Juniorský tým Viktorie Plzeň si na fotbalové mapě vydobyl pevné postavení. Byl to právě celek juniorů, který pro první tým Viktorie vychoval nadějné hráče, jakými jsou například Patrik Hrošovský, Matěj Končal nebo David Štípek. V uplynulé sezóně prošel celek vývojem, který vedl ke zlepšení herního projevu v kombinaci s omlazením kádru. Ročník 2013/2014 hodnotí hlavní trenér juniorského týmu Jiří Kohout.

Juniorský tým Viktorie Plzeň si na fotbalové mapě vydobyl pevné postavení. Byl to právě celek juniorů, který pro první tým Viktorie vychoval nadějné hráče, jakými jsou například Patrik Hrošovský, Matěj Končal nebo David Štípek. V uplynulé sezóně prošel celek vývojem, který vedl ke zlepšení herního projevu v kombinaci s omlazením kádru. Ročník 2013/2014 hodnotí hlavní trenér juniorského týmu Jiří Kohout.

Svěřenci pod jeho vedením skončili na desátém místě tabulky, netajili se ovšem svými ambicemi na lepší umístění. „Měli jsme výborný vstup do začátku jarní části a mohli jsme tak pomýšlet na lepší než desáté místo, ale série třech domácích zápasů s Příbramí, Slavií a Jihlavou nás připravila o lepší umístění. Vzhledem k velmi vyrovnané tabulce, kde byla každá výhra znatelná, jsme zůstali navzdory očekáváním v klidných vodách jejího středu,“ rekapituluje Jiří Kohout. Nejen dobré sportovní výsledky patří k  cílům celku do jednadvaceti let. Plzeňské juniorce se dlouhodobě daří vychovávat hráče pro ligový fotbal. „Až čas ukáže, zda se z hráčů nejstaršího ročníku stanou vrcholoví fotbalisté. Předpoklady pro to určitě mají. Každý hráč prochází řadou období, která jsou velmi důležitá. Řada kluků odchází na zkušenou do Fotbalové národní ligy, což hodnotím jako krok vpřed. Mohou vzít příklad třeba z Vladimíra Daridy nebo Patrika Hrošovského, kteří absolvovali stejnou cestu,“ přemýšlí Kohout.

Do juniorského týmu přirozenou cestou přecházejí nejstarší dorostenci. Letošní sezóna nebyla výjimkou a několik talentovaných hráčů do devatenácti let se podařilo do kádru zapracovat. „Do zápasů i tréninků jsme zařadili řadu dorostenců a už před sezonou nebo během ní, kdy jsme kádr výrazně omladili. Za nᚠcelek pravidelně nastupovali hráči ročníku 1995 a 1996, tedy i dorostenci osmnácti a devatenácti let věku. Cílem bylo akcelerovat jejich rozvoj zápasy se staršími a kvalitnějšími protihráči,“ říká trenér juniorského celku. Pravidla Juniorské ligy dovolují pět starších hráčů 21 let a dvě posily z prvního týmu. Filozofie plzeňské juniorky je, na rozdíl od většiny ostatních zástupců Juniorské ligy, odlišná. „Výpomoc od prvního týmu byla minimální, na podzim do našich zápasů nezasáhl nikdo starší a na jaře spíše hráči širšího kádru Chocholoušek a Veselinovič, kteří neměli v A-týmu zápasové vytížení. Jedná se však stále o hráče do jednadvaceti let, tedy juniory. Začátkem jara za nás nastupoval Matěj Končal, ten se pak objevil také v kádru Dušana Uhrina,“ potvrzuje Jiří Kohout myšlenku co nejrychlejšího rozvoje mladých hráčů. „V juniorském týmu jsme pracovali pouze s našimi hráči nebo hráči na hostování, kteří prošli dorosteneckými a žákovskými kategoriemi Viktorie Plzeň,“ dodává.

Ačkoli kádr nejstaršího mládežnického celku Viktorie disponuje množstvím talentovaných hráčů, příběh Daniela Černého stojí za zmínku. „Dan patřil v dorosteneckých týmech k nadaným hráčům a prošel i reprezentačními kategoriemi až do U19. Bohužel si v poslední době prochází t잚ím obdobím a vlivem vleklých zranění byl téměř devět měsíců bez fotbalu. Je na něm vidět chu hrát a znovu střílet góly. Musí však hodně zapracovat na všech složkách herního výkonu a především na kondici,“ říká trenér Kohout o svém svěřenci, který byl vedením Juniorské ligy vybrán začátkem podzimu jako jedna z hvězd budoucnosti. Plzeňský fotbal je pověstný také díky proslavené soudržnosti kabiny. Přenáší se ovšem pozitivní nálada také do šatny juniorského týmu? „Správná parta se pozná v časech, kdy se týmu tolik nedaří. Tam teprve musí zafungovat soudržnost a ukáže se, z jakého těsta je tým upečen. O správnou pohodu v týmu se nejvíce staral kapitán Lukeš a sám jsem zvědavý, kdo z hráčů se stane přirozeným lídrem v nové sezoně,“ obrací pozornost na následující ročník hlavní kouč.

V tom bude kádr U21 opět bojovat o co nejlepší umístění v Juniorské lize. „Tato soutěž s sebou nese pozitiva i negativa. Jednou z pozitivních věcí je jistý čas pro hráče, kteří ještě nemají výkonnost na Národní fotbalovou ligu. Je důležité, aby mohli dostatečně kvalitně trénovat v profesionálních podmínkách, pak budou na přechod do dospělého fotbalu připraveni,“ zamýšlí se Jiří Kohout, který se snaží praktikovat podobně atraktivní způsob hry, kterým baví první tým Viktorie Plzeň týden co týden tisíce fanoušků na fotbalových stadionech. „Těší mě počet vstřelených branek. Celkově jsme byli spokojeni s naší ofenzivou, protože jsme se snažili o určitý způsob hry, který si myslím nám v řadě zápasů vycházel,“ kvituje pozměněný herní styl trenér Jiří Kohout.

V sezóně 2013/2014 hráli junioři Viktorie Plzeň ve své soutěži důstojnou roli a někteří hráči z kádru trenéra Kohouta již okusili zápasy na hlavním stadionu. Všichni příznivci juniorského fotbalu si dozajista nenechají ujít zápasy v následujícím ročníku 2014/2015.