VIDEO | Zápas v Ďolíčku skončil bezbrankovou remízou

Berkovec - Pauschek, Cseh, E. Brabec, Kalina - Nerad (73. Jeremenko), J. Rada, Krch, Jindřišek - Moravec (90.+1 Kuklys), Lietava (46. N´Dekre). Trenér: Klusáček.

Kozáčik - R. Hubník (66. Končal), Procházka, Limberský, Kovařík - Hořava, Hrošovský - Petržela (61. Wágner), Kolář, Ďuriš - Tecl (86. Štípek). Trenér: Uhrin ml.

Rozhodčí: Hrubeš - Jiřík, Hájek. ŽK: Hubník (PLZ).

Diváci: 5000

Mnozí fanoušci si před sobotním utkáním Viktorie Plzeň s Bohemians Praha 1905 vzpomněli na první duel těchto soupeřů, kterým oba týmy vstoupily do právě končícího ročníku Gambrinus ligy. Viktoria Plzeň v něm na domácí půdě zvítězila 5:0 a podobný výsledek by její fanoušci jistě rádi viděli znovu.

Mnozí fanoušci si před sobotním utkáním Viktorie Plzeň s Bohemians Praha 1905 vzpomněli na první duel těchto soupeřů, kterým oba týmy vstoupily do právě končícího ročníku Gambrinus ligy. Viktoria Plzeň v něm na domácí půdě zvítězila 5:0 a podobný výsledek by její fanoušci jistě rádi viděli znovu. V táboře klokanů ovšem věřili ve zcela opačný scénář, nebo vítězství dávalo klubu z Ďolíčku jistotu nejvyšší soutěže i pro příští sezónu. Trenér Dušan Uhrin nemohl v tomto utkání počítat se službami Pavla Horvátha, Lukáše Hejdy a Radima Řezníka, kteří si odpykávali trest za nashromážděné žluté karty.

Jako první se osmělili hráči Viktorie. Ve čtvrté minutě oklamal na levé straně Kovařík obránce domácích a přízemní centr jen odrazil k Michalu Ďurišovi. Ten namířil svůj pokus vysoko nad branku. Neuběhly ani tři minuty a k velké šanci se v pokutovém území dostal Patrik Hrošovský, v ideální pozici ale trefil pouze ležícího Berkovce. První střelecký pokus Bohemians předvedl po samostatné akci Lietava, ze stoje ovšem neohrozil Matúše Kozáčika. Pískot tribun si po čtrnácti minutách hry vysloužil Roman Hubník, jenž byl v souboji s Jindřiškem pozdě a rozhodčí Hrubeš mu po právu udělil žlutou kartu. Právě Hubník byl na začátku další akce, po které vystřelil Stanislav Tecl. Pozorný byl obránce Cseh, po jehož skluzu Berkovec pohodlně zajistil balón. Hra působila v této fázi utkání poněkud stereotypním dojmem, hráči Viktorie drželi míč ve své moci, Bohemians se snažili hrozit z rychlých kontrů. Míč se pohyboval pouze mezi oběma šestnáctkami, a když se někdo pokusil zakončit, jako třeba ve 38. minutě Hrošovský, neznamenalo to větší hrozbu. Po střele domácího Rady z více než dvaceti metrů ukončil rozhodčí první půli za bezbrankového stavu.

Úvod druhého poločasu nabídl několik zajímavých situací. Plzeňské obraně poslal svou navštívenku střídající N´Dekre, jenž vystihl malou domů Václava Procházky. Sám před brankářem Kozáčikem si ale nedokázal poradit. O minutu později dokázal zaběhnout za obranu domácích Stanislav Tecl, ale tísněn vracejícím se hráčem přestřelil. Před plzeňskou brankou se několik okamžiků nato zjevil Jindřišek, ale jeho další postup ke Kozáčikovi zastavil zdviženým praporkem postranní rozhodčí. Elie Moises Akui N´Dekre, jak zní celé jméno rodáka z Pobřeží slonoviny, přinesl do ofenzivy zeleno-bílých velké oživení. Důkazem byla i střela z 59. minuty, které více než razance chyběla přesnost. Na trávníku se poté objevil TomᚠWágner, jenž vystřídal Milana Petrželu. Uplatnit se mohl při dvou obranných rohových kopech, ze kterých nakonec vzešla pumelice domácího Kaliny. Kozáčik ale zasahovat nemusel. Dušan Uhrin stáhl v 65. minutě ze hřiště Romana Hubníka, nad kterým visela hrozba druhé žluté karty, a na hrací plochu vběhl odchovanec Matěj Končal. Právě mladý viktorián těžil z převahy plzeňského celku, kdy po centru Tecla napálil ze všech sil míč pouze nad. Hráčům Bohemians začaly v doslova letním počasí docházet síly a více než kdy předtím se snažili neobdržet branku. Viktoriáni ovšem byli proti a obrana domácích často likvidovala plzeňské akce na hranici svých možností, jako například při sérii šancí v rozmezí 78. a 80. minuty, kdy blok v šestnáctce Bohemky zneškodnil pokusy Ďuriše a Hořavy nebo centr Tecla. Osm minut před koncem mohl rozhodnout utkání Kolář, jenž neproměnil ideální přihrávku do běhu od Hrošovského. Nerozhodného Berkovce se plzeňský záložník pokusil obstřelit, míč z jeho kopačky ale skončil jen mezi diváky. Na poslední minuty vyběhl na úkor Stanislava Tecla na trávník David Štípek. Do konce zápasu však již mnoho nechybělo a tak rozhodčí Hrubeš trhl po dvou nastavených minutách oponou letošního ročníku Gambrinus ligy.

Oba soupeři se rozešli smírně. Pro Viktorii výsledek neměl z hlediska tabulkového postavení příliš podstatný význam, Bohemians Praha 1905 si díky zisku jednoho bodu vybojovali právo startu v nejvyšší soutěži i pro sezónu 2014/2015.