V neděli 16. března hostila Viktoria Plzeň ve Štruncových sadech liberecký Slovan. Přinášíme vám klubový zpravodaj VIKTORIÁN věnovaný tomuto utkání.     Jak to vidím...

V neděli 16. března hostila Viktoria Plzeň ve Štruncových sadech liberecký Slovan. Přinášíme vám klubový zpravodaj VIKTORIÁN věnovaný tomuto utkání.

 

 

Jak to vidím já….

Výraznou osobností ve Viktorii je zcela určitě profesionální trenér mládeže Karel Krejčí. Jeho prvoligové zkušenosti, které sbíral nejen ve Viktorii (Škodě) Plzeň, ale především ve Zlíně, Dukle Praha, Příbrami a Českých Budějovicích, dnes předává talentovaným mladíkům. Poctivá a mravenčí práce devětatřicetiletého kouče přináší výsledky. Dorostenci U19 atakují první pozici Olomouce v tabulce a mají nakročeno k velice úspěšnému umístění. "Nemyslím si, že je to pouze moje práce. Na tom se podílí celý realizační tým a především klub, který nám poskytuje ideální podmínky. Zapomenout nesmím ani na všechny své kolegy trenéry.

Troufám si tvrdit, že zde máme výjimečný kolektiv odborníků, mezi nimž panuje vzácná souhra", vysvětluje Krejčí. Svůj podíl na výkonnostním růstu mládeže má i to, že Viktoria s příchodem nových majitelů, neustále zlepšuje skautink, který zde v minulosti prakticky nefungoval. "I to je pochopitelně velký přínos. Jak Vasil Feduň, tak i nově Jiří Krbeček, jsou na slovo vzatí fotbaloví odborníci a jejich práce přináší ovoce. V dnešní době už klub nemůže v tak silné konkurenci snadno obstát a získávat talenty z okolí, je jednou z cest k úspěchu."

 

Dnešní zápas Viktorie s Libercem je pro oba soupeře veledůležitý. Severočeši pomalu stoupají v tabulce výše, Viktoriáni budou chtít před domácím publikem odčinit porážku s Baníkem a ve Zlíně. "Souhlasím. Liberec má tým, který má určitě na více, než je jeho současné umístění v tabulce, což potvrzuje v posledních zápasech, i když doma ztratil dva body se Žižkovem. O to více zde bude chtít bodový deficit dohnat. Slovan se prezentuje útočnou hrou a tak by příznivci mohli vidět zajímavý souboj dvou fotbalových stratégů Levého a Škorpila. Právě trenér Škorpil mě trénoval v Dukle. Je to,stejně jako Stanislav Levý, uznávaný trenér a rozhodně se dnes na stadionu nudit nebudeme." Fotbalové zápasy v poslední době rozhodují především maličkosti. "I dnes to může být stejné. Může rozhodnout jedna chyba, jedna standardní situace. Byl bych však špatný Viktorián, kdybych nevěřil ve výhru. Kluci určitě dají do zápasu vše a  tři body zůstanou v Plzni," dodává Krejčí. Zkusil by si trenér Krejčí tipnout výsledky? "Ne. Zásadně netipuji, ale vyhrajeme."

 

Pro záložníka Viktorie bylo nejhorší sledovat fotbal z tribuny

Petr Trapp chce porazit Liberec a potěšit fanoušky

 

Třiadvacetiletý záložník plzeňské Viktorie Petr Trapp byl jediným střelcem Plzně v zatím posledním zápase se Zlínem. Jeho gól v druhém poločase sice znamenal naději a kontakt na 1:2, ta ale nevydržela dlouho. O pár minut později totiž Zlín zvýšil na 3:1 a bylo prakticky rozhodnuto. "Dát gól je sice pěkná věc, ale v tomto případě nám nebyl moc platný," posteskl si Trapp.

Ten přes dvě poslední prohry Plzně doma s Ostravou a ve Zlíně zůstává optimistou. "Určitě bych z toho nedělal tragédii. Sice jsme dvakrát prohráli, ale já pevně věřím, že teď doma porazíme Liberec i o týden později Teplice a potěšíme domácí fanoušky.

