Znají ho všichni hráči a funkcionáři Viktorie, stejně tak je jeho postava známá většině příznivců. Vždy do Štruncových sadů nebo do Luční ulice chodí už pětapadesát let. Za tu dobu se stal z pravověrného Slováka „Východňára“ veliký fanoušek Viktorie. V pátek 1. listopadu slaví Vincent Vislai „Čámrs“ pětasedmdesát let.

Do tehdejšího plzeňského Spartaku přišel v lednu 1963 z Požova v době, kdy Plzeň hrála první ligu. V kádru áčka absolvoval zimní přípravu, ale nakonec se do prvního mužstva nedostal a objevil se v béčku. Na podzim téhož roku narukoval na vojnu a hrál za RH Jaroměř. Po dvouleté základní vojenské službě se vrátil do Plzně a opět válel za rezervní tým. Měl to štěstí, že si v jednom mužstvu zahrál i s Vladimírem Perkem, se 130 góly členem Klubu ligových kanonýrů. Ten i béčko trénoval.

Po skončení aktivní hráčské kariéry se s Vincenta Vislaie stal velký příznivec Viktorie. Desítky let nechybí na žádném domácím utkání, navštěvuje i zápasy mládežnických celků a často jezdí za svým milovaným klubem i ven. Navíc se mu při dlouhých cestách za příbuznými na Slovensko podařilo vypátrat řadu hráčů Slováků, kteří v minulosti za Viktorii hráli.

Sepětí Vincenta Vislaie se svou Viktorií dokazuje i skutečnost, že se stal osobním kronikářem většiny současných hráčů. Jak vlastně jako osobní kronikář všech hráčů Viktorie začínal. „První kroniky jsem začal dělat na podzim roku 2008 s nástupem trenéra Pavla Vrby a v současné době dělám 29 kronik hráčům trenérům i některým členům vedení. První kroniky jsem začal dělat pro Pavla Vrbu, Dana Koláře a Pavla Horvátha. Líbilo se jim to, a když kroniky ukázali v kabině, měli o ně zájem i další hráči. V současné době dělám kroniky všem hráčům, samozřejmě trenérovi, vedoucímu mužstva Mírovi Jedličkovi a šéfovi klubu Ádovi Šádkovi,“ vysvětluje Vincent Vislai.

Osobního kronikáře dělal hráčům už v minulosti. „Zpracovával jsem kroniky třeba pro Víu Lavičku, Jardu Šilhavého nebo v sedmdesátých letech pro Petra Uličnéha, Honzu Bergera, Bohumila Vojtu a Jardu Hřebíka.“ A kde bere dvorní kronikář hráčů Viktorie materiál pro dvacet devět kronik? „Nejvíc čerpám z Plzeňského deníku a z jeho kvalitních referátů a rozhovorů. Pražské noviny už tolik o Viktorce nepíší, ale vystřihuji z nich také. Některé noviny kupuji sám a další sbírám od celé řady kamarádů, kteří mi je po přečtení věnují místo toho aby je vyhodili. Do kronik se snažím dávat všechny články, které v novinách a různých časopisech o Viktorce vyjdou. Když skončí sezona, kroniky jsou plné a já je předám hráčům.“

Na skutečnost, že má s kronikami hodně práce si „Čámrs“ nestěžuje. „Je to činnost, která mě hodně baví. Při práci na kronikách si znovu připomínám chvíle, které jsem viděl před tím na hřišti. Mapuji ligu, všechny utkání v evropských pohárech i vystoupení hráčů Viktorie v reprezentaci. Pro mě osobně je důležitá jedna zásadní věc. Od doby, kdy jsem začal hráčům kroniky dělat, se Viktorce daří. A to je pocit k nezaplacení.“ Kromě samotných hráčů si jeho práci pochvaluje ještě někdo. „Sice o žádné pochvaly nestojím, ale většinou mě pochválily manželky a přítelkyně hráčů.“

Vincent Vislai udržuje kontakty i s dalšími hráči, kteří do velkého fotbalu odešli z Plzně. „Mám vlastně zákazníky ve všech ligových klubech mimo Sparty a Liberce. Třeba Poznara, Procházku, Filla, Hanouska, Tecla, Hromadu, Horu a Wágnera, Jedním z dalších klientů je jablonecký trenér Petr Rada, který před časem trénoval v Plzni. V polské lize dělám kroniky pro Víu Lavičku a Erika Pačindu. Vláďovi Daridovi dělám kroniku od začátku jeho ligové kariéry až dosud.“ Současný trenér reprezentace Jaroslav Šilhavý je rovněž mezi osobnostmi, kterým Vincent Vislai zpracovává kroniku. „Dělám to pro něj už asi deset let. V době, kdy trénoval Liberec, Duklu, Slavii i nyní národní tým České republiky. Se zpracováním kronik je velice spokojen. Když zaplním sešit, vždy mu ho po někom pošlu.“

Tak tedy, všechno nejlepší, do dalších let pevné zdraví, štěstí a tvůrčí úspěchy.

Připravil: PAVEL HOCHMAN