Góly českého týmu na fotbalovém Euru zatím obstarali jen Václav Pilař a Petr Jiráček. Oba ještě nedávno hráli za Plzeň, která je pro reprezentaci vypiplala. Stejně jako Limberského, Koláře, Rajtorala, Petrželu, Daridu i Rezka.

Góly českého týmu na fotbalovém Euru zatím obstarali jen Václav Pilař a Petr Jiráček. Oba ještě nedávno hráli za Plzeň, která je pro reprezentaci vypiplala. Stejně jako Limberského, Koláře, Rajtorala, Petrželu, Daridu i Rezka.

"To, že jsou v národním mužstvu hráči Plzně, nás tady v klubu samozřejmě velmi těší," říká trenér loňského mistra Pavel Vrba.

Jste na sebe i trochu pyšný?
Pyšný? Asi ne... Pyšní by měli být hráči, kteří dokázali postoupit mezi osm nejlepších týmů Evropy, ačkoli je po zápase s Ruskem skoro každý odepisoval.

I vy?
Já si spíš říkal, že pokud budou hrát dál jako proti Rusku, tak nepostoupí. Ale celá defenziva se změnila, moc jí pomohl příchod Hübschmana: skvěle vykrývá prostory před obranou, kterou posílilo zařazení Davida Limberského. Ze zápasu s Ruskem si vzalo mužstvo ponaučení. Nadějně jsme proti Rusům drželi míč, jenže o držení míče dnešní fotbal není, na ně se nevyhrává. Vyhrává ten – a ukázal to i příští soupeř z Portugalska v neděli proti Nizozemcům – kdo zodpovědně vykrývá prostory a z protiútoku dokáže být nebezpečný. To teď hrajeme i my.

V tom poznáváte plzeňský styl, ne?
Nechci říkat plzeňský styl... Dnes hrají všechna mužstva se třemi středními záložníky, nikdo s rozestavením 4-4-2.

Budu tedy konkrétní: velmi mile mě na Euru překvapil Limberský a ještě víc Pilař.
Tvrdím, že Limberský je nejlepší krajní obránce a do reprezentace patří. Neberte to jako kritiku, ale musím přiznat, že jsem se divil, když zpočátku Eura nebyl v základní sestavě, byl jsem přesvědčený, že do ní patří. A Venca Pilař? To je ten starý dobrý Pilař z podzimu. U nás se na jaře trochu trápil, byl zatažený, ovlivnily ho přestupové tahanice v souvislosti s Wolfsburgem. Ale na Euro dokázal skvěle naladit formu.

Nevděčnou roli má Daniel Kolář, že? A chce nebo ne, srovnání s Rosickým neuteče.
Kdyby někdo nahradil brankáře Čecha, také to bude mít komplikované. Dan to má těžké, ale podle mě to zvládá dobře. A pak je tu do středu pole Vláďa Darida, velký příslib do budoucna.

Do budoucna? A co pro Euro?
Já bych se toho nebál, ale chápu trenéra Bílka, že tohle nejsou přáteláky... Věřím, že už na podzim dostane Vláďa v reprezentaci příležitost.

Máte u přenosů z Eura tendenci své svěřence koučovat? Přece jen je znáte nejlíp.
David Limberský mě určitě v zápase s Poláky i přes televizi slyšel, jak jsem ho napomínal, že dvakrát u lajny nevystoupil správně a byl v jiném prostoru. Takže ano, dívám se na své hráče pozorněji.

Neobáváte se, že je ztratíte? Že se na Euru zviditelní a půjdou ven?
Víme, že se kolem nich teď motají lidi, kteří jim slibují i nesplnitelné... S majitelem klubu jsme ale domluveni, že kromě Pilaře pustíme maximálně dva hráče. Cena je interní věcí, ale bude se odvíjet podle jednotlivých hráčů. Jinou cenu má Petržela a jinou mladý Darida, který by měl pro Plzeň ještě něco odvést.

Těmi lidmi, co se kolem hráčů motají a slibují jim hory doly, myslíte agenty?
Copak agenti! Je logické, že každý hráč nějakého musí mít. Kolem nich se ale točí i divní lidé, kteří agenty nejsou. Vím, že takových je i teď v Polsku dost.