Petr Trapp se domácím fandům letos na jaře představil jen v prvním vítězném utkání s Brnem. V něm se ale vykartoval a protože to byla v pořadí jeho osmá žlutá karta, následoval dvouzápasový trest. Jen zpovzdálí tak mohl sledovat remízu Plzně na Bohemians a pak domácí prohru s Baníkem. "Sedět na tribuně a dívat se na kluky, jak makají na trávníku, nebylo nic příjemného. Byl jsem stokrát nervóznější, než kdybych mohl pomoci na hřišti," svěřuje se.

O to větší chu měl Trapp do zápasu ve Zlíně. "Nakonec to nevyšlo tak, jak jsme si představovali," krčí rameny. "I když jsme věděli, že zápas s Ostravou jsme nezvládli hlavně kvůli malé agresivitě v osobních soubojích, začátek ve Zlíně nám utekl úplně stejně. Ve druhé půli to i v deseti po vyloučení Adama Varadiho bylo z naší strany lepší, ale na body nebo bod to nestačilo."

Dvě prohry v řadě Viktorii vrátily zpátky na zem. "Určitě to není žádná tragédie, tak to nebereme. Stejně tak jsme po dvou zvládnutých zápasech v úvodu nepropadali žádné euforii. Do konce ještě zbývá deset kol a je dost času to napravit," věří záložník.

Upozorňuje ale na to, že je třeba se poučit. V čem? "Musíme být důraznější v osobních soubojích a hlavně hned od začátku hrát agresivně. Také je třeba si dát pozor na standardní situace, z těch jsme ve Zlíně dostali dva góly."

Trapp se na dvě domácí utkání s Libercem a Teplicemi těší. "Liberec na jaře hraje dobře a tabulkou se posouvá nahoru. I když teď doma jen remizoval se Žižkovem, je to rozhodně kvalitní soupeř." Trapp také míní, že by diváci ve Štruncových sadech mohli vidět atraktivní duel se spoustou fotbalových akcí. "Snad budou Liberečtí chtít hrát fotbal, což by nám mohlo vyhovovat," zamýšlí se. Dvě nastávající domácí střetnutí v řadě tak plzeňského záložníka naplňují vírou v doplnění bodů ve viktoriánské sbírce. "Snad jich bude šest a my uděláme všem fandům radost."      

 

 

František Sluka: Naším jednoznačným cílem je záchrana ČFL

Nelehký, ale ne nereálný úkol čeká v jarní části třetí nejvyšší soutěže juniorský tým Viktorie Plzeň. Svěřenci trenérů Sluky a Skály mají jasně stanovený cíl, tím je uchování soutěže i pro další soutěžní ročník. A proto mají jejich svěřenci za sebou náročnou zimní přípravu, která by jim měla zajistit co nejlepší podmínky pro celé jaro. „Přípravu jsme zahájili už 4. ledna, kdy jsme absolvovali zdravotní testy v Praze. Vzhledem k délce přípravného období (11 týdnů), jsme zvolili variantu, kdy v lednu jsme měli naplánované jednofázové tréninky a zápasy. Od února jsme pak začali s dvoufázovou přípravou, kdy týden jsme měli soustředění v Písku,“ líčí průběh trenér František Sluka. Soustředění v píseckém sportovním areálu už bylo podle slov trenéra zejména o nácviku různých herních situací. „ Především to bylo herní soustředění, kde jsme se zaměřovali na taktické věci, na střelbu a kombinaci celého mužstva.“ Kromě tréninků odehrála juniorka v Písku i přípravný zápas s domácím FC. „Při kterém jsme si vyzkoušeli různé herní situace.Celé soustředění hodnotím velice kladně.“

Součástí zimní přípravy byla i účast na tradičním turnaji na Vyšehradě. „Rozhodně to byl velký přínos. Všechny zápasy jsme odehráli s kvalitními soupeři, takže to bylo velmi poučné. Mohli jsme zkoušet různou skladbu týmu, i když mnoho kluků jsme neměli a převážnou část jsme odehráli s 12-13 lidmi. To se potom pochopitelně na hráčích projevilo na konci února, kdy na ně dosedla celková únava.“ Posledních čtrnáct dnů už však příprava nabrala „jemnější“ průběh a síly se rychle vracely. “Teď už je to podstatně lepší, únava spadla a věřím, že kluci budou na Blšany připraveni.“

