Trenér Miroslav Koubek sklízí po ligovém podzimu první plody své práce. Viktorii Plzeň dovedl na první příčku tabulky, porazil úhlavní rivaly v cestě za mistrovským titulem, ale i přesto neustává v tvrdé práci a odhodlání.

Jak jste spokojen s osmatřicetibodovým ziskem?
„Ze šestnácti zápasů ztratila Viktoria Plzeň deset bodů, z toho za mého vedení osm. Člověk by chtěl dosáhnout úplného maxima, ale porážky v Jihlavě nebo na Slavii nám to znemožnily. Pokud bychom v těchto zápasech dokázali uhrát aspoň remízu, bylo by to asi optimum.

Jak hodnotíte s odstupem kvalitu týmu Viktorie Plzeň?
Každý, kdo sleduje fotbal, Viktorii Plzeň zná a ví, jací hráči zde hrají. Názor, že jsem přišel do mužstva, kde je velmi vysoká hráčská úroveň, se potvrdil. Především mě zajímala lidská stránka hráčů a musím říct, že jsem příjemně překvapen kolektivem vyzrálých osobností.

Nastříleli jste nejvíce gólů v lize, ale v týmu není žádný výrazný kanonýr. Nemrzí vás tato situace?
Na to se dá dívat ze dvou úhlů. Pokud bychom takového hráče měli, bylo by to možná lepší. Ale chceme to? Hrálo by se vlastně jen na něj a byla by naše produkce větší? O góly se podělilo větší množství hráčů, uplatnili jsme naši silnou týmovou ofenzivu. Pokud nám tento přístup přinesl největší množství vstřelených gólů, tak jsme asi nehráli špatně. Ideální by zřejmě bylo spojit obojí do jednoho, tedy zachovat týmovou ofenzivu a mít hráče, který dokáže vstřelit dvanáct gólů.

Které utkání se Vám po všech stránkách nejvíce zamlouvalo? Byl to zápas se Spartou?
V kontextu toho, že to je loňský mistr ligy a nᚠnejvětší rival, tak asi ano. Sparta hraje evropské poháry a má velkou kvalitu, nᚠzápas s ní snesl přísná měřítka. Zápas byl dramatický, plný emocí a měl náboj. Když se na tento duel podíváte pozorně, tak zjistíte, že Sparta nehrála špatně. O to více si cením našeho výkonu, který byl výborný.

V Synot lize máte na Spartu jednobodový náskok, je to výhoda?
Každý náskok je dobrý, určitě pro psychiku. Nicméně před námi je ještě hodně zápasů, dalo by se říct, že jednobodový náskok není v podstatě žádný náskok. Jen to znamená, že je tady ještě někdo hodně dobrý.

Když se podíváte na tabulku po podzimní části Synot ligy, je tam pro vás nějaké překvapení?
Určitě bych nečekal, že bude Liberec na sestupových příčkách. Slovan tam nepatří, ale nechci hodnotit jiné týmy. Možná mě překvapila také dominance prvních třech týmů a poměrně velký odstup od čtvrtého týmu, který také může hrát evropské poháry.

Po utkání v Jablonci jste naznačil, že byste chtěl zlepšit efektivitu…
Vím, že naše efektivita se trochu snížila tím, že pravidelně nehraje Pavel Horváth. I to je důvod. Abyste byl efektivní, tak potřebuje hodně dobrých přihrávek a on dává geniální přihrávky. S tím se trochu zpomalila přechodová fáze, protože hráči si to musí připravit. Teď tam hrají mladší hráči, všichni na úrovni reprezentace, takže střed zálohy máme hodně silný a věřím, že v našich schopnostech je vypilovat naši přechodovou fázi na skvělou kvalitu.

Chtěl jste utkání v Jablonci v závěru vyhrát?
Některá střídání byla vynucená zdravotními problémy. Samozřejmě tam byly i taktické tahy, ale ano, chtěl jsem vyhrát, proto jsem střídal útočné hráče. Proč to v tu chvíli nerisknout, když jsem cítil, že Jablonci docházejí síly. Jablonec nemohl celý zápas vydržet to maximální nasazení z první půle.

Sledujete výkony Juniorky a konkrétně Daniela Černého, který je nejlepší střelec Juniorské ligy?
Juniory sleduji, měli dobrý závěr podzimní části a Daniel Černý roste ve velmi dobrého útočníka. Než ale dostane šanci, tak si určitě bude muset projít určitým mezičlánkem, hostováním v některém klubu, jako například Patrik Hrošovský nebo dříve Vladimír Darida.

Dáváte do boje o titul i sám sebe?
Snažím se tým koučovat, celý zápas mu pomáhat. Nejsem typ trenéra, co sedí na lavičce. Takový je můj styl. A hrajeme o titul, nebo o sestup. Nyní jsem dostal druhou šanci v kariéře titul získat. Poprvé mě od něj dělila minuta. Věřím, že nyní již budu úspěšný.

Jak hodnotíte atmosféru v Doosan Areně?
Chtěl bych fanouškům moc poděkovat. Ta atmosféra je tak báječná. Cítíme z nich velkou sílu a pomáhají nám v dobrých výsledcích. Doma jsme všechny zápasy vyhráli a právě fanoušci na tom mají velkou zásluhu.

Jak dlouho se věnujete práci ve volném čase?
Když přijdu z práce domů tak nejprve vypnu a snažím se odreagovat. Jdu do přírody. K fotbalu si sednu až večer a věnuji se mu klidně i do dvou do rána. Snažím se soupeře studovat pečlivě.