Fotbaloví starší dorostenci Viktorie Plzeň porazili 2:0 tým Bohemians Praha 1905 a kolo před koncem celostátní ligy se stali mistry republiky v nejvyšší mládežnické kategorii U 19. V...

Fotbaloví starší dorostenci Viktorie Plzeň porazili 2:0 tým Bohemians Praha 1905 a kolo před koncem celostátní ligy se stali mistry republiky v nejvyšší mládežnické kategorii U 19. V šestnáctileté historii samostatné české nejvyšší soutěže je Viktoria Plzeň teprve šestým klubem, který dosáhl na nejvyšší metu. Čtyřikrát získaly titul Sparta a Olomouc, po třech titulech mají Ostrava a Slavia a jeden Brno. V historii největšího západočeského fotbalového klubu je to teprve druhý titul. Ten první získali dorostenci Sokola Škoda Plzeň v roce 1951.


Od té doby vystoupili plzeňští dorostenci několikrát na pomyslné stupně vítězů, ale vždycky to byla druhá nebo třetí místa. Až letos sáhli mladí viktoriáni po zlatu.

Přitom v posledních dvou předchozích sezonách se Plzeň v lize horkotěžko zachraňovala. Vloni v létě přišel z Příbrami do Viktorie její bývalý hráč Karel Krejčí a pod jeho rukama se začal formovat mistrovský tým.

Nově se tvořící celek vyhrál silně obsazený mezinárodní turnaj, Memoriál Stanislava Štrunce v Plzni, a vzápětí Memoriál Jaroslava Starky v Příbrami. „Po letní přípravě jsem viděl, že tým bude mít sílu. Což se ukázalo i v lize, kde jsme přezimovali na druhém místě za Olomoucí,“ vrací se o rok zpět trenér Krejčí.

V zimě se nejlepší hráči posunuli do třetiligové juniorky, už v prvním zápase se vážně zranil nejlepší střelec týmu Herák a v polovině jara i druhý nejlepší kanonýr Štverák. Ke všemu ještě deset kol před koncem odešel k prvoligovému A týmu trenér Krejčí, který vystřídal odvolaného trenéra Stanislava Levého „Je to zajímavé, ale tyhle ztráty a změny tým ještě více stmelily a kluci odehráli fantastickou sezonu. Klobouk dolů před jejich výkony, mistrovský titul získali zaslouženě. A já jsem moc rád, že jsem u toho mohl být. Splnil se mi trenérský sen,“ svěřil se dojatý kouč Karel Krejčí.

Jeho nástupcem v poslední třetině soutěže se stal Jiří Kohout. Mladý trenér, kterého rovněž z Příbrami přivedl právě Krejčí, úspěšně navázal na kvalitní práci svého předchůdce a za úspěšnou sezonou napsal se svými svěřenci zlatou tečku.

„Bylo by špatné se domnívat, že to je úspěch jen hráčů a nás trenérů A dorostu. Velký dík patří především všem trenérům, kterým kluci prošli od přípravky rukama. Já a mí kolegové Karel Krejčí a Jiří Žilák jsme jen slízli smetanu,“ nezapomíná na své trenérské kolegy Jiří Kohout.

Klíčem k úspěchu byl podle mladého kouče velmi silný ročník. „Byl opravdu mimořádný, navíc se dala dohromady skvělá parta, která to spolu táhla po celou sezonu a dokázala se vyrovnat i se ztrátami několika opor,“ říká Kohout.

Za zlomový okamžik považuje jarní vítězství v Olomouci, která byla největším soupeřem Západočechů v boji o zlaté medaile.

„Od tohoto zápasu se nastartoval útok na titul a všechny zbývající zápasy jsme vyhráli. Ukázala se velká vnitřní síla týmu,“ míní trenér Kohout.

 

Titul starších dorostenců ocenil i trenér prvoligového A mužstva Viktorie a asistent trenéra národního mužstva Jaroslav Šilhavý. Prostřednictvím Deníku čerstvým českým šampionům okamžitě poblahopřál.