Juniorský tým, to je především o výchově mladých hráčů pro „velký“ fotbal. Příležitost dostávají jak talentovaní hráči dorostu, tak i hráči širšího prvoligového kádru. Obměna hráčů je zde opravdu velká. Navíc juniorský tým je ideálním místem pro otestování možných adeptů na Viktoriánský dres.„Zkoušeli jsme Nitranského z Prachatic, Presla z Klatov, Slováka Toporčáka a Makedonce. Z jmenovaných hráčů zde vlastně zůstal pouze Presl, který k nám přišel na přestup z Klatov. Dále ještě jednáme o příchodu Nitranského.“

Ze stávajícího kádru, který měli trenéři na podzim k dispozici, odešli hostovat Schuster (Vlašim), Grambal (Vejprnice),  Lisý a Aubrecht do Klatov. „A Ondra Šiml, ten se posunul do áčka.“ Z hostování se vrátili Bešta se Šuranským (oba na Sencu) z dorostu se směrem výš posunuli Bauer, Dvořák a Houdek.  

Cíl mají plzeňští mladíci jasný, uchovat ČFL i pro další soutěžní ročník. „Jasný a těžký zcela určitě je. Rozhodně však všichni uděláme maximum abychom jej splnili. Neméně důležitá je i příprava kluků pro áčko, vždy hráči, kteří uspějí v juniorce mají daleko snazší přechod  do prvního týmu.“ Včera (v sobotu) odehrála juniorka první zápas, kdy doma hostila celek Blšan. Ty prošly během zimy velkou hráčskou obměnou. „Prakticky kromě brankáře tam nezůstal kámen na kameni. Viděl jsem je teď v utkání s Brozanama a musím potvrdit, že Blšany na podzim a na jaře, to je nebe a dudy. Myslím si, že velmi posílily. Přišli hráči s ligovými zkušenostmi. A to jak Veleba, Tesařík, Jindruščák, či v obraně Suchý a mostecký Japan. Zcela určitě to bude těžké utkání, já jsem však přesvědčen, že šastným koncem pro nás.“

A jak dopadla generálka?

FC Viktoria Plzeň - FK Králův Dvůr 3:1

Poločas: 0:1

Branky Viktorie: 3x Psohlavec

Viktoria: L.Krbeček - Navrátil (46. Bauer), Süsser, Knakal, Bárta (80. Bešta) - Mudra (46. Šuranský), Šiml, Dvořák (46. Staněk), Vrzal - Psohlavec, Presl. Trenér F. Sluka.

 

 

Tipujte s Viktorkou

 

Již druhým rokem mají návštěvníci klubových stránek www.fcviktoria.cz možnost zúčastnit se výjimečné soutěže - TIPOVAČKA. Soutěž najdete v sekci FORUM, kde se můžete zaregistrovat a poté se tipovačky účastnit. Soutěž inicioval ve spolupráci s klubem jeden z fanoušků a díky jeho přístupu si tipovačka získává mezi příznivci stále větší přízeň. FC Viktoria Plzeň věnuje pro nejlépe tipující za každé kolo zajímavé ceny. Nejlépe tipující získávají ZDARMA vstupenky na domácí prvoligové zápasy FC Viktoria Plzeň. Nejlépe tipující za celou sezonu se pak mohou těšit na reklamní předměty FC Viktoria Plzeň a permanentní vstupenku na příští sezonu.

 

PRAVIDLA TIPOVAČKY

1. Základní ustanovení

Každý se může tipovačky zúčastnit jen jednou. Lehce se zjistí, pokud náhodou bude někdo tipovat za dvě jména. Všechny tipy jsou porovnány s daty ze serveru čtk.

 

2. Tipování a bodování

a) tipování na Plzeň

stav – výhra/prohra – 1 bod

          remíza - 2 body

počet gólů Plzně - 3 body

prémie za správný výsledek – 5 bodů

první střelec Plzně – 5 bodů

žádny střelec  - 3 body (napíšete žádný  - platí i pro vlastní gól)

tip na diváky (NOVINKA) – 1. 8 bodů, 2. 6 bodů, 3. 4 body, 4. 2 body, 5. 1 bod

maximum – 23 bodů

 

b) tipování na 2.zápas daného kola

stav – výhra/prohra – 1 bod

          remíza – 2 body

prémie za správný výsledek – 5 bodů

maximum – 7 bodů

 

c) tipování na celé kolo

góly – 5 bodů

žluté karty – 7 bodů

červené karty – 3 body

maximum – 15 bodů

 

3. Výhry a rozhodovací kritéria

Pro nejlepší 3 tipující v každém kole je připravena výhra v podobě vstupenky na příští domácí zápas.

