Vratislav (Od zpravodaje iDNES.cz) - Nepřehlédnutelný, neúnavný, zarputilý. Fotbalový reprezentant Petr Jiráček sice proti Řecku nastoupil na netradiční pozici pravého záložníka, přesto se velkou měrou podílel na vítězství českého týmu 2:1.

"Jsme rádi, že jsme to zvládli, ale už se soustředíme na klíčový zápas proti Polsku," prohlásil Jiráček. Česko má před posledním zápasem v základní skupině na mistrovství Evropy slušné vyhlídky na postup do čtvrtfinále. Jedním z těch, komu za to vděčí, je Jiráček. Právě on proti Řecku poslal národní tým do vedení, když už po necelých třech minutách využil skvostnou přihrávku od Tomáše Hübschmana.

"Ale byl to strašně těžký zápas. Řekové ve druhém poločase nakopávali dlouhé míče, zatímco my trochu přestali hrát. Bylo důležité, abychom vyhrávali hlavičkové souboje," pokračoval Jiráček.

Bál jste se, že o vedení dva jedna můžete přijít?
Byli jsme v pozici, kdy jsme to prostě museli ubojovat. Naštěstí se nám to povedlo, za což jsme moc rádi. Teď už se můžeme začít soustředit na zápas s Polskem.

Nastoupil jste na nezvyklé pozici pravého záložníka.
Věděl jsem o tom už den po zápase s Ruskem. Je mi jedno, jestli hraju vlevo, uprostřed nebo vpravo. Já jsem hlavně rád, že můžu hrát.

Ale hodně jste se pohyboval i ve středu hřiště.
Od začátku jsme byli domluvení, že nebudu striktně držet lajnu. Měl jsem se stahovat doprostřed a měnit pozice s ostatními. V prvním poločase se nám to dařilo dobře, druhý už byl takový hektičtější.

Na vítězství jste se podílel gólem. Vzpomněl jste si na barហproti Černé Hoře? I tehdy jste se trefil, čímž jste stvrdil postup na Euro.
Bylo to podobné. Teď jsem dostal nádhernou přihrávku od Tomáše Hübschmana a byl jsem sám před gólmanem.

Může vám výkon proti Řecku pomoci, abyste hrál v podobné formě jako na podzim?
Podzim byl ojedinělý, navíc jsem těžil ze hry celé Plzně. Samozřejmě mě mrzí, že to teď není takové jako na podzim. Ale na hřišti se vždycky snažím předvést co nejlepší výkon. Doufám, že jsem týmu trochu pomohl alespoň teď.

Proti Řecku vám zápas vyšel náramně. Uklidnil vás ten brzký gól?
Ano, dodalo mi to pohodu. Na takovou situaci jsem čekal a jsem rád, že ten gól přišel.