Ve zlaté knize plzeňské Viktorie je zapsáno hodně borců oplývajících technickým uměním, ale málo z nich dovedlo přidat variabilní fotbalové myšlení a skvělou přihrávku. Jedním z nich byl Zdeněk Böhm. Do historie klubu se zapsal nejen jako výborný konstruktivní hráč, ale také jako dlouholetý trenér především na úseku mládeže. Narodil se v roce 1934 a v neděli 21. července slaví 85. narozeniny. Jeho kariéra zasluhuje připomenutí.

Pochází ze středních Čech a první fotbalovou abecedu začal vstřebávat v Sokole Družec, obci blízko Kladna. Do okresního ocelářského města také brzo zamířily jeho fotbalové kroky. Poprvé si zahrál první ligu za Baník Kladno v sezoně 1954 (hrálo se systémem jaro - podzim) a hned vstřelil dva góly. Za spoluhráče měl třeba Jana Fáberu, který na počátku osmdesátých let trénoval v Plzni. Rok 1955 prožil Zdeněk Böhm na vojně, kde hrál na Strahově za uměle vytvořený celek Tankista Praha. Ve vojenském dresu s ním bojovali třeba pozdější stříbrní Chilané Josef Kadraba a TomᚠPospíchal nebo Plzeňák František Beránek zvaný "Pejsek." Sám později přiznával, že největší vliv na jeho sportovní vývoj měl kladenský trenér Sklenička.

Po vojně se vrátil do černého Kladna, za které válel dále nejvyšší československou soutěž. Jeho spolehlivé výkony neušly pozornosti stavitelům reprezentačního B mužstva, za něž v letech 1956 - 1958 sehrál pět oficiálních mezistátních zápasů. Premiéru měl 26. září 1956 v Plzni, kde se Československo B utkalo s Indonésiií a zvítězilo 5:1. Pro zajímavost sestava: Stacho (Večerka) - Menclík, Samuelčík (M. Linhart), Jankovič - Kačáni, M. Dvořák - Pospíchal, Buberník, Kadraba (Kvašňák), Crha, Böhm. Po dvou gólech vstřelili Pospíchal s Buberníkem, jeden přidal Kadraba. Potom si ještě za reprezentační béčko zahrál dvakrát proti NDR (výhry 3:1 v Ústí nad Labem a 1:0 v LIpsku), v Toulouse proti Francii (1:1) a v Moskvě proti SSSR (1:1). Na stadionu v Lužnikách před návštěvou 50 000 diváků dokonce vstřelil vedoucí gól našich reprezentantů. To byly neopakovatelné zážitky.

Poslední sezona Zdeňka Böhma v barvách Baníku Kladno byla část prvoligového ročníku 1960 - 1961. Na jaře 1961 přestoupil se tehdejšího druholigového Spartaku Plzeň a pomohl mu vrátit se po devíti letech do první ligy. Přestup se ale nerodil vůbec lehce, projednávaly ho i jiné orgány než fotbalové. Kladno se totiž nechtělo svého klíčového borce jen tak lehce vzdát. Nakonec vše dobře dopadlo a bývalá kladenská levá spojka se ukázala být výraznou posilou. Prvoligová premiéra proti Nitře skončila před návštěvou 18 000 diváků nerozhodně 2:2. Spartak nastoupil ve složení Fr. Čaloun - Strejček, Hrneček, Mudra - Bíba, Homola - Trykar, K. Sloup, Lopata, Böhm, Sohan a celý podzim byl štikou nejvyšší soutěže. Jiří Lopata patřil k nejlepším kanonýrům a na hodně gólů mu přihrával právě Zdeněk Böhm. Po podzimu byl plzeňský tým dokonce v tabulce na třetí příčce a nakonec skončil devátý.

Další sezona 1962 - 1963 v první lize už ale znamenala pro Plzeň opět pád. Zdeněk Böhm sice stále tvořil hru, nahrával a sám vstřelil pět gólů. Podílel se například gólem na demolici Spartaku Sokolovo (Sparta) 5:0, gólově třeba přispěl i k výhře 4:0 nad Nitrou, ale mužstvo inkasovalo laciné branky a pár kol před koncem bylo jasno, že bude opět jen druholigové. I o soutěž níž byl oporou celku, a přestože se mu jeden čas nedařilo a hrál jen za béčko, v sezoně 1967 - 1968 se Škodovkou do první ligy vrátil. Poslední zápas v nejvyšší soutěži sehrál Zdeněk Böhm 15. května 1968 na Julisce proti Dukle Praha. Plzeň nastoupila na půdě favorita v sestavě Hop - Plass - M. Štrunc, Svidenský, Mysliveček, Bakič - Süss, Michálek, Böhm - Jozefovič (73. Pokorný), Herbst a prohrála 1:3, přestože gólem Jozefoviče vedla 1:0. Po roce přišel návrat do druholigové společnosti a Zdeněk Böhm si už nejvyšší soutěž nikdy nezahrál. Startoval většinou jen za divizní, a po postupu, třetiligové béčko Škodovky.

Když pověsil aktivní kopačky na hřebík, začal ve Škodě a později ve Viktorce trénovat mládežnické celky. Jeden čas vedl v České lize mladší dorost 1. FC Plzeň, ale zase se vrátil do Viktorie, kde se staral o minižáky. Jeho rukama prošla celá řada talentovaných hráčů. Od celé velké viktoriánské rodiny si Zdeněk Böhm zaslouží k pětaosmdesátinám obrovskou gratulaci a do dalších let přání pevného zdraví.

FOTO: Prvoligové jaro 1963. Spartak Plzeň poráží tým Slovanu Nitra 4:0 a Zdeněk Böhm střílí jeden z gólů. V bílém zleva Miloš Vacín, Zdeněk Böhm, Stanislav Štrunc, Jozef Hráblík a František Homola. /archiv autora/