Pro nejlepší 3 tipující za celou sezónu budou připraveny permanentky a reklamní předměty.

V případě rovnosti bodů pokud jde o určité kolo, tak může být výherců více než počet 3.

V případě rovnosti bodů pokud jde o celkové pořadí tipovačky, tak rozhoduje průměr na kolo, neboli počet účasti. V případě, že i tento faktor nerozhodne, výherců může být více než počet 3.

 

Nadějný bek Bárta hraje se znakem Viktorky v kopačkách

 

Velkou nadějí plzeňského fotbalu je levý obránce Jiří Bárta. Přestože měří pouhých 166 centimetrů, na trávníku dovede pořádně řádit. Je rychlý, důrazný a velmi dobře podporuje útok. „Před každým zápasem si dávám do kopaček znak Viktorky,“ prozrazuje malý rituál devatenáctiletá opora juniorského týmu. „Snad přinese na jaře štěstí nejen mě, ale hlavně mančaftu. Třetí ligu rozhodně chceme udržet.“

Nebýt kamarádů, byl by Jiří Bárta tenistou. „Hrál jsem tenis. Jednou o prázdninách ale přišli kluci s tím, abych s nimi šel na fotbalový trénink. Chytilo mě to a už jsem zůstal,“ vzpomíná Bárta na úplné začátky v Hradci u Stoda. Poté následoval přestup do Vejprnic a následně do mladšího dorostu plzeňské Viktorie. „Musím poděkovat vejprnickému trenéru Křenovi, který mi řekl, a to ve Viktorce zkusím,“ podotýká obránce. Kromě kouče Křena zatím nejvíc vděčí viktoriánským trenérům Slukovi a Skálovi. „František Sluka už mě vedl v osmnáctce, devatenáctce a teď i v juniorce. Našeho asistenta Jiřího Skály si také obrovsky vážím, už pro jeho zkušenosti z ligy.“

Jiří Bárta je na trávníku známý jako výbušný hráč, který nerad prohrává.“Porážky jsou pro mě to nejhorší. Přemýšlím o nich vždycky celý den. Proto zastávám heslo, že za každé situace se musí bojovat. I když to třeba s námi na hřišti nevypadá dobře,“ míní.

Fotbal je pro Bártu vším. Má s ním spojené nejhezčí okamžiky. „ Super bylo, když jsem poprvé nastoupil za juniorku Viktorie a hned jsem dal gól,“ vzpomíná na zápas s rezervou Příbrami. „Dalším úspěchem pro mne byly starty v krajských výběrech.“ Bárta nezapomíná ani na několik tréninků absolvovaných s A týmem Plzně a přípravný zápas na doubraveckém Sencu, který v dresu ligového áčka teď v zimě sehrál. „To bylo nádherné. Už jen trénink s takovými osobnostmi byl pro mě jako sen.“

Nikoho asi tedy nepřekvapí, jak si mladý talent představuje ideálně strávený den. „Určitě by v něm byl důležitý vítězný zápas a poté dobrý televizní program. Tím myslím přenos nějakého pěkného fotbalu,“ usmívá se.

Co Jiřímu Bártovi fotbal dal? „Je toho hodně,“ zamýšlí se. „Nové kamarády a také jsem poznal spoustu míst, kam jsme jezdili hrát.“ A co vzal? „Hodně času. Prakticky znám jen fotbal a školu.“

Levý obránce Viktorie musí škole věnovat dost času. Je totiž v maturitním ročníku oboru mechanik-elektronik. „Teď je to složitější, maturita se blíží,“ přikyvuje. „Ale skloubit školu a tréninky prostě musím. Mnohdy to vypadá tak, že se učím až pozdě večer nebo naopak ráno.“

