Zrovna když fotbalová Plzeň vystoupala do Ligy mistrů, on stál ve vedlejším výtahu a mačkal čudlík 2. liga. Nefňukal. Talentovaný obránce Matěj Končal přišel do Varnsdorfu, aby se zocelil. ”Když zde svoji kvalitu ukážu, je šance dostat se zpátky,” motivuje ho.

Zrovna když fotbalová Plzeň vystoupala do Ligy mistrů, on stál ve vedlejším výtahu a mačkal čudlík 2. liga. Nefňukal. Talentovaný obránce Matěj Končal přišel do Varnsdorfu, aby se zocelil. "Když zde svoji kvalitu ukážu, je šance dostat se zpátky," motivuje ho.

Teenager vzešel z plzeňské líhně, dokonce slavil loňský titul, by na něm měl jen titěrný čtyřminutový podíl. "Minulou sezonu jsem často chodil na lavičku. A letěl jsem s áčkem i na Evropskou ligu. Byl jsem velice dlouho součástí týmu," nadchlo ho. "Já si užíval každou chvíli, každý trénink, který jsem s kluky mohl být. A fotbal předváděli fantastický."

Také devatenáctiletý krajní obránce má předpoklady, aby do plzeňského soukolí časem zapadl. "My o něm mluvili delší dobu, v Plzni mám spoustu kamarádů od (manažera) Franty Myslivečka po hráče a asistenty. Dostal jsem na něj tip a potvrzuje, co ho předcházelo. Jeho přínos je velký," lichotí mu varnsdorfský trenér Zdenko Frala slovy, ale i činy; Končala totiž hned nainstaloval do základní sestavy. A zatím se neobjevil "error", který by ho z ní vymazal.

"Nebýt Plzeň narvaná tak kvalitními hráči, měl by místo i tam. Už teď je hotový ligový fotbalista." Mohl zblízka koukat na Džeka či Robbena, nasávat atmosféru velkých zápasů. Nemrzí ho vyhnání z plzeňského ráje? "Musíme to brát tak, že v Plzni se hraje pořád o titul, o Ligu mistrů. Jsou tam hráči, kteří mají mraky zkušeností z evropských pohárů. Já naskočil jako mladý a na šanci si musím počkat," je trpělivý.

"Navíc je t잚í než loni se vůbec dostat na lavičku. Trenér Vrba přivedl další opory. Loni to stálo na 12-13 lidech, nyní je silnějších hráčů víc. Měl bych to o dost složitější." I tak si na herní vytížení nemohl stěžovat. "Já nastupoval za juniorku i za farmu, hrál jsem dva zápasy týdně. Ale 2. liga je tvrdší, rychlejší, hráči jsou zkušenější a uhrávají t잚í balony. Pro mě je to krok dopředu," opakuje, že není uražený. "Trenér Vrba mi řekl, že potřebuji nasbírat zkušenosti, trošku se otrkat v chlapském fotbale."

A pak hurá domů! Že to odchovanci mají v mateřském klubu t잚í, ho nestraší. "Když hráč prokáže, že na to má, šanci dostane," cítí. "Já v Plzni vyrůstal, prošel jsem všemi kategoriemi. Můj cíl je dostat se do základní sestavy. Motivaci mám obrovskou!"