Patří k těm fotbalistům, kteří dokázali při svém velkém koníčku ještě vystudovat vysokou školu. Na zeleném trávníku oplýval bojovností, nasazením a to ho přivedlo až na barcelonský Nou Camp. Ve čtvrtek 12. června se MUDr. Jiří Chvojka dožívá šedesáti let.

Patří k těm fotbalistům, kteří dokázali při svém velkém koníčku ještě vystudovat vysokou školu. Na zeleném trávníku oplýval bojovností, nasazením a to ho přivedlo až na barcelonský Nou Camp. Ve čtvrtek 12. června se MUDr. Jiří Chvojka dožívá šedesáti let.

Ve čtrnácti letech ho otec přivedl do žákovského mužstva Škodovky, ve stejném klubu hrál za dorost, za béčko mužů a v A týmu dostal poprvé příležitost na počátku sedmdesátých let za trenéra Jiřího Rubáše.

V sezoně 1975 - 1976 si zahrál poprvé první ligu. To už ve Štruncových sadech vládl pevnou rukou trenér TomᚠPospíchal a ten v domácím utkání s VSS Košice poslal Jiřího Chvojku na hřiště v 74. minutě, kdy vystřídal Ladislava Fojtíka. Plzeň vyhrála 4:2 a debutant měl okolo sebe Josefa Čalouna, Zdeňka Michálka, Milana Formana, Karla Süsse, Františka Plasse, Petra Uličného a další výborné plzeňské hráče. Byl v širším hráčském kádru prvoligového týmu a přitom stačil studovat na lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni.

Zřejmě i proto na čas zmizel do divizního týmu ČSAD, ale brzo se do nejlepšího plzeňského celku vrátil. Na jaře 1980, kdy Škoda Plzeň podnikala v první lize neúspěšné záchranářské práce, byl většinou v základní sestavě v roli levého obránce, a na Bohemians, kde Plzeň překvapivě zvítězila 2:1, vstřelil dokonce druhý gól. Nic platné to nebylo, po osmi letech v nejvyšší soutěži plzeňský tým sestoupil, ale Jiří Chvojka se blížil ke svému studijnímu cíli. Ve druholigové sezoně 1980 - 1981, kdy záložní řada hrála většinou ve složení Chvojka - Vašák - Lavička nebo Šilhavý - Rejda - Chvojka, ho trenér Jan Fábera hodnotil slovy: "Chvojka má mimořádnou fyzickou kondici, nasazení, je to bojovník, ale rezervy má v přihrávkách." Škodovka sice nepostoupila, ale 30 června 1981 Jiří Chvojka promoval a okamžitě dostal povolávací rozkaz do Dukly Praha.

Ve slavném pražském klubu přišel vrchol jeho hráčské kariéry. Během roční vojenské služby byl členem hráčského kádru, kde se to jen hemžilo reprezentanty. Netolička, Macela, Rott, Rada, Fiala, Štambacher, Nehoda, Vízek, to byli spoluhráči Jiřího Chvojky. Dukla před tím vyhrála Československý pohár, hrála o titul a startovala v Poháru vítězů pohárů. V prvním kole přešla přes skotský Glasgow Rangers po výsledcích 3:0 a 1:2 a všichni byli v očekávání dalšího soupeře.

Jeho jméno však vyrazilo všem dech: do Prahy mířila FC Barcelona s kádrem plným světových hvězd. V prvním utkání v Praze však došlo k velkému překvapení a Dukla slavně zvítězila 1:0. Odvetné utkání na Nou Campu vidělo přes osmdesát tisíc diváků, španělský celek Duklu přejel 4:0 a z poháru ji vyřadil. Jiří Chvojka se dostal na hřiště deset minut před koncem. Později na utkání vzpomínal: "Barcelonu trénoval Udo Lattek a v kádru měl výborné hráče. Ti se ale chovali dost povýšeně a nabubřele. Také atmosféra byla doslova pekelná a pro nás nepřátelská. Na brankáře Netoličku třeba házeli fanoušci pomeranče. Já šel na hřiště za stavu 3:0 a ke konci zahrával Schuster trestný kop, byl jsem ve zdi na straně jako poslední. Míč se mi odrazil od ramene, změnil směr a Netolička na něj nedosáhl. Byl z toho čtvrtý gól. Barcelona hrála tehdy velmi ostře, doslova na hranici fair play."

V sezoně 1981 - 1982 nastoupil Jiří Chvojka k devíti prvoligovým zápasům, Dukla získala mistrovský titul a o plzeňského odchovance projevila zájem Sparta. Nějak to ale nedopadlo a on se po ročním působení na Julisce vrátil do Plzně, kde válel druhou ligu. Většinou v obranné čtveřici na postu krajního obránce po boku Kubaty, Formana, Ruše nebo Kalabuse a Kříže. Po roce však dal přednost své lékařské profesi a fotbal hrál už jenom na nižší úrovni, hájil například barvy divizního plzeňského Dynama ZČE.

S koncem aktivní závodní činnosti kopačky na hřebík Jiří Chvojka definitivně nikdy nepověsil. Startuje za starou gardu a také reprezentoval naši republiku v týmu lékařů. V roce 2010 ve funkci kapitána zvedl nad hlavu vítězný pohár na Eurospitalu, který český tým lékařů vyhrál, když ve finálovém duelu porazil Itálii 1:0. Nadále, i na prahu šedesátky stále nastupuje za ZČE v lize starých gard a po posledním utkání s Černicemi, když vstřelil gól, ocenil jeho výkon Plzeňský deník slovy: "U hostů se prezentoval výtečným výkonem nestárnoucí Jiří Chvojka."

Foto: Jedna ze sestav Škody Plzeň v druholigové sezoně 1982 - 1983, která byla poslední pro Jiřího Chvojku v dresu s okřídleným šípem na prsou. Stojící zleva Jiří Krbeček, Josef Felégy, Jozef Kovačič, Miroslav Křiž, Libor Vít, Miloš Paul, Jan Svoboda, sedící zleva, Jan Homola, Miroslav Anton, Vítězslav Lavička, Jiří Chvojka. Foto archiv autora.