Jiří Bárta své fotbalové přednosti vidí jednoznačně. „Rychlost, obranná práce.“ A nedostatky? „Alespoň pět centimetrů výšky by se mi ještě hodilo,“ povzdechne si, „to ale neovlivním. Co ovlivnit můžu, je zrychlit práci s balonem.“

Právě výška je pro beka juniorky menším handicapem. „Je to znát hlavně při standardkách, tam holt musejí jít jiní. Já musím být důrazný a vynahradit to jinak.“  

 Bártovým vzorem je Roberto Carlos, bývalý levý bek Realu Madrid. „Ten také není z nejvyšších a kam to dotáhl,“ upozorňuje Viktorián, od mala velký fanoušek Realu.  Angažmá v něm by v budoucnu neodmítl, zatím ale stojí pevně nohama na zemi. Nejbližším cílem je tedy zachránit pro Plzeň ČFL. Jaro pro juniorku Viktorie startuje v sobotu 15. března zápasem s Blšany. „Bude to těžké, spodek tabulky je hodně našlapaný,“ ví Bárta, „ale já jsem přesvědčen, že záchrana je v našich silách.“

Velkým přáním levého obránce je zahrát si ligu v plzeňském dresu. „Musím poctivě pracovat a čekat na svou šanci. A když ji dostanu, musím ji využít,“ plánuje Bárta.

Je to reálné? Podle trenéra B-týmu Plzně Františka Sluky ano. „Jirka je jedním z nejpoctivějších hráčů, je velice odolný v krizových momentech. To je důležitá vlastnost. Už zažil boje o záchranu v osmnáctkách i devatenáctkách a vždy to zvládal na výbornou,“ chválí Sluka. Ten upozorňuje i na to, že Bárta už v širším hledáčku kouče Stanislava Levého je. „Teď musí ukázat, co je v něm a prát se o místo nahoře. Předpoklady má. A už je to zmiňovaná bojovnost, rychlost, nebo i tah na bránu, který se dnes u krajního obránce očekává.“

    

 

103 setkání Staré gardy

Jarní přátelské setkání dřívějších fotbalistů Staré gardy bylo velice početně navštíveno. Nechyběli borci, kteří v minulosti úspěšně reprezentovali plzeňskou kopanou. Byli mezi nimi brankáři František Hlavatý a František Čaloun, Jiří Lopata, Zdeněk a Karel Sloupové, Václav Bíba, Ota Růžička, Zdeněk Brada, Bohumil Mudra a nejstarší (87 let) Rudolf Herman. Přijeli i fotbalisté z Karlových Varů v čele s internacionálem Jiřím Feureislem. Ten zavzpomínal jak v roce 1956 v zápase Evropského poháru národů v Ženevě vstřelil v reprezentačním dresu Švýcarům čtyři branky.

Došlo i na blahopřání jubilantům. Diplomy za věrnost  ke kopané obdrželi Karel Svoboda a Josef Vencl oslavující 85 let, František Novotný, Vlastimil Nutil, Richard Uter, Miloš Svoboda, Antonín Honomichl (80 let), Oleg Mekhed a Jaromír Vydra (75 let), František Čaloun, Jaroslav Schneider a Jaroslav Trykar (70 let), Bohuslav Kural a Zdeněk Podsely (65 let) a Václav Novotný (60 let).

 

Jiří Kobilinský

Sekretář „Staré gardy“

 

 

 

 

Dorost zahájil vítězně

Zápas prvního jarního kola se hrál od úvodních minut v rychlém tempu. Ve 33.min pronikl Dvořák odvážně do pokutového území hostí a předložil míč Herákovi, který dostal Viktorii do vedení - 1:0. "Zlínu se však ještě do přestávky podařilo vyrovnat, když Matas v pokutovém území fauloval Grygara a Železník nařízenou penaltu s přehledem proměnil - 1:1," okomentoval první část trenér Karel Krejčí.

Úvod druhého poločasu patřil hostům, kteří se dostali do vedení. "Naštěstí se nám podařilo vzápětí z pokutového kopu srovnat." V 80.min utkání rozhodl zápas ve prospěch Viktorie Štverák, který se po standardní situaci ocitl sám před Pavelkovo brankou a míč bez problémů uklidil do zlínské branky - 3:2. "Jsme rádi, že se nám povedl vstup do jarní části soutěže. Hráči se silným soupeřem, který byl dobře organizovaný a hrozil především z rychlých protiútoků, podali kvalitní výkon a třech bodů si velice vážíme," dodal Krejčí.

