Viktoria zakončila sezónu oslavou fotbalu, Příbram porazila 5:2

(1:2)

FK Viagem Příbram

Kozáčik - Rajtoral, Hejda (60. Baránek), Procházka, Limberský - Pilař, Vaněk, Kolář, Hořava (82. Horváth), Kovařík - Holenda (78. Mahmutovič)

Kelemen - Matějů, Hájovský, Zápotočný, J. Divíšek - Mareš (74. Fořt), Pilík, Suchan (88. Polanský), Hnaníček, Zeman (85. Šindelář) - Bednář

Branky: 32., 59. Holenda, 55. Pilař, 69., 87 Kolář - 4. Bednář, 39. Zápotočný ŽK: 61. Horváth, 67. Vaněk, Rozhodčí: Franěk - Kříž, Štěrba, Střely na bránu:10:7, Střely mimo: 4:1, Rohy: 6:4,

Diváci: 11112

V sobotu 30. května se v plzeňské Doosan Areně odehrálo velké ligové finále, během kterého byl korunován mistr Synot ligy – FC Viktoria Plzeň. Krátce před výkopem zápasu prošly oba celky kolem naleštěného poháru pro mistrovský celek a Viktoriáni si na něj dokonce mohli sáhnout, protože za devadesát minut hry definitivně přešel do jejich vlastnictví. Už před utkání hráči západočeského celku deklarovali, že se sezónou se chtějí rozloučit vítězstvím, za kterým po celé utkání nesmlouvavě šli.

Sympatické gesto předvedl plzeňský kotel, který rozjel své tradiční chorály přesně v osmadvacáté vteřině utkání. Do první šance zápasu se nedlouho poté dostal Daniel Kolář. Po sklepnutí od Jana Holendy ale nedokázal zasáhnout míč poletující před brankou Příbrami přesně. Na začátku třetí minuty vypálil z pravé strany pravačkou Václav Pilař, gólman Kelemen ale zůstal pozorný. Skóre zápasu se měnilo v téže minutě. Dlouhý nákop přetavil křížnou střelou v branku Roman Bednář – 0:1. Možnost odpovědět měli Plzeňané ve třinácté minutě, kdy Pilařův ideální centr našel osamoceného Jana Holendu, jeho hlavička ale mířila pouze do míst, kam dolétl také brankář hostí. Další střela, tentokrát od Tomáše Hořavy, přišla v devatenácté minutě utkání, i tentokrát ji ale zastavily rukavice Kelemena před brankovou čarou. Příbram v průběhu první půle dokazovala, že do Plzně rozhodně nepřijela jenom bránit. Především spolupráce aktivního Zemana s důrazným útočníkem Bednářem fungovala způsobem, který se plzeňskému publiku pramálo zamlouval. Ve 28. minutě vyplul před brankářem Kozáčikem pravý obránce Matějů, kterému přihrával právě Bednář. Jeho střelu z několika metrů ovšem zvládla plzeňská jednička zneškodnit. To samé ovšem neplatilo o hlavičkce Jana Holendy z 32. minuty. Jan Kovařík skvělým centrem oslovil vytáhlého útočníka Viktorie a ten ve výskoku dokázal míč usměrnit přesně k tyči příbramské branky – 1:1. O sedm minut později se znovu radovali hráči v zelených dresech. Z přímého kopu oslovil Martin Zeman Tomáše Zápotočného a kapitán Středočechů se hlavou nemýlil – 1:2. Vzápětí měl možnost zareagovat na vývoj skóre také z přímého kopu Ondřej Vaněk, ale jeho důrazná střela minula tři tyče. První poločas tak skončil pro Viktorii nepříznivě, s Příbramí prohrávala 1:2.

Jako první se ve druhé půli osmělil Václav Pilař, který po přiuknutí od Holendy z první napálil míč mimo. Za Příbram odpověděl Bednář, jenž si obhodil Hejdu. Jeho střelu díky skvělému reflexu zneutralizoval Kozáčik. Václav Pilař vlétl do druhého poločasu jako uragán. Ve vápně si narazil s Holendou a následně poslal míč přesně na zadní tyč pod padajícím gólmanem Kelemenem – 2:2. A gólové žně v Doosan Areně pokračovaly. Rajtoral v 59. minutě nacentroval míč do míst, kde se pohyboval Jan Holenda. Ten se pověsil do vzduchu a brankou, která bude dozajista aspirovat na gól roku, otočil skóre. Proti Holendovým nůžkám neměl brankář hostí sebemenší šanci 3:2. Z následných oslav si žlutou kartu odnesl Pavel Horváth, který vtrhnul za svými spoluhráči na trávník. V děvětapadesáté minutě trenér Koubek poprvé sáhl ke střídání, ze hřiště stáhl Lukáše Hejdu, kterého nahradil Janem Baránkem. Několik okamžiků nato mohl jak jinak než z přímého kopu vyrovnat bývalý viktorián Martin Zeman. Jeho technická střela ale orazítkovala spojnici břevna a tyče. Oboustranně atraktivní fotbal pokračoval, v 68. minutě rozehráli viktoriáni akci na jeden dotek, kterou založil i následně do prázdné branky zakončil Daniel Kolář – 4:2! Ve chvílích, kdy stadionem obíhala mexická vlna, se publikum bavilo fotbalem a slavilo zisk mistrovského titulu. V 72. minutě Viktoria podruhé vystřídala. Ze hřiště odešel střelec dvou branek Jan Holenda, kterého nahradil Aidin Mahmutovič. Téměř vzápětí odešel ze hřiště TomᚠHořava a přišel ten, co změnil tisíce životů. Aspoň to hlásalo chorého, které Pavlu Horváthovi připravil plzeňský kotel. Do konce utkání se gólově prosadil podruhé i Daniel Kolář, který přidal pátou branku Viktorie. A když zadul rozhodčí Franěk do p횝alky naposledy, mohla v Plzni začít druhá dlouhá noc během čtrnácti dnů …