Seznam fotbalistů Viktorie, kteří v jejím dresu hájili barvy v první lize, by byl za více než 103 let existence klubu hodně dlouhý. Jedním z borců dlouhého přehledu je i Vlastimil Palička, patřící na konci sedmdesátých let k oporám týmu. Letos 23. července oslavil životní šedesátku.

Předchozí hráč Lutína, Dukly Brno, VTJ Hradec Králové a Sigmy Olomouc přestoupil do tehdejší Škody Plzeň na podzim roku 1977. Plzeňský celek měl za sebou úspěšnou sezonu, ve které získal šesté místo v nejvyšší soutěži, úspěšného trenéra Tomáše Pospíchala vystřídal Jaroslav Dočkal a Škodovka si vedla pod jeho vedením velice dobře i v podzimní části sezony 1977 - 1978, vždy na podzim v domácím prostředí neztratila ani jeden bod! Postupně ve Štruncových sadech porazila Prešov 2:0, Bohemians 2:0, Trnavu 1:0, banskobystrickou Duklu 4:2, Inter Bratislava 3:1, Teplice 3:0, Žilinu 3:2 a dokázala vyhrát gólem Vlastimila Paličky i 1:0 v Trenčíně. Po podzimu byla na velmi pěkném sedmém místě.

Vlastimil Palička se i přes počáteční zdravotní komplikace časem zabydlel v základní sestavě, která vůbec nebyla špatná. Třeba v posledním podzimním kole se Žilinou hrál celek ve složení V. Lavička (jinak celý podzim chytal J. Čaloun) - Sudík, Forman, Pupp, Süss - Palička, Berger, Sloup - Rejda, Jelínek, Dvořák. Mužstvo těžilo z konstruktivní hry zálohy, jejíž nedílnou součástí byl právě Vlastimil Palička. Ve hře uplatňoval své přednosti: přehled, přesnou přihrávku a velmi dobrou kopací techniku. A v útoku tvrdil muziku svými góly neomylný kanonýr Michal Jelínek. Však měl také na obou stranách výborná křídla Rejdu a Dvořákem. Podzimní formu Škodovky odneslo i přední sovětské mužstvo Dynamo Tbilisi, které plzeňský tým v přátelském duelu po výborném výkonu smetl 5:0.

Na jaře 1978 však bylo všechno jinak. Mužstvo už přestalo těžit z "pospíchalovského drilu," navíc se zranil střelec Jelínek a kouč Jaroslav Dočkal si s novou situací nevěděl rady. Škoda prohrávala zápas za zápasem, celkem jich bylo v pořadí sedm, první jarní gól vstřelil až po 638 minutách hry uzdravivší se Michal Jelínek. Nakonec se Plzeň v sestavě i s Vlastimilem Paličkou v lize zachránila, ale umístění na dvanáctém místě příliš slavné nebylo. Však také na trenérském postu došlo ke změně, Jaroslava Dočkala vystřídal stříbrný chilan Svatopluk Pluskal. I pod jeho vedením se v sezoně 1978 - 1979 většinou Vlastimil Palička dostával do základní sestavy, která ale vypadala už trochu jinak. Například J. Čaloun - Fiala, Forman, Pupp, Sloup - Karafiát, Palička, Barát - Rejda, V. Korejčík, Dvořák. Jinak vypadaly i výkony a výsledky. Nakonec se Plzeň horko těžko mezi elitou Československa zachránila, ale jen o pouhý bod před sestupujícími Teplicemi a Prešovem.

Přišla osudová sezona 1979 - 1980, po které se po osmi letech Plzeň zahalila do černého. Po podzimu ještě Škodovka na sestupové příčce nesídlila, výkony však předváděla nepěkné, často až bídné, proto vedení odvolalo Svatopluka Pluskala a na lavičku se posadil odborník přes mládež Josef Žaloudek. Před sestupovým jarem 1980 odešel také Vlastimil Palička. Přestoupil do Třince, který o jeho službu vehementně usiloval. Celkem sehrál za Škodu Plzeň za dva a půl sezony v první lize 51 zápasů a vstřelil 4 góly. Po působení v Třinci následovala Sigma Olomouc, Drnovice a hráčskou kariéru ukončil v Hulíně. Začal trénovat a postupně vedl Ratíškovice, Jablonec, Zlín, Opavu, Olomouc, Trenčín a Vítkovice. V současné době využívají jeho odborných názorů na fotbalové události různá média.

Autor: Pavel Hochman       

Fotogalerie