 

U19

FC Viktoria Plzeň - FC Tescoma Zlín 3:2

Poločas: 1:1

Branky: 33. Herák, 60. Vitouš PK, 80. Štverák

Viktoria: Houdek – Nový, Matas, Bauer, Mandous – Blažek (89. Vaněček), Staněk, Dvořák, Vitouš – Štverák (88. Mašek), Herák. Trenéři: Krejčí, Žilák

 

Zápas kategorie U17 skončil bezbrankovou remízou. "Po počátečním oukávání se do první velké šance dostal domácí Filinger, konkrétně v 10. minutě si zpracoval centr v pokutovém území, ale jeho střela o kousek minula levou tyčku Dostálovy branky," uvedl trenér Jiří Kohout. Ve druhém poločase začali aktivněji hosté ze Zlína. V 52. minutě Mezírka v dobré šanci v pokutovém území zaváhal a jeho slabou střelu Cipra chytil. V 54. minutě to byli opět hráči Zlína, po centru se dostal k hlavičce útočník Pazdera, ale Cipra byl znovu připraven. V 70. minutě se dostali ke slovu domácí, Demjan postupoval sám do pokutového území, ale prováhal možnost přihrávky a Dostál včasným výběhem situaci zachránil. V 72. minutě rychlý protiútok po ose Štípek, Výtisk, odvrátil povedený centr osamocený obránce Jugas. "Po zimní přestávce jsme viděli bojovné utkání. V první půli to bylo z obou stran vyrovnané, po změně stran byli o něco lepší hosté. Hosté hrozili především ze střel ze střední vzdálenosti, my jsme měli pár nadějných rychlých protiútoků, které jsme nedokázali dotáhnout do úspěšného konce," dodal Kohout.

 

U17

FC Viktoria Plzeň – FC Tescoma Zlín 0:0

Viktoria: Cipra – Karlíček, Štefl, Brož, Ovčačík,  – Štípek (78. Chvojka),Demjan, Sladký, Filinger, - Frána (55. Beránek), Kocour (64. Výtisk). Trenéři Kohout, Bittengl.

 

 

Zimní turnaj O pohár ing. Jiřího Paroubka kořistí Viktorie

 

Tradiční turnaj v Praze na Motorletu, kde pravidelně nastupují týmy Viktorie Plzeň U18 a U17 se v letošním roce stal v kategorii U18 kořistí Viktorie Plzeň.

"Během turnaje a hlavně v jeho základní části se projevilo, že v tomto přípravném období jsme nekladli důraz na jednotlivá utkání, ale na kondiční a fyzickou přípravu týmu. Navíc jsme se postupně soustředili na zabudování mladých hráčů kteří doplnily družstvo z U17. I proto jsme nemohly být v celé řadě utkání spokojeni s herním projevem našeho družstva. Pozitivem bylo především nasazení a přístup hráčů. Kluci udělali během turnaje kus práce. Zlepšení herního projevu i týmová součinnost se projevila hlavně v posledním utkání turnaje s domácím Meteorem. Díky vítězství 4:0 jsme nakonec celý turnaj vyhráli. Nejlepším střelcem se navíc stal Petr Mičkal, který vstřelil v turnaji 9 branek. Pro kluky to bylo vítězství v turnaji i odměnou za přístup k náročné zimní přípravě," okomentoval klání trenér Václav Mrázek.

 

 

Juniorky před startem soutěže deklasovaly Slavii

 

Týden před začátkem soutěže sehrály přípravné utkání i juniorky Viktorie Plzeň. V Praze na umělé trávě Junioru Praha se utkaly s pražskou Slávii.

Úvod zápasu se Plzeňankám vydařil na výbornou. V páté minutě  po zahraném rohovém  kopu Strejcové zakončovala Beštová – 1:0. V 7´ po trestném kopu Myslíkové skórovala Mikysková - 2:0. "O devět  minut později Malinová uvolnila  do brejku  Hanžlovou a ta se nemýlila – 3:0," líčí průběh zápasu trenér Karel Fajfrlík.

