Celkem pět mladých odchovanců se o uplynulém víkendu dostalo do nominace prvního týmu Viktorie. Dva z nich pak trenér Adrian Guža poslal v duelu s Pardubicemi na hřiště (2:0). O vývoji mladých hráčů hovoří v rozhovoru pro klubový web sportovní ředitel Zdeněk Psotka.

V nominaci se objevilo celkem pět mladých odchovanců – Šulc, Matějka, Míka, Koželuh a Hranáč. Je to jakási odměna za práci s mládeží v posledních letech?

„Spíš bych řekl, že je to určitý ukazatel pro mladé hráče, že to jde a mají šanci dostat se k prvnímu týmu. Dlouhodobě máme cíl, aby mladí hráči sbírali zkušenosti v dospělém fotbale. Před rokem a půl jsme měli deset hráčů na hostováních ve druhé lize, nyní na podzim jich pak hned jedenáct působilo v nejvyšší soutěži. Finální výsledek ale bude, pokud se hráč opravdu natrvalo prosadí do kádru áčka, kde jsou nároky obrovské.“

To se podařilo nyní Pavlu Šulcovi s Lukášem Matějkou, kteří již sbírají starty ve viktoriánském dresu.

„Výhodou u nich je, že už s námi dříve absolvovali přípravy, a právě sbírali ligové zkušenosti na hostováních. Nyní jsou v kádru A týmu. Na soupisce už jsou i Míka s Koželuhem.“

Důležité je i zapojovat mladíky postupně do tréninků áčka, souhlasíte?

„Ano. Trenér Adrian Guža vybírá vždy ty nejlepší hráče z béčka a zapojuje je do tréninků, do modelových zápasů. Několikrát jsme hráli modelově áčko proti béčku. Je to ideální možnost si osahat fotbal na nejvyšší úrovni, pro nás zase šance vidět hráče ve srovnání a když pak nastane ta situace, víme, jestli je můžeme zařadit nebo ne. Dnešní doba je zásadně ovlivněna koronavirem. Ve chvíli, kdy přijde nemoc či zranění, je důležité mít hráče připravené.“

Vysoký počet mladých hráčů na hostování se tedy ukazuje jako správná cesta.

„Viktoria Plzeň má vždy ty nejvyšší cíle. Aby se mladý hráč prosadil ihned po přechodu z dorostu či béčka, musí být opravdu mimořádný talent. Cesta hostování se tedy přímo nabízí. “

Jak tyto hráče sledujete a komunikujete s nimi?

„To je nesmírně důležitá věc! Stará se o to Dan Kolář, komunikuje s hráči, sleduje jejich výkony a spolupracuje na tom s dalšími lidmi v klubu, kteří mají na starost skauting. Chceme hráče systémově připravovat na to, aby mohli hrát za Viktorku.“

Jak obtížná je v této době koronaviru vlastně role mládežnických trenérů?

„Mají to složité. Už téměř rok se střídají období, kdy chvíli hrajete a pak dlouho ne. Po první vlně se hráli skvělé turnaje béček i dorostu, ale jinak samozřejmě, chybí zápasy a herní praxe. Co se tréninků týče, musíme se řídit vždy aktuálním stavem nařízení. Někdy trénujete v malé skupině, někdy po dvou hráčích, někdy to prostě nejde vůbec. Musíme se přizpůsobit.“

Hodně věcí se muselo přesunou do online prostředí.

„Máme moc šikovné trenéry u všech kategorií, chtěl bych je pochválit. Ovládají nejnovější technologie, vzdělávají se, jsou s hráči neustále v kontaktu a připravují jim i různé challenge, soutěže, posílají se videa, tréninky. A možná v tom všem vidím i jednu výhodu.“

Jakou?

„Hráči začali více přebírat zodpovědnost na sebe. Dřív měli vždy všechno připravené, naservírované. Nyní se musí sami aktivně zapojit, to je pro ně určitě velká zkušenost. Týmový trénink či zápas na hřišti však ničím nahradit nelze.“

Projeví se to negativně?

„Stoprocentně. I na kondiční stránce. Dle testů, které si pravidelně vyhodnocujeme je zřetelné, že hráči třeba po první jarní vlně měli horší výsledky. A to přitom běhali a plnili tréninkové plány. Prostě v tom chybí ta soutěživost, týmové zlepšování, rivalita. U hráčů, kteří už měli naskakovat do mužského fotbalu, bude nyní rok ztráta. Na druhou stranu se trochu lepší třeba individuální technika hráčů, protože nyní často soutěží a z domova dělají různá cvičení.“