„Hráčům, trenérům a realizačnímu týmu gratuluji k zisku titulu. Je to skvělý výsledek. Věřím, že se některý z hráčů mistrovského týmu brzy propracuje do prvoligového A mužstva Viktorie,“ vzkázal včera novopečeným dorosteneckým mistrům republiky Jaroslav Šilhavý přímo z tábora českých reprezentantů v rakouském Seefeldu.

Podle kouče mistrovského celku Karla Krejčího je v týmu několik hráčů, kteří by to mohli dotáhnout ve fotbale daleko. „Pokud na sobě budou nadále tvrdě pracovat a neztratí pokoru, mají před sebou slibnou budoucnost,“ domnívá se trenér.

Zisk titulu považuje za mimořádný úspěch. „Myslím si, že nám to v tuhle chvíli ani patřičně nedochází. Tenhle titul všichni doceníme ještě více s odstupem času,“ dodává Karel Krejčí.


Viktoria Plzeň U19 – brankáři: Dan Houdek, LukᚠFrei, obránci: Jakub Blažek, Jan Chvojan, Marek Bauer, LukᚠNový, Martin Mandous, Jan Matas, záložníci: Jakub Puchmertl, Ondřej Vitouš, Vladimír Darida, Jan Mudra, Kamil Staněk, Jakub Dvořák, David Vaněček, útočníci: Patrik Hulina, TomᚠŠtverák, Rudolf Herák, Jan Mašek, Petr Mičkal, LukᚠBezděk.  

Trenéři: Karel Krejčí, Jiří Kohout, Jiří Žilák, Jiří Krbeček. Sekretář: Jiří Schuster. Lékařka: MUDr. Ludmila Beranová.

 

 

 

K titulu pomohla Viktorii i pýcha soupeře

Skvělá parta, odhodlání bojovat jeden za druhého. To jsou podle opor čerstvých dorosteneckých mistrů republiky nejsilnější stránky zlatého týmu Viktorie Plzeň.

„K tomu jsme přidali trochu fotbalovosti a sportovního štěstí a úspěch byl na světě,“ vysvětluje kapitán dorostenců Viktorie LukᚠNový, proč Západočeši vystoupili na samý vrchol.

„Dík patří i trenérům, celému realizačnímu týmu a také rodičům, kteří nás celou dobu podporují,“ říká český dorostenecký reprezentant.

Od středy, kdy se dozvěděl, že největší soupeř Plzně, Olomouc, doma prohrál se Spartou a Viktorii bude stačit k titulu výhra nad Bohemians, špatně spal. „Měl jsem toho plnou hlavu, jenom jsem se převaloval v posteli. O to víc jsem šastný, že se nám podařilo,“ svěřuje se.

Dva nejlepší střelci týmu Rudolf Herák a TomᚠŠtverák sledovali mohutný jarní finiš jen z lavičky, oba se totiž těžce zranili.

„Když jsem si při utkání reprezentace proti Maďarsku utrhl kolenní vaz, bylo mi do breku. O to víc, že jsem měl životní formu,“ vypráví TomᚠŠtverák.
„Bylo mi jasné, že pro mě sezona skončila. S klukama jsem ale dál jezdil na zápasy a fandil jim. Oni se ještě více stmelili a dokázali uspět i bez nás, mě a Rudly Heráka. Mám obrovskou radost, že máme titul,“ říká nadějný útočník.

Šastný byl i sportovní manažer Viktorie Adolf Šádek. „Titul po padesáti sedmi letech, to mluví za všechno. Co k tomu ještě říci?“ hledal dojetím těžko slova manažer.

Podle něj přispěla k titulu Plzně sama Olomouc, největší soupeř Plzně. „Když vedla asi osm kol před koncem o pět bodů, trenér Hanáků dal na webové stránky klubu článek o tom, jak jeho tým už má titul v kapse. Kouč Jiří Kohout článek připíchnul klukům na nástěnku a to je ohromně vyburcovalo,“ míní manažer Sádek. Plzni tak pomohla k titulu i pýcha největšího soka.

