkání dostal čtyři góly, ve druhém pak tu hloupou branku. On je ale silná osobnost a dokáže se přes takové smolné góly přenést. To nakonec ukázal v tom posledním utkání, které zvládl bravurně, přestože se hrálo pod velkým tlakem. Podle mého, čím větší tlak je, tím chytá lépe.“ Stejně jako Ďuriš, i třicetiletý gólman, neopomenul vyzdvihnout obranou činnost našeho týmu v první části. „Tam měli Poláci tlak, bylo moc dobře, že to kluci ubránili a druhou půli zvládli úplně perfektně.“ A výkony plzeňských hráčů? „Jsem za ně moc šastný, nebo opravdu hrají fantasticky. Táhnou nároďák a klobouk dolů před nimi

O možném dalším soupeři začal přemýšlet až v neděli. „Po zápase jsem si vychutnával výhru a postup. Po prvním utkání tomu moc lidí nevěřilo. Já jsem si říkal, že mohou být jako hokejisti. Ti měli pomalejší začátek, ale potom šli výkonnostně strašně nahoru. Takže nějaké spekulování o možném soupeři přišlo až v neděli.“ V rodinném kruhu se pak rozebíraly možnosti Německo, Dánsko, Portugalsko, Nizozemí. „Shodli jsme se, že asi nejpřijatelnější by bylo Dánsko, ale jeho postup byl hodně nereálný, takže jsem říkal, že by to mohlo být Portugalsko, což nakonec vyšlo.“ Zatímco Německo patří k největším favoritům na titul, tým Portugalska je týmem, který je schopen sice porazit kohokoliv, ale na druhé straně i s kýmkoliv prohrát…. „Souhlasím. Měli zápasy, kde hráli opravdu výborně, ale také zápasy, kde mi to přišlo, že to nejsou oni. Teď se jim ale rozstřílel Ronaldo, což je určitě velká psychická vzpruha pro celý manšaft.“ A co by mohlo na tým Portugalska platit? „To je otázka spíše pro trenéra, ale řekl bych, že by na ně mohly platit rychlé brejky. Oni určitě budou chtít tvořit, strany by mohli mít volné a tam by mohla být cesta k úspěchu.“

A protože Martin je brankář, dá se tedy usuzovat, že bude zejména sleduje výkony brankářů na šampionátu. „Je tam opravdová špička. Je radost sledovat jejich výkony. Udržet si koncentraci po tak dlouhých a náročných sezonách, je určitě obdivuhodné. Ne pro fyzickou únavu, ale mentálně. Nejvíce se mi prozatím líbí brankář německé reprezentace Manuel Neuer. Ten vypadá nejvíce suverénně,“ dodává.

 

Mistrovství nemůže minout ani trenéra, vždy kde jinde čerpat znalosti a případné poznatky pro svoji profesní činnost. V sobotu u televizní obrazovky tedy nechyběl ani asistent trenéra Karel Krejčí. „Dopadlo to dobře a český národ byl na nohou. Kluci postoupili po právu a je třeba jim pogratulovat, nebo předvedli velice kvalitní výkon,“ říká třiačtyřicetiletý kouč, který nechyběl ani u jednoho z velkých úspěchů plzeňského fotbalu. A vezmeme dorostenecký titul, zisk Ondrášovky cupu, mistrovského titulu, Superpoháru, či úspěšného tažení Ligou mistrů. Výkony „plzeňských“ hráčů jsou podle médií ozdobou našeho týmu….. „Souhlasím. Myslím si, že byli tahouni celého týmu.“ V neděli se ve skupině B rozhodovalo o našem dalším soupeři. „Holanďany nezastihla na šampionátu optimální pohoda. V zápasech nepředvedli své opravdové kvality. Těm zůstali, myslím si, dlužni. Individuality Portugalska byly výraznější, než tomu bylo na straně soupeře.“

A jaké vidí Krejčí šance před čtvrtečním zápasem? „Našim teď po výhře narostlo sebevědomí a myslím si, že je teď úplně jedno s kým se potkají ve čtvrtfinále. Věřím, že jsou schopni i přes silné Portugalsko postoupit.“ Jak by trenér charakterizoval přednosti čtvrtečního soupeře? „Když se podíváte na složení jejich mužstva, jsou tam samé výrazné individuality, které hrají v top klubech. A je to Pepe vzadu, nebo vepředu Ronaldo, který patří mezi nejlepší hráče Evropy. Pokud se ale budeme prezentovat výkonem jako v utkání s Polskem, myslím ten týmový duch, pokud tam budou individuální výkony, pak věřím, že jsme schopni přes Portugalce přejít,“ dodává.