3. kolo / Středa 23. 10. 2013, 20:45 / Allianz Arena

5:0

(2:0)

Neuer – Rafinha, van Buyten, Contento, Alaba – Robben, Schweinsteiger, Lahm (C) (63. Götze), Kroos, Ribéry (76. T. Müller) – Mandžukić (71. C. Pizarro)

Kozáčik – Řezník, Čišovský, Hubník, Limberský (C) (75. Kovařík) – Rajtoral, Procházka, Hořava, Horváth (C) (63. Ďuriš), Petržela (86. Tecl) – Kolář

Branky: 25. Ribéry (pen.), 37. Alaba, 61. Ribéry, 64. Schweinsteiger, 90+1. Götze, ŽK: Hubník, Limberský, Kozáčik, Rozhodčí: Kelly – MacGraith, Broughton (všichni Irsko)

Diváci: 68 000

Viktorka proti úřadujícímu německému šampiónovi a poslednímu vítězi Ligy mistrů? To musí být zápas snů. A tento sen se ve středu večer stal v Mnichově skutkem. Proti Bayernu, v jehož sestavě nechyběly světové superhvězdy v čele s Phillipem Lahmem, Franckem Ribérym a Arjenem Robbenem, vyběhla Viktoria v o poznání jiné sestavě než v sobotu se Slavií. Do základní jedenáctky se vrátil uzdravivší se David Limberský, ve stoperské dvojici nastoupili vedle sebe Marián Čišovský s Romanem Hubníkem a Václav Procházka se posunul do záložní řady. V útoku poté hrál Daniel Kolář, jehož pozice je většinou ve středu hřiště.

Už po dvou minutách hry ohrozil čisté konto Matúše Kozáčika David Alaba, jenž pálil z přímého kopu. Plzeňská jednička míč na kluzkém povrchu vyrazila před sebe a naštěstí jeho spoluhráči žádného z hráčů bavorského velkoklubu k dorážce nepustili. Prakticky to samé platilo o dvě minuty později po Kroosově střele z hranice vápna. Balón se následně objevil u Maria Mandžukiće, jehož střela skončila nad branku. Těsně vedle levé tyče následně doputovalo také zakončení ze skluzu Arjena Robbena. V 11. minutě se uvolnil přes Radima Řezníka Franck Ribéry a z nulového úhlu vyzkoušel Kozáčika. Slovenský brankář byl připraven a jeho dělovku schoval ve své náruči. Na jedničce Viktorky si poté vylámal zuby rakouský reprezentant Alaba. Ve 24. minutě vlétl do šestnáctky Viktorky Arjen Robben a po zásahu Romana Hubníka skončil na zemi. Penalta pro Bayern. Minutu nato tak šel Mnichov po dělovce k levé tyčce z kopačky Francka Ribéryho do vedení. Matúš Kozáčik sice vystihl směr, ale na vlhkém terénu nemohl na balón dosáhnout. O dvě minuty později se v šanci objevil Mario Mandžukić, který se zasekávačkou zbavil bránícího hráče a pohotově vypálil na bližší tyč. Kozáčik zasáhl úspěšně a vykopl jeho střelu na roh. Svůj neuvěřitelný reflex následně brankář Západočechů prokázal i po hlavičce Daniela van Buytena z bezprostřední blízkosti. Na plzeňskou jedničku si poté nepřišli ani z necelých dvaceti metrů střílející Nizozemec Robben a německý reprezentant Schweinsteiger. Ve 37. minutě právě Schweinsteiger uvolnil Davida Alabu, ten si míč postrčil do středu hřiště a přesně umístěnou střelou z vápna donutil defenzívu Viktorky kapitulovat podruhé. Vzápětí mohlo být ještě hůře, ale centr Arjena Robbena na zadní tyč vyhlavičkoval z brankové čáry Radim Řezník. Pět minut před koncem první poloviny se znovu vytáhl Matúš Kozáčik. Ani tentokrát ho ofenzívně laděný Nizozemec nedokázal nepříjemnou hlavičkou překonat. Strážce plzeňské brány následně nepřemohl nebezpečně pálící Toni Kroos, jenž prozkoušel Kozáčikovu pozornost dvakrát za sebou.

Po návratu z kabin bylo před plzeňskou svatyní rušno v 55. minutě, kdy se technickým pokusem snažil přidat třetí zásah Bayernu Bastian Schweinsteiger. Balón sice sí rozvlnil, ale pouze z boční strany. V 58. minutě Mandžukić dostal po Robbenově přihrávce míč do branky Západočechů potřetí, ale jeho gól nemohl pro postavení v ofsajdu platit. To však již nebylo pravdou pro zásah Francka Ribéryho, jenž se skvěle uvolnil a vybíhajícího Kozáčika přeloboval. Na ukazateli skóre tak svítil výsledek 3:0. Tři minuty nato přidal Bayern čtvrtý gól. Z deseti metrů tvrdě a přesně pálil z otočky Bastian Schweinsteiger. Matúš Kozáčik byl proti němu bezmocný, 0:4 z pohledu Plzeňanů. Posléze zachránilo Západočechy po Götzeho technické střele břevno. V 73. minutě hlavičkoval ve vyložené brankové příležitosti novic na hrací ploše Claudio Pizarro. Naštěstí zamířil přesně do míst, kde stál připravený Kozáčik. O minutu později nemusel plzeňský gólman zasahovat proti Kroosově ráně. V 81. minutě odmítl přidat pátou branku Mnichova osamocený Arjen Robben, který z deseti metrů míč vůbec netrefil. Gólem následně neskončila ani střela Thomas Müllera. Dvě minuty před koncem zkazil radost z branky plzeňský brankář také hlavičkujícímu Bastianu Schweinstegerovi. V nastaveném čase se nakonec dočkali příznivci Bayernu pátého gólu, když Mario Götze zaběhl za obranu Viktorky, obdržel vynikající přihrávku od Robbena a z druhé nekompromisně zavěsil. 0:5. V dalších vteřinách si Matúš Kozáčik připsal ještě jeden úspěšný zákrok, když vychytal Pizarra.

Viktorka v Bavorsku proti jednomu z nejlepších týmů světa neuspěla. Na půdě obhájce vítězství v nejprestižnější pohárové soutěži starého kontinentu podlehla 0:5. Odveta s německým velkoklubem je na programu 5. listopadu v plzeňské Doosan Aréně.

Video ze zápasu, který se pro řadu plzeňských fandů stal zajímavou vzpomínkou, si můžete prohlédnout na Viktoria TV: