V rámci seriálu novinek z klubové akademie se dnes zaměříme na představení nového systému u nejmladších kategorií, tedy u přípravek. „Cílem je dostat kvalitní tréninkový proces k co nejvyššímu počtu dětí,“ říká Zdeněk Psotka, sportovní ředitel viktoriánské akademie.

Inovace klubové akademie, kterou v minulých dnech v obsáhlém rozhovoru Zdeněk Psotka představil, je založena na čtyřech základních pilířích. Jedním z nich je „Viktoria next generations“, který se týká primárně kategorií přípravek.

Právě u nich dochází k zásadní změně. Vytváří se zcela nový tréninkový model a dochází ke zrušení mladších přípravek, tedy konkrétně kategorií U7 a U8.

„Máme v regionu nyní šest partnerských klubů, kde budou působit u těch nejmladších fotbalistů a fotbalistek naši trenéři. Ti se budou starat o kvalitní řízený trénink pro co největší počet dětí. Následně každý pátek se vybraní z klubů sejdou ke společnému tréninku přímo v našem tréninkovém areálu v Luční ulici,“ vysvětluje Zdeněk Psotka a zdůrazňuje, že bude docházet i ke vzdělávání trenérů ze všech partnerských klubů.

Zapojeni do celého projektu vzdělávání budou nejen trenéři, ale i rodiče. „Zaměříme se i na stravu, podporu všeobecných pohybových aktivit, prostě komplexní podpora. Nastavena bude i metodika preventivního tréninku, zdravá pohybová nauka,“ upřesňuje s tím, že Viktorka chce být aktivní a vidět i na školách.

Partnerské kluby budou vybaveny i technologiemi, aby s nimi mohly být sdíleny veškeré tréninky a metodika.

O jaké partnerské kluby se v této fázi jedná? Petřín Plzeň, Senco Doubravka, Rapid Plzeň, Košutka, Křimice a Smíchov. Již avizovaná byla spolupráce s FC Písek a o dalších se jedná. „Hodně diskutujeme se Stodem, kde to dělají velmi dobře. Propojili jsme se i s kluby z Karlovarského kraje a začínáme spolupracovat i se Strakonicemi,“ uvedl Zdeněk Psotka.

Jedním z důležitých aspektů výchovy nejmladší fotbalové generace zůstane i systém takzvaných „pláckových fotbálků“, které již nějakou dobu běží.

„Zjednodušeně lze říct, že se kluci i holky od šesti do deseti let z celého kraje potkají na jednom hřišti. A hrají fotbal! Trenéři je ani nijak netrénují, jsou spíš v roli rádců a motivátorů. Chceme oslovit co nejvíce dětí, aby se radovaly z fotbalu a zahrály si,“ upřesňuje šéftrenér přípravek Jaroslav Kovařík. „Udělají se branky a jde se hrát. To je podstata pláckového fotbálku, ze kterého dříve vyrostlo spoustu hvězd. Vidíme na dětech tu radost, a to je hlavní,“ doplňuje jeden z trenérů Jaromír Šimr. 

SERIÁL VĚNOVANÝ KLUBOVÉ AKADEMII

• Rozhovor se Zdeňkem Psotkou (čtěte ZDE)

• Změny u kategorií přípravek + Systém partnerských klubů (dnes)

V nadcházejících dnech se zaměříme na:

• Představení High performance developement systému

• Novinky v B-týmu