Ve druhém nejprve v 57´ soupeř snížil na 1:3, ale hned za deset minut po trestném kopu Strejcové opět Mikysková hlavou zvyšovala na 1:4. V 70´ po individuální akci Mikyskové završila účet Beštová. Těsně před koncem zápasu (70´)soupeř korigoval na konečných 2:5. "I přesto, že nám nadprůměrně vycházely standardní situace, které jsme využili gólově, jsme byli po celý zápas  lepším týmem a soupeře do vážného ohrožení naší branky příliš nepouštěli. Předvedený výkon je snad příslibem dobrých výkonů i v druhé polovině soutěže", shodli se trenéři Karel Fajfrlík a Josef Dobrý.

 

Slavia Praha (juniorka) – Viktoria Plzeň (juniorka) 2:5

Branky: 5´, 70´ Beštová B., 7´, 70´ Mikysková, 16´ Hanžlová, 67´

Sestava Plzně: Ranglová V. (41´ Krýslová) – Jungová, Březinová I., Strejcová, Myslíková (41´ Fajfrlíková) – Březinová M. (41´ Ranglová L.), Hanzíková, Malinová, Beštová B., Mikysková, Hanžlová (41´ beštová J.).  

 

Mladší žačky a přípravka FC Viktoria zbrojí na obhajobu mistrovského titulu

Celou zimu se mladé fotbalistky Viktorie Plzeň připravovala dvakrát týdně v tělocvičně a každé úterý na umělé trávě. "Zimní přípravu zakončíme týdnem soustředění s tréninkem na VT v Žihli," upřesnil trenér Václav Rada a dodává. "Za zimní období jsme sehráli devět halových turnajů, kde jsme změřili své síly s chlapci. Devčata vyhrála tři turnaje v Žatci, dva v Tachově, v Domažlicích a dva turnaje v Plzni, které pořádala Viktorie. "Pouze v jednom jsme obsadili třetí místo. Doufám, že tyto dobré poznatky děvčata uplatní i v ligových zápasech.

Ligu mladé Viktoriánky zahájí 5. dubna domácím zápaeem s družstvem Ivančic, (podzimní výsledek 0:33). Poté zajíždí do Mělníka (1:16). V třetím utkání přivítají doma Hodonín (0:35) a v posledním kole zajíždí na Spartu Praha (0:5), po tomto zápase bude vyhlášen mistr ČR.

 

 

 

FC Slovan Liberec - z historie klubu

Předchůdcem libereckých fotbalistů byl Reichenberger Sport klub, který vznikl roku 1904. O pět let později se zakládaly české sportovní kroužky, jako byly Slovan, Austria, Merkur a Meteor, převážně ve čtvrti Horní Růžodol. Právě tam začal působit první český klub, Sparta Horní Růžodol, v roce 1912 přejmenovaný na Rapid. V roce 1921 vznikl další český klub – Slavia Liberec – a oba hrály v tzv. Pelikánově župě I. A třídu až do 2. světové války. Po jejím skončení hrála v Liberci Slavia I. A a Rapid I. B třídu.

V roce 1949 vznikl nový oddíl Sokol Čechie Liberec XI., později přejmenovaný na Slavoj Liberec. Ten se stal v roce 1953 prvním libereckým celkem v nejvyšší soutěži. Slavia dostala nové jméno, Zdar Liberec, pak Obchodní domy Liberec a Sokol ČSSZ Liberec. Působili v ní reprezentant Ladislav Přáda, Václav Ježek (pozdější skvělý trenér) a další. Z Rapidu se stala Kolora a v roce 1955 postoupila do nejvyšší soutěže. Obě mužstva, jak Slavoj, tak o dva roky později Kolora, však setrvala v I. lize pouze jednu sezónu. Slavoj se sloučil s Tatranem, Kolora s Lokomotivou a tyto dva sloučené celky vystupovaly pod názvem Jiskra.

Když se sloučila Jiskra se Slavojem, byl založen Slovan Liberec (12. července 1958) a vstoupil do II. ligy. V následujících letech se hrály v Liberci nižší soutěže a v roce 1970 postoupil Slovan do celostátní II. ligy. Následovaly průměrné ročníky ve III. lize, a po rozdělení II. ligy na českou a slovenskou národní ligu, střídavé účasti ve druhé nebo třetí nejvyšší soutěži.