 

 

První titul získali plzeňští dorostenci už v roce 1951

 

PLZEŇ - Poprvé v historii se starší dorostenci plzeňské Viktorie stali mistry Československa před sedmapadesáti lety v roce 1951. Tehdy se jmenoval plzeňský klub Sokol Škoda a dorostenecké mistrovství republiky mělo zvláštní formu, která se nikdy předtím neobjevila a brzo potom zanikla. Dorostenecké soutěže nahradily Sportovní hry mládeže, ve kterých startovalo z celé republiky 68 062 hráčů a 5050 mužstev! Masovost především, bylo heslem té doby. Leč, hrálo se o titul přeborníka republiky!

 

Dělnická a zemědělská mládež měla své samostatné soutěže, stejně tak školy a vojenský dorost. Ve finálovém turnaji se potom utkali vítězové jednotlivých odvětví. Každý dorostenec hrál tam, kde pracoval nebo studoval. Vedle talentů, po kterých už mohla sáhnout ligová mužstva, však nastupovali i chlapci bez zkušeností.

Škodovka stále vyhrávala, porazila i pražskou Slavii, vlastně Dynamo a ve finále dělnického sektoru se potkala s Košicemi. V Luční ulici před návštěvou 4000 diváků ve velmi tvrdém utkání zvítězila 2:1 a po dlouhé cestě vlakem vyhrála i v Košicích 3:1, když dva góly vstřelil Karel Sloup.

Potom škodováci na neutrální půdě v Ústí nad Labem porazili vítěze studentského sektoru Mělník 7:3 (2 góly K. Sloup, Tauš, Černý, 1 Lukeš) a rozstříleli i vítěze zemědělského sektoru Dolný Hričov 6:0 (branky: Zoubek 2, Skřivan, Šerý, Lukeš, Tauš), stali se tak mistrem všech sektorů a tím i oficiálním mistrem republiky staršího dorostu.

Jednou z opor byl také letos čtyřiasedmdesátiletý František Beránek, který po skončení hráčské kariéry dlouho trénoval i dorostence Viktorie.

„Tehdy to bylo mistrovství ryze po linii pracovních sektorů. Hrály se zápasy až odzdola, po dílnách. Třeba Strojírna I - Nářaďovna. Potom se vytvořil tým pod Škodovkou, kam jsme všichni přestoupili. Soutěž byla hodně sledována a propagována médii, třeba našemu mužstvu věnoval tehdejší Ruch tři stránky,“ vzpomíná po sedmapadesáti letech Beránek.

Sestava Hodina - Štogr, Beránek, Šerý, Salcman, A. Ženíšek, Lukeš, Skřivan, Zoubek, K. Sloup, Tauš, vedená trenéry Václavem Svobodou, Václavem Dědičem a vedoucím mužstva Emilem Hrudičkou se nesmazatelně zapsala do zlaté knihy Viktorie.

plz_denik.jpg

 

Byli výborní, nebo před příchodem do Škodovky už hráli ve svých klubech za muže. Hodina a Lukeš ve Vejprnicích, Salcman s K. Sloupem v Doudlevcích, Beránek na Sulkově, Ženíšek v plzeňské Slavii, Tauš v Tlučné a pod.

„Nᚠryze technický fotbal se divákům líbil. Do Luční chodily čtyři tisícovky diváků. Do Košic jsme cestovali vlakem šestadvacet hodin, v jednom pytli jsme měli konzervy, ve druhém chleba a stejně jsme tam vyhráli. Je snaha toto mistrovství podceňovat, ale bylo tomu právě naopak. Hráli vynikající hráči, třeba za Mělník, který jsme porazili, hrál Bedřich Šonka, který potom v šedesátém roce vyhrál s Hradcem titul mistra republiky. Bylo hodně mužstev a hodně zápasů,“ tvrdí Beránek.

Současný mistrovský titul dorostenců Viktorie hodně oceňuje: „Je to vynikající úspěch Viktorie, ale i celého fotbalu v kraji. Smekám před nimi, co dokázali, “ říká dorostenecký mistr republiky z roku 1951.