6. ledna 1992 se začala psát nová historie Slovanu, kdy na valné hromadě dostalo šanci nové mladé vedení, které přislíbilo postup do I. ligy. Netrvalo dlouho, republika a tím i Československá federální liga se rozdělila a Slovan skutečně v roce 1993 pod vedením trenéra Vlastimila Petržely do I. ligy postoupil. První ročník v lize znamenal obrovskou euforii pro celé město a konečné 9. místo, o rok později byl Slovan čtvrtý, sedmý a dvakrát po sobě pátý. V následujícím ročníku skončil Slovan devátý, ale hrál finále Poháru ČMFS, ve kterém podlehl Slavii Praha až po prodloužení 0:1. V následující sezóně skončil Slovan osmý, ale zvítězil v domácím poháru, čímž poprvé v historii klubu vstoupil do evropských pohárů. O rok později skončil Slovan šestý, což při skvělém národním koeficientu stačilo na postup do Poháru UEFA, kde Liberec zažil neuvěřitelnou, spanilou jízdu, kterou zastavila až dortmundská Borussia. Na konci sezóny se FC Slovan Liberec stal prvním mimopražským Mistrem České republiky. Pomistrovská sezóna přinesla „jen“ 4. místo a účast v Intertoto Cup – zde Liberec v semifinále zastavilo Schalke 04. Poslední ligový ročník rovněž nepatřil mezi nejúspěšnější – FC Slovan Liberec skončil na 6. místě a opět na něj zbyl „pouze“ Intertoto Cup.

Během jedenácti ligových sezón se v Liberci objevila celá řada hráčů, kteří se dokázali vypracovat mezi absolutní českou špičku. Ladislav Maier je držitelem stříbrné medaile z EURO 1996 v Anglii a chytá v Rapidu Vídeň, Roman Týce je v Mnichově 1860, do Sparty přestoupili Liuni a Michalík, v Reggině je Jiránek, v Hannoveru Štajner. Klub angažoval prvního Argentince v české lize – Leandro Lazzaro Hernán Liuni poté dvakrát za sebou získal trofej pro nejlepšího cizince ligy. Václav Koloušek se stal nejlepším fotbalistou 1. Gambrinus ligy v sezóně 2001/02. V současnosti je v klubu celá řada reprezentantů všech věkových kategorii, včetně A týmu Slovenské republiky.

 

FC Slovan Liberec

Vedení

Ing. Zbyněk Štiller - prezident klubu

Ing. Libor Kleibl - ředitel klubu

Mgr. Josef Jinoch - sportovní manažer

Miroslava Košátková - asistentka ředitele klubu

Vlastimil Mečíř - marketingový ředitel

Ing. Petr Šír - technický ředitel

 

 

Brankáři                                                         

1          Zbyněk Hauzr                                    

30        Maxim Uvarenko                                           

31        Zdeněk Zlámal                                   

Obránci                                                         

11        Miroslav Holeňák                                           

17        TomᚠJanů                                        

24        Michal Jonᚠ                                     

14        Pavel Košál                                      

6          Petr Krátký                                        

8          Jiří Liška                                            

2          Milan Matula                                      

13        Jan Polák                                           

19        Peter Šinglár                                       

Záložníci                                                        

22        Radek Bejbl                                       

21        Jan Broschinský                                             

7          Jiří Bílek                                             

25        Jakub Dohnálek                                             

18        Bořek Dočkal                                    

20        TomᚠFrejlach                                              

10        Marcel Gecov                                    

5          Hudson                                              

16        Diego Lattmann                                              

23        Petr Papoušek                                    

28        Ján Vlasko                                         

Útočníci                                                         

6          Vítězslav Brožík                                             

3          Robin Dejmek                                    

29        Filip Dort                                           

15        Andrej Kerič                                      

27        Jan Nezmar                                        

26        Tomas Radzinevičius                                      

9          Ondřej Smetana                                             

Odešli                                                

28        Jan Blažek                                          

12        Radek Hochmeister                                        

10        Ivan Hodúr                                         

4          Martin Jirouš                                      

15        Adam Petrouš                                    

16        Daniel Pudil

 

Realizační tým

HLAVNÍ TRENÉR: Ladislav Škorpil

ASISTENT TRENÉRA: Josef Petřík, Milan Veselý, Luboš Kozel